Messze még a baloldali megegyezés

Az MSZP és az Együtt–PM csak az első lépést tette meg a Gyurcsány Ferenc vezette DK-hoz.

Bákonyi Ádám
2014. 01. 09. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP és az Együtt–PM szándékai szerint hamarosan megkeresik Gyurcsány Ferencet, hogy közösen tárgyaljanak az együttműködés részleteiről. A két párt új paktuma szerint a listavezető személyére, azaz a közös ellenzéki miniszterelnök-jelöltre a szocialisták tesznek javaslatot, aki legutóbbi kongresszusi döntésük szerint Mesterházy Attila. Ennek ellenére nevet sem az MSZP elnöke, sem Bajnai nem mondott, mert a kérdésről még a Demokratikus Koalícióval (DK) is egyeztetni akarnak. A két pártelnök erre hivatkozva arról sem árult el részleteket, hogy hány listás és egyéni helyet kínálnak a DK-nak, illetve hogy Gyurcsány Ferencnek egyáltalán helye lehet-e a közös ellenzéki listán. Egyelőre tehát nem tudni, hogy a korábban az MSZP és az Együtt–PM között felosztott 106 körzetből – 75 a szocialistáknak, 31 Bajniéknak – mennyi juthat a DK-nak és főként, hogy kinek a rovására kapnak helyeket Gyurcsányék. Ami pedig a három baloldali, ellenzéki párt programja közötti éles különbségeket illeti, Mesterházy Attila úgy fogalmazott, azok „nem annyira katasztrofálisak”, így túlnyomórészt összehangolhatók.

A külföldön üdülő Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán azonnal reagált a bejelentésre, mint írta: „most akkor hazamegyek ”

Gyurcsány Ferenc az összes „őszödi aktát” nyilvánosságra hozatná a belügyminiszterrel, mert szerinte manipulációra adna lehetőséget, ha válogatnának belőlük – a DK elnöke így reagált Pintér Sándor a Hír TV-nek adott keddi interjújára. A belügyminiszter ugyanis kifejtette: eljött az ideje, hogy a Gyurcsány Balatonőszödön elmondott beszédének kiszivárogtatásával kapcsolatban keletkezett titkosszolgálati jelentés egy részét nyilvánosságra hozzák. Pintér közölte, az érintettek személyiségi jogai miatt nem tudják teljes egészében feloldani a titkosítást, valamint azért, mert az érintett titkosszolgálati munkatársat ebben az esetben nem tudnák alkalmazni a jövőben.

Gyurcsány Ferenc a kezdetektől fogva a pártja részvételével való közös képviselőjelölteket, közös listát és közös miniszterelnök-jelöltet állító választási megállapodást sürgette, aminek hiánya miatt több alkalommal élesen bírálta „kollégáit”. A DK tegnapi közleménye szerint készen állnak a háromoldalú tárgyalások azonnali megkezdésére. Kérdés, hogy ezek milyen hangulatban telnek, illetve milyen eredménnyel zárulnak majd, hiszen korábban Bajnai és Mesterházy is azt képviselte, hogy a DK szavazóira szükség van, Gyurcsány Ferencre viszont nem. Sőt, a szocialisták a DK más vezető politikusait, így Vadai Ágnest, Molnár Csabát és Varju Lászlót is vállalhatatlannak tartották korábban. Bárhogy is lesz, Bajnaiék már holnap szezonnyitót tartanak a Dürer rendezvényházban, ahol programjuk legfontosabb elemeit mutatják be, a szocialisták pedig január 25-én tartanak kampánynyitó nagygyűlést a Papp László-sportarénában.

– Teljesen mindegy, kik lesznek a baloldal listáján vagy listáin. Ez csak őket érdekli, azokat, akik egyszer már tönkretették az országot. Ezek a régi emberek, egy új sincs közöttük – reagált Selmeczi Gabriella. A Fidesz szóvivője szerint Mesterházy Attila tegnap megfutamodott a rezsicsökkentés melletti kiállás elől, helyette „a hatalmi osztozkodásokkal foglalkozott”. Selmeczi ezzel arra utalt, hogy a szocialisták elnöke az előzetes tervekkel ellentétben mégsem vett részt a Táncsics Mihály Alapítvány Megújuló energiapolitika – Klímaváltozás és energiahatékonyság című konferenciáján. A szóvivő hangsúlyozta, a baloldal eltörölné a rezsicsökkentést, a családi adókedvezményt, csökkentené vagy akár el is törölné a minimálbért, és 40 százalékra emelné a jelenleg 16 százalékos személyi jövedelemadót, a magyar zsebekből kihúzott forintokat pedig külföldi cégek zsebébe tenné. – Tisztul a kép a tekintetben, hogy mégiscsak összeáll az a csapat, amely 2002 és 2010 között teljesen tönkretette az országot – mondta Kósa Lajos még az új paktum bejelentése előtt. A Fidesz alelnöke szerint egy új miniszterelnök-jelölt megnevezése a 2009-es miniszterelnökjelölt-castingot idézné. – Biztos apróhirdetés is lesz, hogy miniszterelnöknek látszó embereket keresünk az MSZP-székházban – fogalmazott.

Ugyancsak Mesterházy és Bajnai bejelentése előtt sürgette a teljes körű összefogást számos balliberális értelmiségi, köztük Bitó László, Csányi Vilmos, Csepeli György, Eörsi Mátyás, Ungvári Tamás, illetve Bokros Lajos. A volt pénzügyminiszter, a Modern Magyarország Mozgalom vezetője bejelentette, hogy csak ebben az esetben indulnak választásokon.

A Jobbik bűnszövetségnek tartja a Bajnai–Gyurcsány–Mesterházy-triót. A párt szóvivője szerint a balliberális ellenzéki erők „a vesztes csapaton ne változtass elvét” követik, és színjáték volt minden politikustól az őszödi beszéd erkölcsi szintjétől való elszakadás. – Ismét létrejött a hazugság koalíciója – jelentette ki Dúró Dóra. Az LMP nem köt választási szövetséget a korábban hatalmon lévő politikai erőkkel, kormányra kerülése esetén pedig a bal- és jobboldali politikai elittel is leszámolna – közölte Schiffer András, a párt társelnöke.

Juhász Attila, Political Capital: A mai bejelentés azt jelenti, hogy a három pártnak lényegében a teljes egyeztetési folyamatot elölről kell kezdenie. Az idő szorítása és a kényszerhelyzet miatt azonban valószínűleg meg fognak állapodni. Vélhetően a programok kölcsönös elfogadása jelenti majd a legkisebb problémát, míg a biztos bejutást jelentő listás helyek elosztása okozza a legnagyobb vitákat. Az, hogy az MSZP jelölheti a listavezetőt, nem meglepő; ha ez valóban Mesterházy Attila lesz, az valószínűleg kevesebb konfliktussal jár majd, mint ha most minden párt megpróbálna egy új listavezetőt állítani a szövetség élére.

 

Mráz Ágoston Sámuel, Nézőpont Intézet: A megállapodásról szóló szándéknyilatkozat nem azonos az esélyes listás helyek újraosztásáról szóló megállapodással. Egy újraírt, közös lista miatt több szocialista politikusnak is le kellene mondania az októberben még biztosnak hitt parlamenti helyéről. Eldöntetlen, hogy Gyurcsány Ferencnek jut-e befutó hely, és tisztázatlan, hogy az egyéni képviselőjelöltek közül kinek kell visszalépnie. A részletekben rejlő ördög felboríthatja még a formálódó sokadik megállapodást. A közös lista és a baloldal koordinált indulása ugyan a választási matematika miatt ésszerű lépés, a 2013-as vég nélküli viták és a napok óta tartó kapkodás könnyen kiolthatja az ebben rejlő pozitív hatást. Mivel nincs kormányváltó hangulat, az esetleges megállapodás könnyen megkésett lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.