Itt a harmadik: újabb siker egy pénzintézet ellen

Újabb devizahiteles pert bukott el egy hazai pénzintézet – értesült az MNO.

2013. 10. 09. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt a harmadik! Az MNO értesülései szerint újabb devizahiteles nyert pert bank ellen, az OTP és a Raiffeisen után ezúttal az AXA húzta a rövidebbet. A „sablon” ugyanaz, a Fővárosi Törvényszék ítélete viszont, hasonlóan a második és a harmadik „fogyasztóbarát” döntéshez, nem jogerős.

Az ügyben az újfent győztes ügyvédhez, Léhmann Györgyhöz fordultunk felvilágosításért, aki elmondta, a magyar ítélkezési gyakorlat továbbra sem ismeri a precedens fogalmát, de a bíróságok iránymutatónak veszik ezeket az ítéleteket, így a mostanit is. Léhmann ugyanazt a sémát másfél éve megszerkesztve adja le a bíróságnak.

– Ennek a sémának alapján változatlan módon hiánypótlásra felhívnak ugyan, mert egyik bírónak ez, a másiknak az nem tetszik. De a lényeg, az egyoldalú szerződésmódosítási törvénytelenség megállapítása elfogadottá vált – mondja Léhmann.

Az ügyvéd egy fontos részletre is rámutat, mert a 700 általa vitt ügy 80 százaléka budapesti, és éppen a mostani az első budapesti ítélet, így tehát a fővárosi alperesek előtt úgymond „új távlatok nyíltak”.

„Ezt a meccset a bankok előbb-utóbb tragikusan el fogják veszíteni: vagy a magyar, vagy az európai bíróságokon megszületik majd az a döntés, amelynek következtében a kártyavár összeomlik” – hangzott el azon az egyórás fórumon, amely a Kapos Televízió stúdiójában zajlott Róna Péter részvételével.

 

Ha a szerződő felek november 1-jéig nem tudnak dűlőre jutni, a magyar állam megteszi a szükséges lépéseket, a lakáscélú, jelzálogalapú devizahitelnek pedig meg kell szűnnie – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő.

 

A devizahitelesek megsegítése és a rezsicsökkentés folytatása miatt további bírálatokra és támadásokra számít Orbán Viktor.

Az ügymenet nem ment ilyen simán. Idén június 15-én ugyanis történt valami: ez az a nap, ami óta Léhmann szerint hiánypótlás nélkül kezdtek visszadobálni a „Léhmann-séma” szerinti kereseteket, éppen emiatt robbant bombaként a Pécsi Ítélőtábla jogerős döntése. Az ügyvéd vélekedése szerint nem a bírók kezdtek el tévedni, hanem „valaminek történnie kellett” június 15-e környékén – Léhmann ezzel csatlakozott a közrádiónak adott interjújában azon kijelentéséhez, hogy a bíróságokra a bankok részéről óriási nyomás fog nehezedni. Léhmann ennél nem megy tovább, az értékelésre ugyanis nincs lehetőség. Az mindenesetre figyelemre méltó, hogy az eddigi, hiteleseknek kedvező ítéletet mind-mind más és más bíróság hozta.

A banki nyomásgyakorlás természete Léhmann szerint akár lehet olyan is, hogy a bankszövetségi képviselők virágnyelven beszélnek bírósági döntnökökkel, hogy „ezeket a pereket jobban figyeljék”. Ebben persze nincs bűncselekmény.

Mint október 8-án megírtuk, Léhmann, a hétszáz hasonló ügyben egyszerre eljáró siófoki jogász először nyert pert jogerősen devizahiteles ügyfelét képviselve. „Azt hiszem, összedöntöttem a devizahitel-szerződést – mondta a Somogyi Hírlapnak az ügyvéd a Pécsi Ítélőtábla határozatáról. – Igaz, hogy ez csak egy ítélet, de a bankot lépésre kényszeríti.”

Az OTP Bankot beperlő adós 2007-ben vett fel nyolcmillió forint összegű, frankban nyilvántartott hitelt. A jogerős ítéletet kimondó Pécsi Ítélőtábla szerint teljes egészében érvénytelen a kölcsönszerződésnek az a feltétele, miszerint „a hiteldíj (kamat és kezelési költség) változó mértékű, melyet a hitelezők jogosultak egyoldalúan megváltoztatni”. A lapnak az ügyvéd azt mondta: ügyfelei e döntés nyomán mindössze olyan összegű törlesztőrészletet kötelesek fizetni, amennyit a szerződés megkötésének időpontjában fizettek.

Időközben kiderült, az OTP nem nyugszik, a Kúriához fordul, a Bankszövetség pedig megosztásra törekszik, külön-külön tárgyal a hitelkárosultakat képviselő szervezetekkel.

Arra felvetésre, hogy az OTP Bank közleménye szerint Magyarországon nincs precedensítélkezés, illetve hasonló tényállás mellett korábban más törvényszékek több alkalommal, következetesen a mostanival ellentétes tartalmú ítéleteket hoztak, Léhmann a Kossuth Rádióban úgy reagált: ezzel nem dicsekedne a bank helyében. Kijelentette: „komoly, alapos a gyanúm, bárki előtt kész vagyok bizonyítani, hogy mérhetetlen nyomást zúdítottak a bíróságokra, alapos a gyanú, hogy a bíróságokat képtelenné tették arra, hogy a lelkiismeretüknek és a törvényeknek megfelelő ítéletet hozzanak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.