Újra kordont bontottak

Folytatódott az épülő német megszállási emlékmű körüli kordonok lebontása a Szabadság téren tegnap este is.

Győr Ágnes
2014. 04. 24. 4:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történt mindez annak ellenére, hogy – mint megírtuk – a zsidó közösség korábban minden évben megemlékezett március 19-én a német megszállásról. Mécs Imre, az emlékmű ellen tiltakozók egyik vezető alakja lapunknak tegnap úgy nyilatkozott, nem tartja az amerikai nagykövetség részéről a magyar belügyekbe való beavatkozásnak a külképviselet szerdán kiadott kommünikéjét. Ismeretes, ebben a külképviselet arra ösztönözte a magyar kormányt, hogy folytasson társadalmi párbeszédet a Sorsok Háza és a német megszállási emlékmű ügyében.

A volt szabad demokrata–szocialista politikus hangsúlyozta, a magyar társadalomnak nem volt eddig lehetősége önvizsgálatot tartani, és szembenézni a múltjával. Az amerikai nyilatkozat Mécs szerint egy ilyen folyamat elindulását támogatja, s aki ezt megakadályozza, az sokat árt a magyar nép egészének. Kérdésünkre, nincs-e ellentmondás abban, hogy a Mazsihisz minden évben megünnepli azt, aminek a tervezett szobor elvileg emléket állítana, a volt politikus nemmel felelt. Mint mondta, a borzalmak nem a német bevonulással kezdődtek. Hangsúlyozta, a német megszállásról és a holokausztról is meg kell emlékezni, a társadalmi párbeszéd azonban mindkét esetben nélkülözhetetlen.

Tegnap egyébként volt egy megemlékezés a holokausztról. Kétszázötven külföldi fiatal indult el ugyanis Sopronból Budapestre, hogy az 1944-es halálmenetre emlékező gyaloglással megkövesse a holokauszt túlélőit, illetve az áldozatok leszármazottait. A Menetelés az életért elnevezésű rendezvényhez bárki csatlakozhat – mondta a szervezők képviseletében Jobst Bittner lelkész. A kezdeményezés Németországból indult 2007-ben. Azóta mintegy 20 ezer ember vett részt a rendezvényeken, és 12 országba, illetve 120 városba jutottak el a náci népirtások miatti bocsánatkérésekkel és megemlékezésekkel.

Miközben a balliberális értelmiség és a Mazsihisz is hisztérikusan tiltakozik a Szabadság térre tervezett emlékmű felépítése ellen, a német megszállásról mint történelmi tényről a zsidó közösség is minden évben megemlékezik. Az emlékmű és a Sorsok Háza körüli vitába közben beszállt az Egyesült Államok nagykövetsége is.

 

Ismeretes, a Mazsihisz februárban a közgyűlése után jelezte, hogy nem hajlandó részt venni a kormány által szervezett holokauszt-emlékév programsorozatán, és a civil pályázati alaptól elnyert támogatásokat sem hívja le, amíg nem teljesülnek a feltételeik. Ezek között szerepelt, hogy állítsák le a józsefvárosi Sorsok Házának, valamint a német megszállási emlékműnek az építését, továbbá távolítsák el a Veritas történelmi intézet éléről Szakály Sándort.

 

A Magyar Nemzet április 19-én számolt be arról, hogy a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) által kezdeményezett bojkott ellenére a nyertesek többsége lehívja a holokauszt-emlékév pályázati pénzeit.

A teljes cikket a csütörtöki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.