A héten már másodszorra bukott el másodfokon, jogerősen az OTP Bank egy devizahiteles perben – számol be róla az Index. Ezúttal a Fővárosi Törvényszék ítélt az adós javára; első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság még a bank javára ítélt az ügyben. Ismert, kedden a Szegedi Ítélőtábla ítélt a bankkal szemben.
A mostani ügyben szereplő szerződést 2007 októberében kötötték, és – szemben a devizahitel-szerződések nagy részével – nem svájcifrank-, hanem jenalapú szerződés volt – tudatta a hírportállal a felperes ügyvédje Kiss-Gáll Éva.
A kereset – több másik devizahiteles keresettel ellentétben – nem a tisztességtelen kikötések érvénytelenítését kérte, hanem egy megállapítási kereset volt, amely az egész szerződés semmisségének megállapítására irányult. A másodfokú bíróság mind az árfolyamrés, mind az egyoldalú utólagos szerződésmódosítás miatt az ügyfélnek adott igazat – írja az Index.
Az Orbán-kormány már 2010-es hatalomra kerülése után jelezte: meg fogja menteni a devizahiteleseket, és a következő hónapok tárgyalásai során előkerült a végtörlesztés és az árfolyamgát ötlete is.
Ismert, a kormány arra kérte a bankokat, hogy 2013. november 1-jéig módosítsák a szerződéseket, és tegyenek lépéseket a törlesztőrészletek csökkentése érdekében. Azóta már a bankszövetség és a CÖF is előjött megoldási javaslataival, de a Nemzetgazdasági Minisztérium is dolgozik a devizahitelesek problémájára megoldást kínáló módszertanon.
Az utóbbi időben több ítéletben is helyt adtak a devizahiteleseknek a pénzintézetekkel – köztük az OTP-vel – szemben. Léhmann György ügyvéd elmondta, a magyar ítélkezési gyakorlat továbbra sem ismeri a precedens fogalmát, de a bíróságok iránymutatónak veszik ezeket az ítéleteket, így a mostanit is.