Gyurcsány Ferenc az utolsó akadály

A Magyar Nemzet úgy tudja, bár Bajnai Gordon végigcsinálja a kampányt, a parlamentbe már nem akar beülni.

Bákonyi Ádám
2014. 01. 14. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet úgy tudja, bár Bajnai Gordon végigcsinálja a kampányt, a parlamentbe már nem akar beülni. A baloldali, ellenzéki pártok között lényegében megszületett a közös listás helyekre és az egyéni választókerületek elosztására vonatkozó megállapodás, amelynek egyetlen akadálya továbbra is az, hogy Gyurcsány Ferenc kapjon-e helyet a közös listán. A lap úgy tudja, a Demokratikus Koalíció (DK) elnökének szerepeltetésével az MSZP-nek nincs gondja, az Együtt–PM-nek viszont igen. Bár Bajnaiék hivatalosan ezt azzal magyarázzák, hogy Gyurcsány szerepeltetése nem fér össze a „korszakváltás” üzenetével, sokkal valósabb megfontolás a részükről az, hogy ebben az esetben távozhat a pártszövetségből az egyik alapító szervezet, a Milla.

Ismert, az MSZP, az Együtt 2014 és a DK tárgyalódelegációi vasárnap és szombaton is összeültek. Szombat reggel egy budapesti családi házban gyülekeztek az ellenzéki összefogásban érdekelt pártok vezetői. Az MTV Híradójának információi szerint a cégjegyzék alapján ez egy ingatlan-adásvétellel foglalkozó társaság székhelye, de az nem derült ki, hogy a vállalkozásnak mi köze van a baloldali pártokhoz.

 

Elemzők szerint kényszerházasság az ellenzéki összeborulás. A baloldali összefogáshoz egyrészt taktikai megfontolás vezetett, ugyanakkor kényszerhelyzet is – fejtette ki Mráz Ágoston Sámuel a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Szerinte a baloldali pártok vitája azt üzeni a választóknak, hogy egy kormányképtelen erőről van szó. Kiszelly Zoltán úgy véli, a baloldali összefogás nem egy előre megírt forgatókönyv, inkább kényszerházasságról van szó.

Korábbi álláspontjukhoz képest ugyanis már Bajnai, a Szolidaritás és a Párbeszéd Magyarországért is elfogadhatónak tartja a DK elnökét. A kérdés tehát az, hogy Gyurcsány tartja-e magát korábbi kijelentéséhez, miszerint ha végül egyedül az ő személye lenne a széles körű ellenzéki összefogás akadálya, úgy kész hátrébb lépni. Szigetvári Viktor tegnap nem kívánta kommentálni, hogy pártja ellenzi Gyurcsány szerepeltetését a közös listán, mint mondta, a DK elnökéről a tárgyalásokon mondják el véleményüket. Az Együtt–PM társelnöke mindössze annyit közölt, hogy az ellenzéki egyeztetéseken mindhárom párt tett engedményeket, és ezen a héten megszülethet a megállapodás.

A Heti Válasz Online információi szerint a pénteki álláshoz képest látványosan romlottak a DK elnökének pozíciói az ellenzéki összefogásról szóló tárgyalásokon. A lap úgy tudja, Gyurcsány Ferenc rendkívüli tájékoztatóra hívta a hét végén pártja képviselőit, ahol részletesen beszámolt az ellenzéki tárgyalások állásáról. A pártelnök elmondta, hogy a 106 egyéni jelölti pozícióból a DK legfeljebb 15-öt – ebből 8 nyerhető – „kaphat” a korábban tervezett 20 helyett, vagyis tucatnyinál alig lehet több körzet, ahol a DK nevezheti meg az ellenzéki összefogás jelöltjét. Gyurcsány vasárnap beszélt arról is, hogy a 66 helyről 70-re erősödött az MSZP az egyéni körzetek kiosztásánál, ez a szám állítólag már „kőbe véshető”.

Az ATV.hu előzőleg azt írta: ha Gyurcsány Ferenc úgy dönt, hogy nem kér helyet a listán, azonnal elfogadható és bejelenthető lesz a megállapodás Bajnaiék részéről is. Ha ez nem történik meg, úgy gyakorlatilag elölről kezdődhetnek a tárgyalások, és elképzelhető, hogy csak az egyéni körzetekre terjed ki a megállapodás. A Népszava értesülései szerint a szocialisták gyors megállapodásban érdekeltek, ezért már nem foglalkoztatja őket Gyurcsány személye. Mesterházy Attila pártelnök azt szeretné, ha a tárgyalások helyett inkább már kampányolna a „kormányváltó szövetség”, hiszen közeledik április hatodika.

A Magyar Nemzet úgy értesült, hogy a baloldal közös listájának első öt helyén Mesterházy Attila, Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Botka László, az MSZP választmányi elnöke és Szabó Tímea, az Együtt–PM társelnöke szerepel, de a listára várhatóan a Liberálisok vezetőjét, Fodor Gábort is felveszik. A lap információi szerint miután lemondott a miniszterelnök-jelöltségről, Bajnai azt fontolgatja, bár végigcsinálja a kampányt, a parlamentbe már nem ül be.

Szakmai szabályok miatt nem hozható nyilvánosságra az őszödi beszéddel kapcsolatos teljes titkosszolgálati jelentés – erről beszélt Pintér Sándor a Magyar Hírlapnak adott interjújában. A belügyminiszter elmondta, a jelentésnek vannak olyan részei, amelyek semmilyen államtitkot nem képeznek, de ezekből senki nem tudna meg pontos információkat a történtekről. Pintér szerint a dokumentum azon további részei hozhatók nyilvánosságra, amelyek azt vizsgálták, hogy akik kihozták, majd közzétették a felvételt, azok jogszerűen jártak-e el, sértettek-e államtitkot, személyiségi jogot. – Azt viszont, hogy a titkosszolgálat mindezeket milyen eszközökkel vizsgálta, miképp jutott az információk birtokába, kik vettek részt a vizsgálatban, a későbbiekben sem kívánjuk közzétenni – mondta Pintér. Ismeretes, Gyurcsány Ferenc korábban azt javasolta a belügyminiszternek, hogy ne csak a jelentés egy részét, hanem az egészet hozzák nyilvánosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.