Ezen a meccsen nem nyerhetnek a bankok

Róna Péter szerint nemsokára megszülethet az ítélet, aminek következtében a devizahitelezésre felépített rendszer kártyavárként omlik majd össze.

KG
2013. 10. 01. 18:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az élő adásban Róna Péter közgazdász és Léhmann György ügyvéd fejtette ki álláspontját az évek óta húzódó devizahitelek ügyében. Az Oxfordi Egyetem tanára rámutatott: ezek a devizahitel-szerződések változó tőkeértékű hitelek, vagyis nem felelnek meg a kölcsön fogalmának.

Róna Péterrel egybehangzóan Léhmann György is hangsúlyozta: hibás termékekről van szó, amelyek az elképzelhető összes tisztességtelen elemet tartalmazzák. A siófoki ügyvéd hozzátette: pofonegyszerű lett volna megfelelő szerződést írni. „Az értékállandósági kikötés alapján mindig forintban kellett volna nyilvántartani az összegeket, teljesítéskor pedig egy bizonyos devizához igazítani – mondta Léhmann. – Így minden rendben lett volna. Nálam ez a szerződés körülbelül fél oldal lenne. Csakhogy egyoldalú szerződésmódosítási jogot adtak maguknak a bankok, ami minden európai joggal szembe megy.”

„A törvény szerint az adós tartozása nem lehet más, mint az, amit a bank ténylegesen a rendelkezésére bocsátott – hívta a figyelmet Róna Péter. – Márpedig a bank nem svájci frankot, hanem forintot folyósított az adósnak” – emelte ki. A neves közgazdász utalt arra is: ha már a bírák sem értik, alig tudják értelmezni, mit tartalmaz ez a devizahitel-szerződés, akkor annak a kukában a helye.

A devizahitelesek megsegítése és a rezsicsökkentés folytatása miatt további bírálatokra és támadásokra számít Orbán Viktor.

 

Senki sem kérdőjelezheti meg a stabilitást

 

Ha a szerződő felek november 1-ig nem tudnak dűlőre jutni, a magyar állam megteszi a szükséges lépéseket, a lakáscélú, jelzálogalapú devizahitelnek pedig meg kell szűnnie – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő.

A műsorban elhangzott: mintegy 150 ezer szerződésről van szó, amelyek összesen 2-3 ezer milliárd forintra rúgnak. Pontos számokat azonban csak a bankok tudnak, ám ezeket a mai napig nem voltak hajlandóak nyilvánosságra hozni. Léhmann elmondta, hogy egymaga több mint 700 devizahiteles pert visz.

„Sablon keresetlevéllel dolgozom, ezekből májusig körülbelül négyszázat befogadtak a bíróságok, majd júniustól – vezényszóra – ugyanezen blankettákból egyet sem. Nesze neked bírói függetlenség!” – mondta az ügyvéd.

„Hogy lehet ma Magyarországon egy családot kilakoltatni anélkül, hogy a kilakoltatás jogszerűségét egy bíróság jogerősen megállapítaná? Hát milyen országban élünk? – tette fel a kérdést Róna Péter. – Ezt az egész problémát meg kell oldani. Nem lehet elodázni. Egyrészt, mert óriási sebet ütött a nemzet testén és lelkén. Másrészt az egész rendszer hitelessége forog kockán, a bankrendszer elvesztette a társadalom bizalmát, s ezzel együtt megingott a jogállamiság. Márpedig működőképes pénzügyi rendszer nélkül nincs gazdasági növekedés.”

A Fidesz–KDNP korábban arra szólította fel a bankokat, hogy novemberig javítsák ki a devizahitelek hibáit, a szerződéseket módosítsák az ügyfelek javára. A Fidesz a devizahitelek elterjedéséért a bankokat tartja felelősnek, ez egy hibás termék, amelynek létrehozásakor „becsapták az embereket, mert nem árulták el a valódi kockázatokat” – mondta Rogán Antal, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.