Simon pánikszerűen akarta legalizálni a mesés vagyont?

Egy kiszivárgott jelentés szerint Simon Gábor pánikszerűen, Welszen keresztül akarta legalizálni a vagyonát.

2014. 04. 01. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat nappal azután, február 10-én nyitott bankszámlát Welsz Tamás „Gabriel Derdák” névre a budapesti Magnet Bankban, hogy a Magyar Nemzet megírta: Simon Gábor, az MSZP elnökhelyettesének egy eltitkolt osztrák bankszámláján több százmillió forintnyi deviza pihen – derül ki egy, a nyomozás eddigi állomásait összefoglaló jelentésből, amelynek egy része az Index birtokába került.

A jelentés azért is érdekes – mint írják –, mert nincs szó benne arról, hogy a számlával Simon egyáltalán „érintkezett” volna. Viszont kiderült belőle az, hogy a számlán található 250 ezer eurót Welsz egyik ismerőse, K. József tette be a bankba, méghozzá február 12-én, két nappal a számlanyitás után.

A portál szerint nem mellékes a dátum. A nagyjából 77 millió forintnyi eurót ugyanis az Index birtokába került jelentés szerint éppen aznap tette be K. József a budapesti bankba, amikor az Index stábja autóval követte a kocsijában is folyamatosan telefonáló Simont. Az MSZP volt elnökhelyettese végül lerázta őket, és órákra eltűnt. Csak akkor tért vissza a XVIII. kerületi lakásához, amikor már az ügyészség nyomozói is ott várakoztak a háza előtt. Beengedte őket, majd néhány óra múlva az ügyészség emberei nélküle hagyták el a házát, késő délután pedig ő is távozott. Ekkor még szabadon – írja az Index.

A portálhoz került jelentésből kiderül, hogy a nyomozók március 3-án gyanúsítottként hallgatták ki Welszt és azt a K. Józsefet is, aki az Index információi szerint régi barátja volt a nemrég – furcsa körülmények között – elhunyt férfinak.

A portál a jelentésre hivatkozva azt írja: gyanúsítotti kihallgatásában Welsz elismerte, hogy a Gabriel Derdák névre, de Simon adataival kiállított útlevéllel ő nyitotta meg a számlát. Vallomásában azt állította: az MSZP volt elnökhelyettese arra kérte, hogy „segítsen számára abban, hogy milyen módon tudná vagyonát »legalizálni«, miként tudná igazolni, hogy a rendelkezésre álló összeg nem tőle származik”.

Az Index azt írja: Welsz szerint Simon arra is kérte őt, hogy „biztosítson számára nyugodt lakást, életkörülményeket”. A férfi a vallomásában azt is állította, hogy Simon mindezzel részben azt akarta igazolni: a vagyona külföldről származik, és azt is, hogy az a pénz, ami először egy svájci bankszámlán volt, „hogyan és milyen úton került át Ausztriába”.

Welsz a nyomozóknak arról beszélt, hogy Simon ellentétes információkat adott neki a pénz eredetéről, így ő nem tudja, az valóban honnan származott és mire kellett. Azt állította, hogy a 250 ezer eurót Simontól kapta, készpénzben, majd azt odaadta K. Józsefnek azzal a céllal, hogy tegye be Gabriel Derdak számlájára.

Az Index cikkében hangsúlyozza: az információknak csak egy része került a birtokába, és a portál nem zárja ki, hogy létezik jelentés azon kívül, amit megkaptak.

Időközben kiderült: az osztrák rendőrség pénzmosás elleni osztálya is nyomozhat a Simon-ügyben. Az osztrák pénzpiaci felügyelet szóvivője a Hír TV-nek elmondta: a pénzmosás gyanúját a felügyelet jelezte az osztrák bűnüldöző szerveknek. Ugyanakkor azt nem kívánta kommentálni, hogy mely osztrák bankoknál vezethetett titkos számlákat az MSZP volt elnöke.

Simon volt MSZP-elnökhelyettes eltitkolt, több százmilliós bécsi számlán tartott vagyonáról február 4-én számolt be először a Magyar Nemzet. Simont március 10-én őrizetbe vették, jelenleg előzetes letartóztatásban van, csalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítja a Központi Nyomozó Főügyészség. A nyomozás során derült fény a hamis afrikai útlevelekre, és a magyar bankban elhelyezett 75 millió forintra, ugyanakkor az időközben napvilágot látott információk szerint az MSZP bukott elnökhelyettesének már öt eltitkolt bankszámlára kellene magyarázatot adnia, melyeken százmilliós összegek voltak felhalmozva.

Közben az MNO értesülései szerint Simon feleségének ajándékozta a XVIII. kerületi Attila utcában lévő családi házát és a XII. kerületi Ágnes utcában levő luxusingatlanját is, így ha vagyonelkobzást rendelnek el a volt politikussal szemben, akkor ezek az ingatlanok nem szolgálhatnak a vagyonelkobzás fedezetéül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.