Szükség lenne Magyarországon olyan baloldali tömörülésre, amellyel a Fidesz részéről együtt lehetne működni, de a mostani ellenzéki erők nem ilyenek – nyilatkozta a Vasárnapi újságban Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője. A politikus ezt azzal a kérdéssel kapcsolatban mondta, hogy a baloldal hitelességi válsága segítheti-e a jobboldali kormánykoalíciót – olvasható a Hirado.hu-n.
Zsigó Róbert szerint a politika soha nem lehet öncélú, a magyar társadalomnak is arra lenne szüksége, hogy a jobb- és a baloldal között legyen megfelelő párbeszéd, legyenek olyan nemzetstratégiai ügyek, amelyekben egyetértenek, és ezeket együtt képviselik. „Nem rajtunk múlik, hogy ez most nincs így, hiszen többször bebizonyosodik, hogy nem lehet a jelenlegi baloldallal, a Gyurcsány–Bajnai-korszak embereivel megállapodni, mert mindig homlokegyenest más tesznek, mint amit ígérnek, az embereknek is. Több olyan botrány van, ugye – a Simon-ügy, a Zuschlag-ügy –, amelyből látszik, hogy saját pénzügyi érdekeiket képviselték, de az egész magyar társadalom, a magyar emberek érdekeit nem” – fogalmazott.
Zsigó Róbert szerint a Zuschlag-ügy újabb megdöbbentő fejlemény, amelyre a szocialistáknak, így Mesterházy Attila jelenlegi és Gyurcsány Ferenc volt MSZP-elnöknek választ kell adniuk, nem bújhatnak el sem ez elől, sem a felelősség elől. A Fidesz szóvivője hozzátette: jövő héten jelenik meg a volt szocialista politikus, Zuschlag János könyve, és ha törvénybe ütköző dolog történt, akkor a nyomozó hatóságoknak meg kell majd tenniük a megfelelő lépéseket.
A korábban csalásért, pályázati pénzekkel való visszaélésekért letöltendő szabadságvesztésre ítélt Zuschlag János a Napi Gazdaság pénteki számában azt állította, ötvenmilliót kapott az MSZP-től, hogy 2006-ban visszalépjen a képviselő-jelöltségtől. Azt is kijelentette, hogy erről Lendvai Ildikó, Szekeres Imre és Szilvásy György vezető szocialista politikusokkal állapodott meg, a pénz pedig az MSZP-től jött, „nyilván a központi széfből”. Zuschlag János azt is mondta, hogy amikor a Gyurcsány Ferenc vezette Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumban ő „intézte” a pályázati ügyeket, volt olyan pályázat, amelynek nyernie kellett, és erről a miniszter is tudott. Gyurcsány Ferenc „mindenről tudott, mindenbe beleszólt, mindent ő írt alá” – nyilatkozta Zuschlag János.
Gyurcsány Ferenc szerint az egykori szocialista politikus egyetlen szavát sem lehet elhinni. A jelenleg a Demokratikus Koalíciót (DK) vezető volt miniszter és kormányfő szerint a jobboldal érdekében áll az, hogy Zuschlag János nem a bíróság előtt állt elő vádjaival, hanem a választási kampányra időzítette, és „van az a pénz, amiért ezt teszi”. Budai Bernadett, az MSZP szóvivője szintén azt mondta, Zuschlag János egyetlen szava sem igaz, a tíz évvel ezelőtti ügy felmelegítése a Fidesz érdeke, amely nem arról akar beszélni, mi van ma Magyarországon.
Ne legyen kampánytéma az ukrán válság
Zsigó Róbert a Kossuth Rádiónak adott interjújában az ukrajnai helyzet kormányzati megítéléséről is beszélt. A Fidesz szóvivője kijelentette, Magyarországnak az az érdeke, a kormány azért tesz lépéseket, hogy lehetőleg békés eszközökkel lehessen megoldani az ukrajnai konfliktust. Azzal kapcsolatban, hogy Bajnai Gordon, az ellenzéki Együtt–PM pártszövetség vezetője az orosz nagykövetség előtt tüntetett, Zsigó Róbert azt mondta, nem lehet egy más nép konfliktusát kizárólag belpolitikai célokból kampánytémává tenni. Ez ugyanis rengeteget árt magának az ügynek, leginkább a kárpátaljai magyarságnak. „Magyarország egyébként, az EU más államaival együtt, elítéli az orosz fegyveres beavatkozást. Mi azt szeretnénk, ha konfliktusok nélkül sikerülne ezt a dolgot megoldani, és ha békében és biztonságban tudnának élni a kárpátaljai magyarok. Nem leszünk partner abban, hogy az ukrán válság belpolitikai kampánytéma legyen” – mondta Zsigó Róbert.
Bajnai Gordon március 2-án, vasárnap az orosz csapatok Ukrajnából való kivonását, az Ukrajnában élő kisebbségek jogainak védelmét, valamint a magyar kormány Ukrajna melletti kiállását is kérte az Oroszország budapesti nagykövetsége előtt tartott flashmobon (villámcsődületen). A volt miniszterelnök az ukrán parlamenttől és kormánytól ugyanakkor azt kérte, hogy fokozottan figyeljenek a kisebbségek jogaira. Bajnai Gordon szerint Ukrajna ügyében Magyarország kezében is van nyomásgyakorlási eszköz, ezért – mint mondta – a kormány kezdjen egyeztetéseket az ellenzékkel arról, hogy amíg „orosz katonák tapodják Ukrajna földjét”, a paksi atomerőmű bővítéséről kötött megállapodást felfüggesztettnek tekintik. Arra is felszólította a kabinetet, hogy egyúttal minden tárgyalást függesszen fel a paksi bővítésre szánt háromezer milliárd forintos hitelről.