Józsa párttársa is kaszált Pakson

Józsa mellett Gábor József szocialista politikus volt az ügyvezetője a paksi atomerőműtől 2010 előtt 6,5 milliárdos megrendeléseket elnyerő Gépkar Kft.-nek.

Pilhál–Szabó
2014. 02. 06. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Józsa István a szocialista párt fővárosi pénztárnoki feladatait látta el már akkor is, amikor a korábbi balliberális kormányok idején cége, a Gépkar Kft. 6,5 milliárd forintot kapott különböző megbízásokért a paksi atomerőműtől. Józsa a párt budapesti szervezetének gazdasági alelnöke 2007 óta, ám a Magyar Nemzet szocialista forrásai szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ő látja el az MSZP budapesti szervezetének pénztárnoki feladatait. Vagyis évekig a 2000 és 2010 között sokmilliárdos állami megrendelésekkel ellátott politikus kezében futottak össze a szocialisták fővárosi pénzügyi szálai is. Még nem tudni, hogy a hatalmas megrendelés (ami napi szinten körülbelül 1,7 milliós bevételt hozott Józsa cégének) kizárólag a szocialista politikus magánvagyonát gyarapította-e, netán valamilyen formában átszivároghatott a szocialista pártkasszába.

Józsa cégének hat és fél milliárdos megbízásáról Balla György (Fidesz) tájékoztatta hétfőn a sajtót. Mint kiderült, a szocialista politikus 42 százalékos arányban volt tulajdonosa a Gépkarnak 2010-ig, és 2002-ig a cég vezetésében is szerepet vállalt.

Az utolsó ciklusban a városüzemeltetési és környezetgazdálkodási bizottság alelnökeként tevékenykedett. Gábor József 2009. április 19-én a Gtm.hu-nak nyilatkozott a paksi atomerőmű bővítéséről „Sürget az idő, itt az új kihívás” címmel. Az „új blokkok építése energetikai kényszerének hasonlóságára” hívta fel a figyelmet, és elmondta: a hetvenes években tíz évig dolgozott a meglévő atomerőmű építésén. – A hazai ellátáshoz 2020-ig szükséges megépíteni a további 2000 megawatt teljesítményű, környezetkímélő erőművet – vallotta a szocialista politikus. Hozzátette: „régiónkban mi építhetjük fel az első, legkorszerűbb harmadikgenerációs erőművet”.

Gábor József a Magyar Atomfórum Egyesület honlapja szerint ma is a szervezet alelnöke. Józsa István a Hír24-nek kijelentette: nem tartotta összeférhetetlennek politikai pályafutásával a Gépkar Kft.-ben birtokolt tulajdoni részét. A Blikknek pedig azt mondta: a szóban forgó hat és fél milliárdos bevétel mintegy fele származott csak az atomerőműtől. Józsa szerint az erőmű biztonságát fejlesztették, és a teljes árbevétel egy-két százaléka, 10-12 millió forint volt a tiszta haszna. Közölte, a vállalkozás 2001–2002-ben ment a legjobban. Bár egyik tavaly decemberi cikkében a balliberális Magyar Narancs is budapesti pénztárnoknak nevezte Józsát, ennek ellenére Ferencz Gábor, az MSZP sajtófőnöke lapunknak visszautasította, hogy a szocialista politikus ilyen tisztséget látna el. Kijelentette: Józsa 2007 februárjától a fővárosi MSZP gazdaságpolitikával foglalkozó alelnöke, az ő feladata, hogy a költségvetés, az iparpolitika, az energetika, a beruházások és az adópolitika terén segítse a párt véleményének kialakítását és képviselje azt. Arra a kérdésünkre, hogy ha a politikus mégsem pénztárnok, miért nem kértek helyreigazítást a laptól, Ferencz Gábor azt felelte: mert nem vették észre.

Mint arról beszámoltunk, nem Józsa volt az egyetlen balliberális politikus, aki hasznot húzott a paksi erőmű működtetéséből. Medgyessy Péter volt miniszterelnök 1991-ben cége képviseletében tanácsadói szerződést írt alá Pónya Józseffel, az erőmű akkori vezérigazgatójával. Az ügyben indított vizsgálatok megállapították, tanácsadásnak nem volt nyoma. Pónya azzal védekezett, hogy a 9,5 millió forintért cserébe szóban történt a teljesítés. Korábban arról is írtunk, hogy 1997 októberében (amikor Szabó József volt a paksi erőmű vezérigazgatója) tanácsadással és közvélemény-formálással bízták meg a Gyurcsány Ferenc nevével fémjelzett Altus-csoport egyik cégét, az Agora Marketing Kft.-t.

Az 1998-as választási kampány előestéjén megkötött, egy későbbi megállapodásban 1998. július 31-ig meghosszabbított szerződés alapján az atomerőmű „távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenységért” havi nyolcmillió forintot vehetett fel a cég. A megállapodás révén összesen nyolcvanmillió forintot fizettek ki a vezérigazgató saját rendelkezésű keretéből. Eközben tegnap fogadta Gyurcsány Ferencet Oroszország budapesti nagykövete, Alekszandr Tolkacs. A DK közleménye szerint Gyurcsány a paksi bővítés kapcsán azt közölte a nagykövettel: elfogadhatatlannak tartja, hogy széles körű társadalmi-szakmai vita és versenyeztetés nélkül, „lényegében titokban született egy még mindig homályos tartalmú, tisztázatlan költségeket és finanszírozási terhet jelentő, összességében elhamarkodott megállapodás”. Gyurcsány, aki korábban elkötelezett támogatója volt Paks orosz segítséggel történő bővítésének, leszögezte: ha hatalomra jutnak, kezdeményezi majd a megállapodás felülvizsgálatát.

Az MSZP budapesti pártpénztárnoka volt 2007-től Józsa István, akiről a napokban derült ki, hogy a korábbi balliberális kormányok alatt milliárdokat nyert a cége a Paksi Atomerőműtől. A korábbi baloldali kormányok alatt Józsa István által 42 százalékos arányban tulajdonolt Gépkar Kft. több mint hat és fél milliárd forinthoz jutott hozzá különböző paksi megrendelések útján.

 

Józsa: Gyenge blokkok

 

Valamikor nagyon kedvelte, mára kiszeretett Paksból Józsa István, a szocialisták frakcióvezető-helyettese. Mély kapcsolatukról minap a parlamentben is szenvedéllyel beszélt, hadd hallja ország-világ: „Mind a négy blokkját nagyon jól ismerem, jó véleménnyel vagyok róluk, viszont pont ebből adódóan tudom, mi a gyenge pontja a két blokknak”.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.