A Mazsihisz nem megy el a megemlékezésre

Távol marad a holokauszt-emlékévvel kapcsolatos állami megemlékezésektől a szervezet.

VZ
2014. 02. 20. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zoltai Gusztáv azt mondta: bár Orbán Viktor miniszterelnöktől nagyon udvarias levelet kaptak, arra a három kérdésre, amelyet feltettek, nem érkezett választ. Így „e pillanatban az a döntés”, hogy nem vesznek részt az állami megemlékezéseken, a civil pályázati alaptól elnyert támogatásokat pedig visszafizetik azok, „akik akarják”. Emellett nemzetközi és hazai gyűjtést rendeznek azért, hogy megtarthassák programjaikat – tette hozzá.

A Mazsihisz vezetősége pénteken ül össze, hivatalosan ott hozzák meg a döntést, amelyet azután a közgyűlésnek kell megerősítenie – mondta.

Zoltai Gusztáv hangsúlyozta: nem szándékoznak beleavatkozni a választási kampányba – „ez teljesen világos” –, de az idő sürgeti őket, mert „benne vagyunk a holokauszt-emlékévben, és a húsvét még nagyon messze van”.

Orbán Viktor a Mazsihisz vezetőségének csütörtökön küldött válaszlevelében azt írta: a választási kampány elindulása miatt nem alkalmas az idő arra, hogy „együttérzéssel és higgadtan mondhassuk el véleményünket egymásnak”. Ezért azt javasolta, hogy a párbeszédet „a mindannyiunk számára megújulást hozó húsvéti ünnepek után” folytassák. A húsvét április 20-21-ére, a nagy zsidó vallási ünnep, a pészah április 15. és 22. közé esik, a magyarországi holokauszt emléknapja pedig április 16.

Mivel a miniszterelnök válaszlevelében kezdeményezte, hogy a munkacsoportok addig is folytassák a munkát, Zoltai Gusztáv azt mondta: megpróbálják majd felvenni a kapcsolatot az állami szervezetekkel. Az azonban elkeserítő, hogy a német megszállási emlékmű mégiscsak meglesz, ha később is – tette hozzá.

A Mazsihisz közgyűlése február 9-én döntött úgy, hogy egyelőre nem vesz részt a holokauszt-emlékév kormányzati programjain. Arra kérték a kormányfőt, állítsa le a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű felállítását, továbbá a józsefvárosi Sorsok Háza-projektet, és „közéleti-szakmai megnyilvánulásai miatt” váltsa le a Veritas Kutatóintézet éléről Szakály Sándort.

A kabinet időközben – a Magyar Közlönyben szerdán megjelent kormányhatározat szerint – március 19-éről május végére módosította a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó emlékmű megvalósításának határidejét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.