Így reagált a nagyobbik kormánypárt az Együtt–PM hétfői közleményére, amelyben az ellenzéki szövetség felháborítónak tartotta, hogy Áder János államfő aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt.
A Fidesz azt közölte: a paksi fejlesztés megvalósulásával hosszú évtizedekre kiszámítható, olcsó és biztonságos áramellátás lesz Magyarországon. A paksi fejlesztés garantálja a fenntartható rezsicsökkentést, mert tíz év múlva 10-20 százalékkal is olcsóbb lehet az áram ára – fűzték hozzá.
A beruházás hozzájárul a gazdasági növekedéshez is, mert legalább 3 milliárd euró megrendelést biztosít a magyar vállalkozásoknak és tízezer új munkahelyet teremt. „A fejlesztés hazánk elemi érdeke, ezt a Gyurcsány-koalíció is tudja, mégis ez ügyben is hazudik, mint a vízfolyás” – olvasható a közleményben.
A Köztársasági Elnök Hivatala hétfőn közölte, Áder János aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt. Az államfő tudatta: a törvény alkotmányos szempontból nem kifogásolható, visszaküldésének egyetlen feltétele sem adott. Ezért az államfő hétfőn elrendelte a kihirdetését.
Áder János egyes pártok indítványára figyelemmel megvizsgálta a törvény népszavazásra bocsáthatóságának kérdését is. Megállapította, hogy az alaptörvény alapján nem lehet népszavazást tartani nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről. Az Országgyűlés múlt csütörtökön hagyta jóvá a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött megállapodást 256 igen, 29 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett.
A paksi atomerőmű kapacitás-fenntartásához kapcsolódó együttműködési lehetőségekről, a műszaki felsőoktatás szükséges képzési irányairól folytattak tárgyalásokat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a projektet irányító MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. és a mérnöki háttértevékenységet végző MVM ERBE Zrt. vezetői. A közlemény szerint már most láthatóak olyan szakmai feladatok, amelyek a BME szakértőinek tevékenységét igénylik. Emellett körvonalazódott több, a hallgatók számára szakmai kihívást jelentő tudományos diákköri, szakdolgozati diplomaterv, doktori feladat, amelyek kutatása és feldolgozása tevékenyen hozzájárulhat a tervezett beruházás műszaki megoldásainak mélyebb elemzéséhez. Az együttműködés harmadik főbb területe a képzési választék bővítése annak érdekében, hogy a hallgatók olyan tantárgyakat is választhassanak, ahol szakterületükön belül a nukleáris iparhoz kapcsolódó tudást is elsajátíthatják.
Ezek közé tartoznak a javasolt szakértői és hallgatói kutatási témák, a képzési tervek módosítására vonatkozó javaslatok, valamint egy létszám-kalkuláció a beruházás mérnökigényéről. A beruházás előkészítéséért felelős társaságok és a BME vezetői egyetértettek abban, hogy az évszázad várhatóan legnagyobb magyarországi beruházása hatalmas lehetőséget, egyben szakmai kihívást jelent a hazai mérnöktársadalom és a szakirányú felsőoktatás számára, és ők készek megfelelni ennek.