A központ, amely pénteken juttatta el elemzését az MTI-nek, megállapította, fontos, hogy az új választási szabályok már tartalmazzák a nemzetközi megfigyelőkre vonatkozó azon előírásokat, amelyek garantálják részvételüket a szavazási eljárás teljes menetének ellenőrzésében.
Emlékeztetnek: az új szabályozás nyomán a megfigyelők nyomon követhetik a választási eljárás lebonyolítását, ellenőrizhetik a választási szervek tevékenységét és iratbetekintési joggal is rendelkeznek. A szavazás napján végig jelen lehetnek a belföldi szavazóhelyiségekben és a szavazatszámlálásnál, de ugyanígy felügyelhetik a külképviseleteken történő voksolás vagy a külhoni magyarok leveles szavazatainak törvényességét is.
Az EBESZ égisze alatt működő választási missziók különböző mandátumúak lehetnek: küldhetnek úgynevezett nagymisszót, mely az adott választási rendszer és eljárás teljes, részletes és hosszú hónapokig tartó vizsgálatát jelenti. Küldhetnek „kisebb missziót”, utóbbit akkor, ha nem feltételezhető, hogy komoly problémák merülnének fel az adott választással kapcsolatban; ilyen eljárás történik Magyarország esetében is.
Az EBESZ által küldendő, korlátozott mandátumú misszió arra enged következtetni, hogy a szervezet sem tartja szükségesnek az új magyar választási rendszer részletekbe menő vizsgálatát. Az EBESZ korábbi közlése is
arra utal, hogy a magyar választási szervek képesek a választások megfelelő, demokratikus lebonyolítására.
A 2013-ban fiatal jogászokból és joghallgatókból alakult Alapjogokért Központ célja a jogállami működéssel és alapjogvédelemmel kapcsolatos tudományos kutatás és elemzés.
Mint arról korábban beszámoltunk összevissza beszélnek az MSZP-ben annak kapcsán, hogy kellenek-e választási megfigyelők tavaszra. Míg Mesterházy Washingtonban azt nyilatkozta, hogy nincsen rájuk szükség, addig Szabó Vilmos, a párt képviselője február 9-én minél több megfigyelő behívását követelte.
A hazai balliberális ellenzék a korábbi teljesen aránytalan és visszaélésekre tág teret nyújtó választási rendszer átalakításának a fölvetése óta gyakorlatilag össztűz alatt tartja a kormányt, és a 2014-es választások elcsalásával vádolta. Nyilatkozataik többsége abba az irányba mutatott, miszerint az ellenzéki győzelem elmaradása esetén illegitim lenne a választás. Több ellenzéki politikus hónapokon át nemzetközi megfigyelők behívását követelte, azonban Mesterházy amerikai túráján gyakorlatilag leleplezte a teljes balliberális oldalt.
Mesterházy Washingtonban azt mondta: az MSZP-nek nem érdeke, hogy választási megfigyelők érkezzenek Magyarországra, mert az ő jelenlétük legitimálná a választást. Ebből az derül ki, hogy az MSZP vereségre készül, mert a saját győzelmüket nyilván nagy örömmel legitimáltatná – fejtette ki Szájer József a Hír TV P8 című műsorában február 15-én.
Szájer kifejtette: a szocialisták régóta dolgoznak azon, hogy illegitimmé próbálják nyilvánítani a választásokat. Azt akarják elérni, hogy miután elvesztették a voksolást, ugyanúgy folytathassák Magyarország lejáratását külföldön. Annak érdekében, hogy továbbra is külföldről hívhassanak segélycsapatokat a saját sikertelen politikájukhoz, ahhoz nekik most kell ellehetetleníteni a választásokat, ebben benne van a választási törvény kritizálása is.