Megdöbbenéssel értesült a Civil Összefogás Fórum arról, hogy a Kúria elnöke nem hajlandó az Európai Bíróság döntése előtt összehívni a jogegységi tanácsot, így várhatóan május előtt nem születik meg a Kúria újabb jogegységi határozata – olvasható a CÖF közleményében.
Mint írják, a legnagyobb kormányzó párt frakcióvezetője azért kérte, hogy a legfőbb bírói fórum teljesítse kötelességét és az EB-döntés bevárása nélkül a magyar jog alapján foglaljon állást a még nyitott kérdésekben, mivel a kormány segítséget kíván nyújtani még a kilakoltatások megkezdése előtt a devizahitel-károsult családoknak.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy a Kúria döntése nélkül fennmarad a jogbizonytalanság, ezért elfogadhatatlan Darák Péter elnök döntése, amely szociális érzéketlenségről tesz tanúbizonyságot. Amennyiben az ügyben nem születik gyors döntés, családok ezrei kerülhetnek utcára és ezáltal létbizonytalanságba.
A CÖF felhívja a figyelmet arra, hogy hazánkban a bíróságok függetlensége garantált, azonban mivel a bíróságokat közpénzből tartják fenn és a jogszabályoknak vannak alávetve, kötelességük a társadalmi folyamatokat figyelembe véve folytatni az ítélkezési tevékenységet. A Kúria elnökének is érzékelnie kell, hogy a döntés elodázása sok ezer magyar embernek súlyos károkat okozhat.
A CÖF úgy véli, hogy korábban is sikerült a Kúria elnökét jobb belátásra bírni, hiszen még ősszel úgy nyilatkozott, hogy nem lesz jogegységi eljárás, majd decemberre mégis összehívta a jogegységi tanácsot, amely feladatát csak részben végezte el.
Mint ismert, a Kúria Polgári Kollégiuma jogegységi határozatában még decemberben azt a döntést hozta, nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés a devizaalapú kölcsönszerződés. Wellmann György, a kollégium vezetője a testület jogegységi ülése után ismertette: a devizaalapú kölcsönszerződések olyan szerződések, amelyekben az adós az adott időszakban irányadó forintkölcsönnél kedvezőbb kamatmérték mellett devizában adósodott el, amiből következően ő viseli az árfolyamváltozás hatásait. A határozatot Orbán Viktor miniszterelnök úgy értékelte: a Kúria a bankok oldalára állt.
A devizahitelek ügyében a kormány a Kúriától várt segítséget a jogalkalmazás terén, ez nem történt meg, így „elég valószínű”, hogy a parlamentnek kell lépnie, ahogy korábban háromszor már megtette – mondta Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője még január 6-án.
Csak az elmúlt évben harmincegymilliárd forintot takarítottak meg az árfolyamgátnak köszönhetően a devizahitelesek. További segítséget hozhat számukra egy új kafetériaelem bevezetése. A béren kívüli juttatásként adható lakáshitel-támogatással a munkáltatók is jól járnak. Olvassa el a Magyar Nemzet beszámolóját!