A CÖF is összeállította javaslatcsomagját

Ismertette a bankszövetségnek és a kormánynak szóló javaslatcsomagját a Civil Összefogás Fórum.

MD
2013. 10. 30. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csizmadia László, a CÖF és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) elnöke az ajánlásról szóló dokumentumot ismertető szerdai, budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a bíróságnak elsősorban azt kell kimondania, hogy az állampolgárok által évekkel ezelőtt felvett lakáscélú hitelszerződések deviza- vagy forintkölcsönügyletek voltak-e, illetve hogy jogszabályba ütközik-e, hogy a bankok egyoldalúan emelték a költségeket és a kamatokat.

Javaslataik között említette azt, hogy az árfolyamgátat terjesszék ki mindazokra, akik igénybe akarják venni, azzal, hogy a gyűjtőszámla szűnjön meg. Az így keletkező „adósságot” a bankoknak saját eredményük terhére el kellene engedniük.

A CÖF úgy véli, hogy a végrehajtásokat azonnal fel kell függeszteni, és javaslatuk szerint egy – a bank, a civilek és a kormány képviselőiből álló – szakmai csoport újraszámolná a kölcsönfelvevők adósságterheit. A kapott eredmény után a meglévő legmegfelelőbb kölcsönfizetési konstrukciót kellene ajánlani az ügyfeleknek.

Az önhibájukon kívül fizetésképtelenné váló adósoknak méltányossági alapon a lakóhelyük közelében kellene bérlakást felajánlani, ezenkívül pedig a pénzintézetek is viseljék annak kockázatát, hogy a fedezetül szolgáló ingatlan értéke csökkent – ismertette Csizmadia László. A CÖF ajánlásai között szerepel az is, hogy a bankok vessenek véget az egyoldalú és tisztességtelen szerződésmódosítási gyakorlatuknak, a jogellenes módosításokat pedig vonják vissza.

A szervezet elnöke hozzátette: nagyra értékelik a kormány eddigi munkáját, amelyet a devizahitelesek ügyében tett, de szerintük ez még mindig nem elég. A CÖF támogat egy, a bankszövetség és a kormány közötti megállapodást.

Csizmadia László azt mondta, az emberek eladósodása a Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-kormányok „felelőtlen hanyagságának” következménye, egymillió embert taszítottak az akkori kormányok a devizahitelek csapdájába, és ez a pénzügypolitika negatívan hatott a magyar gazdaságra is.

Ifj. Lomnici Zoltán jogász, a CÖF szakértője kifejtette, a bankszövetség prognózisa az elindított perekben megdőlni látszik, hiszen egyre több polgári peres ügyben a felperes, tehát az állampolgár a nyertes a bankkal szemben, egyre több hibát, jogsértést fedeznek fel a bírói fórumok, és a bankok általi egyoldalú módosítás alapjaiban rengeti meg ezeknek a szerződéseknek az érvényességét. Ha pedig az állampolgár pert nyer egy pénzintézettel szemben, vissza kell állítani az eredeti állapotot, tehát azon az árfolyamon kell a hitelt törleszteni, amely a szerződés megkötésekor érvényes volt – mondta.

Damm Andrea ügyvéd egyebek mellett arról beszélt, hogy a devizahitel-szerződések nagy száma miatt a bíróságok képtelenek lennének elbírálni minden egyes ügyet, ezért fontos, hogy a már meghozott bírósági ítéletekre alapozva hozzon a kormány jogszabályokat.

Varga István közgazdász úgy vélte, a jogi alapokat kell tisztázni, és csak jogszabályi eszközökkel lehet az embereket megvédeni. Szerinte a devizaügyletek kapcsán a bankoknak nem kárról kell beszélniük, hanem elmaradt haszonról, amit nem követelhetnének vissza senkitől. Varga László szerint a CÖF által kidolgozott javaslatok nem terhelik meg sem a költségvetést, sem pedig a nemzeti bank tartalékát.

A sajtótájékoztatóra meghívták a bankszövetséget is, de az nem képviseltette magát az eseményen. Varga László azt mondta, a bankszövetség azért nem ment el a sajtótájékoztatóra, mert nem érez felelősséget a devizahitelesekért.

Csizmadia László kérdésre válaszolva elmondta, hogy a CÖF-höz ezernél is több megkeresés érkezett a devizahitelesektől, és eddig hatvan olyan perről tudnak, ahol az állampolgár nyert a bankkal szemben. Jelenleg négyezer per van folyamatban.

Ismert, a Magyar Bankszövetség a kormány által támasztott november 1-jei határidő előtt, október 25-én benyújtotta a devizahitelekre vonatkozó mentőcsomagját. Kovács Levente, a bankszövetség főtitkára akkor az M1 Híradónak elmondta, átfogó javaslatot dolgoztak ki. Ismertetése szerint odafigyelnek a peres ügyekre is, valamint két olyan új pontot is rögzítettek a javaslatban, amelyek a civil szervezetekkel folytatott egyeztetések eredményei. A Híradó értesülése szerint a csomag valóban tartalmaz több új elemet, ugyanakkor jelentős részben a már szeptemberben elkészült két javaslatra épül.

Varga Mihály a bankszövetség által benyújtott programra reagálva elmondta, az nem orvosolja a kormány által a devizahitelesek megsegítésében legfontosabbnak tartott két problémát, ezért a kabinet november elején az Országgyűlés elé terjeszti a devizaadósok megsegítésére szolgáló saját javaslatait. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette, a bankszövetség levele rossz helyre ment. Nem a kormánynak, hanem az ügyfeleknek kellett volna elküldeniük.

Rogán Antal a bankszövetség ajánlatáról úgy vélekedett, az átfogóbb volt minden eddiginél, de új elemet nem tartalmazott és nem nyújt megoldást arra, hogy a devizahitelt mint terméket kivezessék. Kitért arra is, hogy a kormány kérése ellenére a bankok nem módosították az ügyfelekkel közösen a szerződéseket, még azokat sem, amelyeknél a Kúria erre kötelezte őket.

A bankszövetség javaslatcsomagjáról Lehmann György, a több devizahitelpert megnyert jogász is kifejtette véleményét a Lánchíd Rádiónak. Az ügyvéd úgy fogalmazott, a bankoknak nem javaslatot kell tenniük, hanem viselniük kell az okozott kárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.