Gyurcsányék is tudják, hogy szükség van Paksra

A fejlesztés hazánk elemi érdeke, ezt a Gyurcsány-koalíció is tudja, mégis ez ügyben is hazudik, mint a vízfolyás – közölte a Fidesz.

VZ
2014. 02. 10. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így reagált a nagyobbik kormánypárt az Együtt–PM hétfői közleményére, amelyben az ellenzéki szövetség felháborítónak tartotta, hogy Áder János államfő aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt.

A Fidesz azt közölte: a paksi fejlesztés megvalósulásával hosszú évtizedekre kiszámítható, olcsó és biztonságos áramellátás lesz Magyarországon. A paksi fejlesztés garantálja a fenntartható rezsicsökkentést, mert tíz év múlva 10-20 százalékkal is olcsóbb lehet az áram ára – fűzték hozzá.

A beruházás hozzájárul a gazdasági növekedéshez is, mert legalább 3 milliárd euró megrendelést biztosít a magyar vállalkozásoknak és tízezer új munkahelyet teremt. „A fejlesztés hazánk elemi érdeke, ezt a Gyurcsány-koalíció is tudja, mégis ez ügyben is hazudik, mint a vízfolyás” – olvasható a közleményben.

A Köztársasági Elnök Hivatala hétfőn közölte, Áder János aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt. Az államfő tudatta: a törvény alkotmányos szempontból nem kifogásolható, visszaküldésének egyetlen feltétele sem adott. Ezért az államfő hétfőn elrendelte a kihirdetését.

Áder János egyes pártok indítványára figyelemmel megvizsgálta a törvény népszavazásra bocsáthatóságának kérdését is. Megállapította, hogy az alaptörvény alapján nem lehet népszavazást tartani nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről. Az Országgyűlés múlt csütörtökön hagyta jóvá a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött megállapodást 256 igen, 29 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett.

A paksi atomerőmű kapacitás-fenntartásához kapcsolódó együttműködési lehetőségekről, a műszaki felsőoktatás szükséges képzési irányairól folytattak tárgyalásokat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a projektet irányító MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. és a mérnöki háttértevékenységet végző MVM ERBE Zrt. vezetői. A közlemény szerint már most láthatóak olyan szakmai feladatok, amelyek a BME szakértőinek tevékenységét igénylik. Emellett körvonalazódott több, a hallgatók számára szakmai kihívást jelentő tudományos diákköri, szakdolgozati diplomaterv, doktori feladat, amelyek kutatása és feldolgozása tevékenyen hozzájárulhat a tervezett beruházás műszaki megoldásainak mélyebb elemzéséhez. Az együttműködés harmadik főbb területe a képzési választék bővítése annak érdekében, hogy a hallgatók olyan tantárgyakat is választhassanak, ahol szakterületükön belül a nukleáris iparhoz kapcsolódó tudást is elsajátíthatják.

Ezek közé tartoznak a javasolt szakértői és hallgatói kutatási témák, a képzési tervek módosítására vonatkozó javaslatok, valamint egy létszám-kalkuláció a beruházás mérnökigényéről. A beruházás előkészítéséért felelős társaságok és a BME vezetői egyetértettek abban, hogy az évszázad várhatóan legnagyobb magyarországi beruházása hatalmas lehetőséget, egyben szakmai kihívást jelent a hazai mérnöktársadalom és a szakirányú felsőoktatás számára, és ők készek megfelelni ennek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.