A kormánypárti parlamenti képviselő úgy fogalmazott, „nemcsak számokban” folytatnák a rezsicsökkentést, hanem tovább erősítenék a fogyasztóvédelmet is. Így terveik között szerepel, hogy járási szinten legyen elérhető a fogyasztóvédelem, bővítsék a hatóság létszámát és hatáskörét, erősödjön a fogyasztóvédelmi referens szerepe és még inkább fogyasztóbarát legyen a közműszolgáltatások rendszere. Kezdeményezik továbbá a nonprofit közműszolgáltatás alapjait megteremtő „közműtörvény” javaslatának parlament elé terjesztését – ismertette Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős politikusa.
Tájékoztatása szerint a szigorúbb fogyasztóvédelmi szabályok eredményeként a szakhatóság – a közműszolgáltatásokkal kapcsolatban megindult kétezer eljárás során – rekordnagyságú, 350 millió forintos bírságot szabott ki a cégekre, emellett a szolgáltatóknak 730 millió forintnyi kötbért kellett fizetniük ügyfeleiknek. Hozzátette, hogy az idei első negyedévben a rezsicsökkentéssel kapcsolatban 186 beadvány érkezett a fogyasztóvédelemhez, amely már 67 millió forint bírságot szabott ki. A folyamatban lévő vizsgálatok között megemlítette a Főgázzal kapcsolatos eljárást, amelynek gyorsjelentéséből kiderült: 629 ezer fogyasztót érintett az, hogy nem megfelelően alkalmazták a január 1-je óta hatályos számlaképet.
Megjegyezte, hogy az alapdíjak feltüntetésénél is nagy számban tapasztaltak jogsértést, csakúgy mint a diktálós fogyasztók számlakiküldésénél. „Tehát bőven van mit tenni” azután, hogy közösségi tulajdonba kerül a Főgáz, ami már folyamatban van – értékelte a képviselő.
A társasházakra vonatkozó előírásokkal összefüggésben eddig 86 bejelentés érkezett, ebből 33 esetében indult eljárás, és eddig nyolc döntés született, ám ezek egyikénél sem szabott ki büntetést a hatóság, hanem segítő módon lép fel – mondta Németh Szilárd. A fogyasztóvédelmi előírások szigorítása mellett a rezsicsökkentés pozitív hatásai között említette, hogy a második rezsicsökkentés után több mint 250 milliárd forint maradt az embereknél, aminek már hónapok óta érezhető a gazdaságélénkítő hatása. Megjegyezte emellett, hogy csökkent a közműcégek kintlévősége is.
Az idei háromlépcsős rezsicsökkentéssel elsőként a gáz lett olcsóbb: az ára április 1-jétől, keddtől 6,5 százalékkal mérséklődött. A harmadik rezsicsökkentés folytatásaként az áram ára szeptembertől további 5,7 százalékkal, a távhőé pedig októbertől 3,3 százalékkal csökken.
A rezsicsökkentéssel eddig körülbelül 250 milliárd forint a családok zsebében maradt a szolgáltatók számlája helyett, és már áprilisban 25 százalékkal alacsonyabb fogyasztói gázárat fizetnek az emberek, mint 2012 decemberében – mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője kedden.
Van még tartalék az energiaszolgáltatóknál, ezért további rezsicsökkentés lehetséges – fejtette ki a Hír TV Magyarország élőben című műsorában Varga Mihály.
A rezsicsökkentés folyamatáról itt tudhat meg többet.