Az Új Széchenyi Terv keretében 190 millió forintos beruházással kialakított intézményben 40-48 gyermek ellátását tudják majd biztosítani.
A tárca emlékeztetett arra, hogy az elmúlt három évben több mint 3100 bölcsődei férőhelyet adtak át, majdnem annyit, ahányat a jövő évre terveznek. A mostani kormányzati ciklusban megújult 2270 férőhely és a jövő évben további 2 500 felújítása várható – tették hozzá. A közlés szerint az összességében mintegy 28 milliárdos beruházásnak köszönhetően több mint ezer új munkahely is létesül.
A tájékoztatás szerint a gyermekek napközbeni ellátását és az édesanyák munkába állását segíti az Új Széchenyi Terv közel 10 milliárd forint értékű, a családi napközik fejlesztését szolgáló programja is. A tárca szerint kiszámíthatóbbá válik és jelentősen emelkedik a bölcsődék finanszírozása azáltal, hogy az intézmények januártól a beíratott gyermekek után kapják a finanszírozást, és nem annak alapján, hogy a gyerekek mennyi időt töltenek a bölcsődében. Ez azt jelenti, hogy 20-30 százalékkal több finanszírozáshoz jutnak az intézmények a jövő évtől.
A minisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy a szociális területen mintegy 92 ezer munkatársnak, köztük a bölcsődei dolgozóknak emelkedik a bére 5,4-11,3 százalékkal a szociális életpálya modell első lépéseként. A dolgozók ágazati bérpótlékban részesülnek így havi bruttó bérük 6–17 ezer forinttal emelkedik, a munkában eltöltött évektől és az iskolai végzettségtől függően. A kormány összesen 9,2 milliárd forint többletforrást biztosít erre a célra – írták.
Közölték, azok a családok, ahol az egy főre eső jövedelem nagyon alacsony, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt kapnak. A kedvezményben részesülő gyermekek ingyenes étkezésére 30 százalékkal többet – az eddigi 68 ezer helyett 102 ezer forintot – fordít a kormány évente gyermekenként. Idén a januári emelésnek köszönhetően csaknem 6 ezer kisgyermek bölcsődei ellátása javult – fűzték hozzá.
A tárca közölte azt is, hogy a solymári bölcsődelátogatáson részt vett Acsainé Végvári Katalin, a Magyar Bölcsődék Egyesületének elnöke, aki az egyesület nevében üdvözölte a kormány bölcsődefejlesztési programját és a hétvégén bejelentett szociális életpályamodell bevezetését, amelynek első lépése az ágazati bérpótlék.
A Fidesz támogatja a bölcsődei férőhelyek további bővítését, amellyel a szociális államtitkárság is foglalkozik – mondta el a párt szóvivője szerdai székesfehérvári sajtótájékoztatóján. Selmeczi Gabriella szerint az édesanyák úgy tudnak nyugodtan visszatérni a munka világába, ha tudják, hogy a bölcsődében jó helyen van gyermekük.
Selmeczi Gabriella közölte: a Fidesz parlamenti frakciójában többféle álláspont van a gyermeknevelésről, de abban minden képviselő egyetért, hogy az otthon maradás és a munka közötti döntés lehetősége a családé és az édesanyáké legyen. Hozzátette: mindegyikhez többféle támogatást nyújt az állam.
Hangsúlyozta, hogy a gyed extra igazi áttörést jelent a kisgyermekes anyukák foglalkoztatásában, mert támogatják a nőket akkor is, ha a kisgyermek nevelése mellett már szívesen vállalnának munkát. A gyermek egyéves kora után az anyukák, ha akarnak, dolgozhatnak és jogosultak maradnak a gyesre, gyedre is: a juttatást továbbra is megkapják a gyerek két-, illetve hároméves koráig – tette hozzá.
A kormány számos intézkedéssel segítette a nők a munkába állását, ezt bizonyítják a 2012-es foglalkoztatási adatok is. Míg a kormányváltás előtti évben 1 millió 725 ezer nő dolgozott a 15-64 éves korosztályból, ami 49,9 százalékos foglalkoztatási rátának felelt meg, addig 2012-ben már 1 millió 782 ezer nő volt foglalkoztatott, és az így adódó 52,1 százalékos foglalkoztatási ráta húszéves csúcsot jelentett. Ezt a folyamatot egyebek között a korszerű, rugalmas munkajogi szabályozás, az új Munka törvénykönyve megalkotása, a munkahelyvédelmi akcióterv végrehajtása, egy korszerű gyermekgondozási ellátási rendszer és a gyed extra bevezetése, valamint egy hatékony adórendszer kialakítása is segítette. A gyed extra és a családi adókedvezmény nem csupán a nők munkába állását segíti, gyermekvállalásra ösztönöz és jelentősen megkönnyíti a családok életét, hiszen több pénz marad a pénztárcákban. A 2014. január elsejével életbe lépő gyed extra több mint 60 ezer családos embert érint. Ennek lényege, hogy gyed mellett is dolgozhatnak a kisgyermekes édesanyák, illetve a második gyerek születésekor megmaradnak az előző gyerek utáni juttatások is. A családi adókedvezményt 2012-ben 591 ezer nő vette igénybe, ami átlagosan nettó 150 ezer forint megtakarítás a gyermekes anyáknak.
Az ellenzék egyébként folyamatos össztűz alatt tartja a kormány adópolitikáját. Bajnai Gordon november közepén például arról beszélt, hogy kormányra kerülésük esetén első dolguk lesz egy „adórendszerváltás” végrehajtása.
A szóvivő kiemelte, hogy az intézkedések következtében a családok jövedelme több lesz akár rész-, akár teljes munkaidőben dolgozik az édesanya. További előnynek nevezte, hogy a gyed extra révén a nők nem esnek ki hosszú időre a foglalkoztatásból és könnyebben visszatérhetnek korábbi munkaadójukhoz.
Selmeczi Gabriella kijelentette: a nők mellett állnak akkor is, ha lejárt a gyes, hiszen a munkahelyvédelmi akcióterv segítségével idén 30 ezer édesanya visszatérését segítették a munka világába. Eddig a munkaadók a kisgyermekes anyák után 3 évig nem fizettek szociális adót, januártól pedig ennél is több jár: három- vagy többgyermekes szülők foglalkoztatása esetén 2+1 év helyett 3+2 éves támogatást kapnak. Az első három évben teljesen elengedik a szociális adót, a negyedik évtől pedig az adó 50 százalékát kell fizetniük a munkaadóknak az anyák után – mondta.
Törő Gábor (Fidesz), a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta, a január elsejétől életbe lépő új családtámogatási rendszer, a gyed extra ösztönzi a gyermekvállalást, segíti a gyermeknevelést és kedvezőbb feltételeket biztosít az édesanyáknak. Kiemelte, hogy a Fidesz a családok és az édesanyák mellett áll, mert az alacsony keresetűeknek adókedvezményeket biztosítanak, akik így jobb anyagi körülmények között tudnak gyermeket nevelni.
A diplomás gyed kapcsán jelezte, hogy év elejétől a legalább két éve felsőfokú tanulmányokat folytató nők az iskola mellett könnyebben vállalhatnak gyermeket: a felsőfokú alapképzésben résztvevők a 108 ezer forintos minimálbér 70 százalékát kapják, míg a mesterképzésben résztvevők a 118 ezer forintos garantált bérminimum hetven százalékát kapják meg.