Óriási harc lesz Szegedért

Amelyik politikai oldal képes három egyéni mandátumot nyerni Csongrád megyében, azé lehet az országos győzelem.

Kovács András
2014. 03. 22. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, ami alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk ötödik részében Csongrád megyét vesszük górcső alá.

Az ország déli részén elterülő megyében az 1989-es választási törvény hét egyéni választókerületet állított föl. Szegednek három körzet jutott, ezenkívül létrejött egy csongrádi, szentesi, hódmezővásárhelyi és egy makói választókerület. A 2011-es új választási törvény a korábbi hét helyett négy egyéni körzetet juttatott Csongrádnak. Az új szisztéma szerint létrejött két szegedi, egy hódmezővásárhelyi és egy szentesi körzet. A legtöbb település (22 darab) a szentesi körzethez tartozik.

 

Az 1990-es országgyűlési választás Csongrád megyében a jobbközép MDF totális dominanciáját hozta: a párt listán elért 38,67 százalékos eredménye országosan messze a legjobb volt, ráadásul az FKGP is megelőzte az SZDSZ-t, így teljes volt a jobbközép siker. A demokrata fórum jelöltjei két szegedi körzetben már az első körben mandátumot szereztek, Király Zoltán több mint 65 százalékos eredménnyel. A második fordulóban az MDF három, az FKGP egy indulója, valamint egy független jelölt diadalmaskodott. A kisgazdák hódmezővásárhelyi sikere abból a szempontból volt érdekes, hogy a párt több mint 60 százalékot ért el az MDF-fel szemben.

Csongrád megyében is alapvetően írta át a politikai erőviszonyokat az 1994-es parlamenti választás, de az MSZP listás eredménye így is elmaradt az országos átlagtól. Jól szerepeltek a kisgazdák és a KDNP is a listás voksoláson, de a Fidesz sem maradt alul. A szocialisták első fordulós szereplése előrevetítette, hogy a második kör nem lesz akkora diadalmenet számukra, mint az ország többi részén. Végül öt körzetet tudtak megnyerni, ebből három szegedi volt, de Szentesen és Hódmezővásárhelyen vereséget szenvedtek. Az utóbbi helyen a KDNP-s Rapcsák András több mint tíz százalékponttal előzte meg a szocialista jelöltet.

Az 1998-as parlamenti választás újabb fordulatot hozott Csongrád életében, mivel az országos trenddel szemben a Fidesz már az első fordulóban megelőzte az MSZP-t a listás szavazatok alapján. Rapcsák már az első fordulóban elhódította a hódmezővásárhelyi választókerületet, az MSZP pedig csak az egyik szegedi és a csongrádi körzetben fordult az első helyről. A május 24-i második fordulóban az utóbb említett elsőségeket is elvesztették a szocialisták, így összességében öt fideszes és két kisgazda képviselő szerzett mandátumot.

A tizenkét évvel ezelőtti országgyűlési választás az ország déli megyéjében is roppant kiélezett versenyt hozott. A listás szavazást a Fidesz–MDF szövetség nyerte 2,5 százalékkal a szocialisták előtt. A voksolás egyedül Hódmezővásárhelyen dőlt el az első körben, ahol Lázár János diadalmaskodott. A maradék körzetekben döntetlen volt az állás a két nagy párt jelöltjei között. A második fordulóban annyit változott a helyzet, hogy a makói körzetben több mint nyolc százalékpontos hátrányt ledolgozva a Fidesz–MDF jelöltje képes volt a fordításra. Míg az ország a kormányváltásra szavazott, addig Csongrád megyében, 5:2 arányban a jobbközép kormány jelöltjei győztek.

A 2006-os országgyűlési választáson Csongrád már arra az erőre voksolt, amely megtartotta a kormányzást. A listás szavazást az MSZP nyerte több mint két százalékpontos fölénnyel a Fidesz–KDNP-vel szemben, és jelöltjei négy egyéni körzetben is diadalmaskodtak, ebből kettő szegedi központú volt. A jobbközép ellenzék csupán a csongrádi körzetben tudott nyerni az első körben, még Lázár is ismétlésre kényszerült. Az április 23-i második körben a szegedi kettes számú körzetben nagy versenyben szerezte meg a mandátumot az SZDSZ-es Sándor Klára, míg Lázár viszonylag simán nyer.

A négy évvel ezelőtti parlamenti választáson Csongrádban is minden a Fidesz–KDNP-ről szólt, azonban a súlyos vereség ellenére az MSZP több mint 20 százalékos listás eredményével országos átlaga fölött szerepelt. A szocialisták erejét jól mutatta, hogy három választókerületben is második fordulóra kényszerítették a Fidesz jelöltjeit. A legélesebb verseny Szegeden volt, ahol az április 25-i második körben Újhelyi István és Botka László is 42 százalék fölötti szavazatarányt ért el, a makói körzetben pedig Buzás Péter 33 százalék fölött volt.

Az elmúlt évtizedek országgyűlési választásai alapján Csongrád részben számít billegő körzetnek. Míg az 1990-es években mindig az győzött a megyében, aki országosan is kormányt alakított, addig ez 2002-ben nem így volt. 2006-ban követte az országos tendenciát, de az MSZP már ekkor is erősebb volt az országos átlagánál, ami a 2010-es választásokra is jellemző maradt. Szeged számít az egyik legerősebb balliberális fellegvárnak a megyében, míg Hódmezővásárhely pontosan ennek az ellentéte: ott még egyszer sem tudott baloldali jelölt nyerni.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–2010-es eredmények alapján próbáljuk felvázolni, amely természetesen nem lehet teljes körű. A négy új választókerület közül a szegedi 1-es számú számít a leginkább baloldalinak, mivel ott a Fidesz–KDNP még 2010-ben sem tudta megszerezni a voksok felét, csupán 6,5 százalékponttal előzték meg az MSZP–LMP közös eredményét. A szegedi kettes körzet ennél kiegyensúlyozottabb, de a jobbközép erők 2002-ben is lemaradtak ott. A szentesi és a hódmezővásárhelyi kerületben csak 2006-ban lett volna nagyon éles a verseny, de akkor is picivel a Fidesz–KDNP nyert volna.

Mindezek alapján nagy valószínűséggel a balliberális erők és a Fidesz–KDNP is kettő-kettő egyéni mandátumra számíthat Csongrád megyéből. A szegedi 1-es körzetben szinte teljesen biztosra vehető a baloldali siker, hasonlóan a hódmezővásárhelyi választókerülethez, csak ott éppen ellentétes előjellel. A legnagyobb küzdelem a szegedi kettes és a szentesi választókerületért lesz. Abban az esetben, ha a baloldalnak sikerülne Szentesen nyernie, akkor minden bizonnyal országosan is övék lenne a kormányzás, míg egy szegedi Fidesz-győzelem esetén maradna az Orbán-kormány.

 

A baloldal fellegvárának számított 2010-ig Baranya megye, ahol most négy egyéni választókerületben viaskodhatnak egymással a pártok. Bács-Kiskun megye az ország egyik legerősebb jobboldali fellegvára, ahol az MSZP csak 1994-ben és 2006-ban tudott egyéni körzetet nyerni. Igazi billegő területnek számít Békés megye, ami azt jelenti, hogy aki itt eddig nyert, az alakított kormányt is a választásokat követően. Az MSZP legerősebb bázisa volt 2010-ig Borsod-Abaúj-Zemplén megye, most a szocialisták visszaszereznék korábbi voksolóik jelentős részét a Jobbiktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.