A Magyar Nemzet írta meg először, hogy a Gyurcsány Ferenc tulajdonába tartozó Altus csoport egyik cége, az Agóra Marketing Kft. havi nyolcmillió forintot vehetett fel a Paksi Atomerőműtől. 1997 októberében (amikor Szabó József volt a paksi erőmű vezérigazgatója) tanácsadással és közvélemény-formálással bízták meg a Gyurcsány Ferenc nevével fémjelzett Altus-csoport egyik cégét, az Agóra Marketing Kft.-t. Az 1998-as választási kampány előestéjén megkötött, egy későbbi megállapodásban 1998. július 31-éig meghosszabbított szerződés alapján az atomerőmű „távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenységért” összesen nyolcvanmillió forintot fizettek ki a vezérigazgató saját rendelkezésű keretéből.
A Híradó múlt szerdán arra volt kíváncsi, vajon arra kapott-e pénzt a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég, hogy népszerűsítse az atomenergiát és a paksi erőmű egy későbbi bővítését. Az Altus tulajdonosa, Gyurcsány Ferenc akkor a vezérigazgatóhoz, saját feleségéhez irányította a Híradót.
Nemrégiben derült ki, hogy egy Józsa István résztulajdonában álló gazdasági társaság Paks beszállítója volt. Az MSZP jelenlegi frakcióvezető-helyettese által 42 százalékos arányban tulajdonolt Gépkar Kft. több mint hat és fél milliárd forinthoz jutott hozzá különböző paksi megrendelések útján. Józsa ezzel kapcsolatban nyilatkozta, hogy nem tartotta összeférhetetlennek politikai pályafutásával a Gépkar Kft.-ben birtokolt tulajdoni részét.
Józsa István a szocialista párt fővárosi pénztárnoki feladatait látta el már akkor is, amikor a korábbi balliberális kormányok idején cége megbízásokat kapott a paksi atomerőműtől. Józsa mellett egy másik szocialista politikus, Gábor József volt az ügyvezetője és 42 százalékos tulajdonosa a paksi atomerőműtől 2010 előtt 6,5 milliárdos megrendeléseket elnyerő Gépkar Kft.-nek.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerint a szerződésekről kormányfőként nyilvánvalóan tudott Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is. Az atomerőmű korábbi vezetése egyébként Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc volt szocialista miniszterelnökök érdekeltségeivel is tanácsadói szerződéseket kötött.
Medgyessy Péter volt miniszterelnök 1991-ben cége képviseletében tanácsadói szerződést írt alá Pónya Józseffel, az erőmű akkori vezérigazgatójával. Az ügyben indított vizsgálatok megállapították, tanácsadásnak nem volt nyoma. Pónya azzal védekezett, hogy a 9,5 millió forintért cserébe szóban történt a teljesítés.
„Forduljon nyugodtan az Altus vezérigazgatójához, nem kell messzire menni, merthogy a feleségem. Nyilván tájékoztatni fogja önt erről” – fogalmazott akkor a Demokratikus Koalíció elnöke.
Dobrev Klárától azt a Híradó azt kérdezte: milyen közvélemény-formáló tevékenységet végzett az Altus csoport egyik cége a Paksi Atomerőműnek? Rákérdeztek, hogy az atomenergia népszerűsítése feladatuk volt-e? Egyúttal arra kérték Gyurcsány Ferenc feleségét, hogy az atomerőműnek nyújtott tevékenységről fennmaradt írásos dokumentációt bocsássa a rendelkezésükre – olvasható a Hirado.hun.
Dobrev Klára csütörtökön e-mailt írt, amelyben hozzájárult ahhoz, hogy a Paksi Atomerőmű kiadja ezeket a dokumentumokat. Az erőmű akkor azt válaszolta: nem találják az említett szerződést, és azt is írták, hogy elkezdik keresni a kommunikációs kiadványokat, amelyeket a cég készített nekik, de ehhez időt kértek.
„Sajnálattal tájékoztatjuk, hogy mindeddig semmiféle dokumentációt nem sikerült fellelni a kérdéses vállalkozás kapcsán” – ezt majdnem egy héttel később írta a Paksi Atomerőmű. A szerdai levélben az is szerepel, hogy „a 17-18 évvel ezelőtti időszakból nem állnak rendelkezésünkre promóciós, illetve kommunikációs anyagok”.
Mivel a Paksi Atomerőmű nem talált semmilyen kommunikációs anyagot, a Híradó újra megkereste Gyurcsány Ferenc feleségét, hogy ők adják oda azokat a dokumentumokat, amelyekért – a sajtóhírek szerint – 80 millió forintos megbízási díjat kaptak. Kérésükre egyelőre nem érkezett válasz.