Továbbra is elkötelezett a kormány a bölcsődefejlesztés mellett, ezért jövőre újabb háromezer bölcsődei férőhely jön létre, így az eddig már megépített helyekkel együtt 2014 végéig összesen 6300 férőhelyet létesítünk – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára. Hozzátette: a bölcsődék felújítása is folytatódik. Az elmúlt három évben 2270 férőhely újult meg, jövőre pedig további 2500 felújítása várható.
Összességében az elmúlt öt évben tízezer férőhely létesült, 2014 végére számuk eléri majd a negyvenezret. Az összesen 28 milliárdos beruházásnak köszönhetően összesen több mint ezer új munkahely is létesül.
Az államtitkár a Magyar Nemzetnek leszögezte: ezen felül az Új Széchenyi-terv részeként csaknem tízmilliárd forinttal támogatják a családi napközik fejlesztését, valamint kiírtak egy olyan pályázatot is, amely munkahelyi bölcsődék kialakítását támogatja.
Soltész Miklós a lap kérdésére azt mondta: a cél az, hogy minden olyan gyereknek jusson hely, akinek szülei ezt kérik. Mára országos viszonylatban van elég férőhely, egyedül a Budapesti agglomerációban lehetnek még nehézségek, ahol előfordulhat, hogy nem a legközelebbi bölcsődében találnak férőhelyet a gyermeknek, a jövőben ezen is igyekeznek segíteni. Hozzátette: nagy öröm lenne neki, ha a gyed extra bevezetésének köszönhetően nőne a bölcsődei jelentkezések száma, mert az azt is jelentené, hogy az intézkedéseknek köszönhetően több gyermek jön világra
A szociális területen mintegy 92 ezer munkatársnak, köztük a bölcsődei dolgozóknak emelkedik a bére 5,4-11,3 százalékkal a szociális életpálya modell első lépéseként.
A gyed extra és a családi adókedvezmény nem csupán a nők munkába állását segíti, gyermekvállalásra ösztönöz és jelentősen megkönnyíti a családok életét, hiszen több pénz marad a pénztárcákban. A 2014. január elsejével életbe lépő gyed extra több mint 60 ezer családos embert érint.
Nem csupán a jogszabályi háttér, hanem a munkaadó és a munkavállaló közötti bizalmon alapuló párbeszéd is fontos alapja a rugalmas munkaerőpiac létrejöttének. A női foglalkoztatás területén létszámban és a szemléletben is új helyzet állt elő, a magyar nők képzettsége és tudása kiemelkedően jó. Nemcsak az egyének, hanem a családok szintjén is az egyik legnagyobb kihívás megtalálni azt a pontot, amíg a munka bejöhet a privát szférába – jelentette ki az MNO-nak Szalai Piroska. Olvassa el interjúnkat!
További részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában.