Klinghammer István felsőoktatási államtitkár vasárnap egy Budapesten tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, a januárban bevezetendő diplomásgyed várhatóan több ezer hallgatót érint. Véleménye szerint a kormány döntése biztatást adhat, hogy lehet tanulni kisbaba vállalása, nevelése mellett. Rámutatott: a gyermekgondozási díjra a szülők egyike lesz jogosult, lehet az édesapa is, ha így kedvezőbb a gyermekes párnak.
Csiszár Imre, a Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) elnöke azt mondta: örömteli pillanatnak lehetnek részesei, a DOSZ idei programjának meghatározó része volt ennek a kérdésnek a rendezése. A doktori képzésben elsősorban a 23–30 éves korosztály vesz részt, ezért „halmozottan” érinti őket a kormány döntése, amelyet üdvözölnek – mondta.
Jövő szerdán tárgyalja a felsőoktatási stratégiát a kormány – mondta Klinghammer István vasárnapi sajtótájékoztatóján. A felsőoktatási államtitkár kérdésre kiemelte: amit a kereskedelmi és az iparkamara kért, az benne van a stratégiában. Jelezte, elkészítették a kapcsolódó szükséges törvénymódosításokat és a felsőoktatási finanszírozásról szóló kormányrendelet-tervezetet is.
A Felsőoktatási Kerekasztal a szeptember 20-ai ülésén nagy többséggel, 10:1 arányban fogadta el a felsőoktatási stratégiát. A dokumentumot egyedül a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) nem támogatta. Parragh László, az MKIK elnöke akkor úgy fogalmazott: sok ponton jó irányba mutat, de összességében nem fogadják el.
A DOSZ elnöke kitért arra is, szeretnék elérni, hogy a doktori évek a nyugdíjjogosultságba is beszámítsanak. Felvetették továbbá a kormányzattal folytatott tárgyalásokon, hogy a kollégiumokban a gyermeket vállaló doktori pároknak legyen lehetőségük ellátásra, szállást kaphassanak. E téren szintén pozitív visszhangra találtak – jegyezte meg.
Gulyás Tibor, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnökhelyettese kiemelte: szintén üdvözlik a lépést, bíznak abban, hogy beváltja a hozzáfűzött reményeket. A hallgatói vezető is megjegyezte, hogy várhatóan több ezer hallgatót érint az intézkedés, és kiemelten fontos minden olyan kormányzati lépés, amely a gyermekvállalási kedvet előmozdítja.
Januártól az a hallgató vagy frissen diplomázott szülő is jogosult lesz a gyedre, aki a szülést megelőző két éven belül felsőfokú szakképzés nappali tagozatán két aktív félévet meghaladó hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, és a jogviszony alatt ad életet gyermekének, akit saját háztartásában nevel. Az a kismama is jogosult lesz a juttatásra, aki a jogviszony szüneteltetését vagy megszűnését követő egy éven belül szüli meg gyermekét.
A felsőfokú alapképzésben, illetve szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben, valamint szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetében a gyed összege a bruttó 98 ezer forintos minimálbér 70 százaléka, a mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben és doktori képzésben a garantált bérminimum 114 ezer forintos összegének 70 százaléka. Ha a gyedet igénybe vevő szülő legalább 185 nap biztosítási idővel rendelkezik, akkor a 180 nap hallgatói jogviszony beszámításával az általános szabályok szerinti terhességi-gyermekágyi segélyre is jogosultságot szerez. Az új szabályok a 2014. január 1. után született gyermekek esetében érvényesek, egyéves korukig.
A kormány intézkedéseinek köszönhetően amellett, hogy járni fog a diplomásgyed, a munka és a gyermekvállalás között sem kell majd választania a szülőknek. A gyed extra megoldást jelent azoknak a munkaerő-piacra való legális visszatérésben, akik szeretnének együtt maradni a gyerekükkel, de nem szeretnék a foglalkoztathatóságukat csökkenteni két vagy három év kihagyással.
Ismert, Orbán Viktor november 7-én, a Magyar Állandó Értekezlet ülésén jelentette be, hogy a kormány döntött a gyed extra bevezetéséről. A miniszterelnök később az újabb családi támogatásokról azt mondta, aki családban képzeli el az életét, annak ezek fantasztikus távlatokat nyitnak.
Látszik az is, hogy a munkáltatókat is ösztönzi a kormány a kisgyermekes anyák foglalkoztatására azzal, hogy kibővítik a munkahelyvédelmi akcióterv keretében már 2013-ban is biztosított kedvezményeket. Ennek értelmében 2014-től a munkáltatók három évig teljes, további két évig 50 százalékos járulékkedvezményt kapnak az ilyen édesanyák után.
A családiadókedvezmény-kalkulátorral könnyen kiszámítható, mennyivel több pénz marad a családi kasszában. A családok érdekében hozott intézkedésekről ide kattintva tudhat meg többet.