A következő választás, mint egyébként mindegyik parlamenti választás, alapvetően arról szól, hogy milyen kormánya lesz Magyarországnak, a választók ezért „kicsit talán komolytalannak érzik” a helyzetet, hiszen arra gondolhatnak, hogy „ha másfél éven keresztül a kormányozni készülő ellenzéki szövetség nem tudott megállapodni ( ), hogyan lesz ebből érdemi kormányzás?” – fogalmazta meg a 180 perc című műsorban Fodor Csaba.
Az elemző úgy látja: hiába vannak komoly ambíciói Mesterházy Attilának, Bajnai Gordonnak vagy éppen Gyurcsány Ferencnek, a választók jelentős részét aligha tudják érdemben megszólítani, így pedig nehéz kormányozni. „Ha pedig mégis kormányra kerülnének, nehezen tudom elképzelni, hogy hatékony kormányzást folytatnának, nem tűnik kormányzóképes alternatívának a baloldal” – jelentette ki.
Az újrainduló egyeztetésekről szólva Fodor utalt rá: nagyon komoly nyomás volt érezhető a baloldali értelmiség részéről, és a baloldali szimpatizánsok egy jelentős része, a „törzsmag” szintén szerette volna, ha valamilyen formában bővül az MSZP és az Együtt–PM közötti megállapodás. A probléma azzal van, hogy az elmúlt másfél évben mindenki a bizonytalan szavazók megszólításáról beszélt a baloldalon, ez pedig nem sikerült – hangsúlyozta, hozzátéve: eközben Gyurcsány sikeresen pozicionálta magát újra, és ahhoz képest, hogy ősszel ki akarták hagyni az együttműködésből, bukott politikusként mégis elérte, hogy tárgyalóasztalhoz kényszeríti a baloldal képviselőit.
Juhász Péter kiléphet a baloldali összefogásból, így szétrobbanhat a Bajnai-párt. A Milla alapítója korábban arról beszélt, nincs olyan helyzet, hogy egy listán szerepeljen Gyurcsánnyal. Ráadásul Jávortól Karácsonyig egy sor leendő szövetséges táplált korábban hozzá hasonló érzéseket Gyurcsánnyal szemben.
A Magyar Nemzetnek nyilatkozó politológusok is úgy látják, az MSZP és az Együtt–PM csak az első lépést tette meg a Gyurcsány vezette DK felé.
Az elemző kitért rá: Bajnai Gordonnak komoly ambíciói voltak, másfél-két éve potenciális miniszterelnök-jelöltként lépett a színre, az ő szerepe kizárólag ebben a pozícióban volt elképzelhető, ez a stratégia azonban látványosan leomlott. „A baloldal nem tudja megtalálni a kapcsolódási pontokat a társadalom felé, ez hozta a felszínre ezt a vészhelyzeti szituációt” – jegyezte meg.
Az ellenzéki pártok erejéről szólva Fodor hangsúlyozta: az MSZP infrastruktúrája, mozgósítási képessége, támogatottság megkérdőjelezhetetlen, a párt továbbra is az ellenzék vezető ereje, ráadásul Mesterházy „talán az ellenzéki oldalon az egyetlen értékelhető pártpolitikai teljesítményt hajtotta végre”, amikor megújította a pártját. Azzal ugyanakkor, hogy a közös listára Mesterházy és Bajnai neve mellé felkerül Gyurcsány is, ez a teljesítmény árnyaltabban értelmezhető – fűzte hozzá. Mindenki kész tényként kezeli Gyurcsány helyét a közös listán, márpedig a szocialisták már összeállítottak egy választási listát, az ő helyükről így újra elkezdődik az osztozkodás, ami sok konfliktust fog még okozni a következő hetekben – vélekedett a Nézőpont Intézet vezető elemzője a Kossuth rádióban.