Szepessy a Magyar Nemzetnek elmondta: ha nem kap választ a baloldalon összeálló és magukat összefogásnak nevező pártoktól, akkor jogi útra tereli az ügyet, és a Nemzeti Választási Irodához fordul. Utóbbi esetben minden bizonnyal a Jókai utcai MSZP-székház előtt gulyásfőzéssel egybekötött tüntetést is szerveznek majd. Az Összefogás Párt elnöke hangsúlyozta: mind a százhat egyéni választókerületben megvannak a jelöltjeik, és nem kívánnak amiatt pluszszavazatokhoz jutni, hogy esetleg egyes választók összetévesztik őket a baloldali pártok szövetségével. Ezért is szeretnék mihamarabb rendezni a névazonosság kérdését.
Az ügy jogszabályi hátterét vizsgálva az Alapjogokért Központ arra jutott, hogy a pártokat megilleti a névviseléshez való jog, ezt pedig mindenki köteles tiszteletben tartani. Ha valaki jogosulatlanul használ más nevéhez hasonlót, akkor a károsult párt bírósághoz, kampányidőszakban pedig jogorvoslati kérelemmel a választási bizottsághoz fordulhat.
Ismert, a Gyurcsány-koalíció tagjai hosszas keresgélés után múlt héten jelentették be, hogy Összefogás néven népszerűsítik majd az MSZP, az Együtt–PM, a DK és a Liberálisok közös listáját. A névválasztás miatt azonban a volt monoki polgármester, Szepessy Zsolt vezette, 2009-ben bejegyzett Összefogás Párt tiltakozik.
Jogi aggályokat vet föl, ha egy már létező pártéval megegyező néven jön létre, működik, kampányol egy másik politikai formáció – ezt már ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász nyilatkozta a Magyar Nemzetnek szerdán. A megtévesztés akkor is megvalósul – tette hozzá a szakértő –, ha csupán szlogenként, a választási kampányban, reklámokban, netán hirdetőtáblákon használják egy másik párt nevét, és a szavazólapokon nem.
Részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában.