Megbukott a Mazsihisz bojkottja

A Mazsihisz által kezdeményezett bojkott ellenére a nyertesek többsége lehívja a holokauszt-emlékév pályázati pénzeit.

Győr Ágnes
2014. 04. 19. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint másfél milliárd forintnyi kormányzati támogatásból négyszáznál több olyan pályázat valósul meg az idén, amelynek középpontjában a holokauszt megismertetése, az áldozatok emlékének ápolása áll. Mindössze negyvenkét pályázat esetében döntöttek úgy a győztesek, hogy nem tartanak igényt a kormány támogatására. Ezek összege a Civil Alap eredeti keretének – 1,8 milliárd forint – valamivel több mint tíz százalékát teszi ki.

Ismeretes, a Mazsihisz februárban a közgyűlése után jelezte, hogy nem hajlandó részt venni a kormány által szervezett holokauszt-emlékév programsorozatán, és a civil pályázati alaptól elnyert támogatásokat sem hívja le, amíg nem teljesülnek a feltételeik. Ezek között szerepelt, hogy állítsák le a józsefvárosi Sorsok Házának, valamint a német megszállási emlékműnek az építését, továbbá távolítsák el a Veritas történelmi intézet éléről Szakály Sándort. A Mazsihisz logikája szerint többen is csatlakoztak a holokauszt-emlékév bojkottjához, közülük 35 szervezet és személy létrehozta a Memento70-et. A civil összefogás a napokban jelentette be önálló pénzgyűjtő kampányának kezdetét. Céljuk, hogy adományokból teremtsék elő a támogatások lemondása nyomán kiesett 210 millió forintot. Állításuk szerint programjaikkal arra szeretnének rámutatni, hogy a magyarországi holokauszt nem a deportálásokkal, nem a gettók és a haláltáborok felállításával, a tömeggyilkosságokkal kezdődött. A tragédia mozgatórugói szerintük olyan, korábban keletkezett téveszmék, előítéletek voltak, amelyek a mai magyar társadalomban is élnek, és nem csupán a zsidó közösséget érintik.

Heisler András, a Mazsihisz elnöke, a Memento70 egyik szóvivője februárban a Népszabadságnak adott interjúban azt nyilatkozta, abnormálisnak tartaná, ha a hetvenedik évfordulón zsidók nélkül emlékezne a kormány a holokauszt áldozataira. A lapunk birtokába került sikeres pályázatokat tartalmazó lista alapján azonban ettől nem kell tartani. A Civil Alap támogatására sikerrel pályázó több mint négyszáz győztes közt számos zsidó és nem zsidó szervezet is szerepel.

Húszmillió forintot nyert a győri zsidó hitközség a Menház regionális zsidó kulturális és oktatási központ létrehozására, míg a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség négy pályázattal összesen 28 millió forintra vált jogosulttá. Tízmillió forintos támogatást nyert a Magyarországi Zsidó Temetőkért Alapítvány, amely pályázatában a zsidóságot, a helyi közösségeket ért veszteséget bemutató programra vállalkozott a vidéki temetők és emlékhelyek kutatásával és tanulmány megjelentetésével. Húszmilliós támogatást nyert a Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeuma kiállítás szervezésére, míg az antiszemitizmus ellen küzdő Tett és Védelem Alapítvány a társadalom emlékezését segítő videoprojekt elkészítésére kap huszonhatmillió forintos támogatást.

A Miskolci Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség harmincmillió forintot fordíthat a borsodi megyeszékhelyen működő, a vidék egyetlen ortodox zsinagógájának megmentésére. A Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány 11 millió forintos támogatást nyert a holokauszttal kapcsolatos programok szervezésére. Ennél valamivel kevesebbre, tízmillió forintra vált jogosulttá a Bét Orim Progresszív Zsidó Egyesület, hogy megszervezze az Együttélés Háza névre hallgató tolerancia-workshopot. Az ortodox zsidó Amerikai Alapítványi Iskola három pályázatával összesen 29 millió forintnyi támogatáshoz jutott. Az intézmény többek között a magyar zsidó gasztronómia hagyományainak széles körű megismertetésére, két északkelet-magyarországi zsidó temető rendbetételére vállalkozott, továbbá arra, hogy emléktáblát állít az 1944-ben megölt zsidó mártíroknak minden érintett helységben. A magyar zsidóság történetével foglalkozó brüsszeli kiállítás szervezésére 18 millió forintot kapott az Európai Rabbik Központja.

A felsorolt győztesek közül a legnagyobb összegű támogatást az Erzsébetvárosi Önkormányzati Vagyonkezelő Zrt. nyerte el, amely 70 millió forintot fordíthat az erzsébetvárosi zsidó helytörténeti tár létrehozására. A legkisebb megítélt pályázati összeg kétszázezer forint volt, ennyit nyert többek közt a holokauszttal kapcsolatos programokra és kutatásra a Magyarhomorogi Szabó Pál Általános Iskola, illetőleg a Csepeli Városkép Kft. Radnóti-emléknap és zenés irodalmi műsor szervezésére.

A tízmillió forint feletti összegben részesülő pályázók névsorában található többek között a Kortárs Média Kft., amely Radnóti Miklósról szóló dokumentumfilm elkészítéséhez kapott 30 millió forint támogatást. Szintén ennyit nyert a Filmnet Iptv Kft. a Miért hagyjuk, hogy így legyen? című fikciós dokumentumfilm elkészítéséhez. Az ATV Zrt. a holokauszttal és a zsidó kultúrával foglalkozó, 30 részes rövidfilmsorozatához 20 millió forintra pályázott, sikerrel. Ugyanennyit ítéltek oda a Sense Agency Kft.-nek, amely a magyarországi holokausztot feldolgozó, online interaktív térkép megalkotását vállalta. A Lánchíd Rádió kétmillió forintot fordíthat 26 részes, kéthetente jelentkező történelmi riportműsorának elkészítésére. A győztesek közt szerepel több roma szervezet is, illetőleg olyan egyesületek, amelyek a holokauszt roma áldozataival foglalkoznak, film, kiadványok és kulturális programok formájában.

A sikeresen pályázók listáján feltűnik Ungvári Tamás író, kritikus neve is, aki a dokumentumok szerint másfél millió forintot nyert Az Ébredés – A holokauszt eseményének felfogása, korai megértése, társadalmi feldolgozásának kezdetei a háború után Magyarországon című kötetének megjelenítéshez. Annak ellenére, hogy Ungvári Tamás korábban többször is élesen bírálta a Sorsok Házának koncepcióját, úgy tűnik, mégsem csatlakozott az állami támogatást visszautasítók csoportjához. Suchman Tamás korábbi szocialista miniszter hárommillió forintot kapott, hogy Somogy megye hat településéről elhurcolt zsidóknak állítson emlékművet. A kormány emlékezéspolitikájával szemben mélyen kritikus Geiger András által létrehozott Mensch Nemzetközi Alapítványnak pedig hétmillió forint támogatást ítéltek oda, hogy A vidéki zsidóság a deportálások előtt címmel rendezhessen kiállítássorozatot az Egyesült Államokban és Kanadában.

A 16 pályázat közül, amelynél hivatalos felmondás nélkül utalták vissza az elnyert támogatást (összesen 114,250 millió forintot), tizenkettő a Mazsihisztől és társszervezeteitől érkezett. Közülük a legnagyobb értékű támogatás 22 millió forint volt, amelyet a Magyar Zsidó Levéltár nyert el, elsősorban a Németországba elhurcolt magyar zsidókkal kapcsolatos tudományos kutatásokra. A Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) szintén hivatalos felmondás nélkül utalt vissza 24 millió forintot, amelyből a holokauszt hetvenedik évfordulójának emlékére rendeztek volna kulturális eseménysorozatot. A BZSH Budai Körzet saját emléksorozatára elnyert nyolcmillióról, míg a B’nai B’rith saját szervezésű, Visegrádi Országok Találkozójának két és fél milliós támogatásáról mondott le.

Hivatalosan 26 pályázat esetében jelezték a győztesek, hogy lemondanak az elnyert kormányzati támogatásról. Ezek összesen 89,700 millió forintról szóltak. Közülük a legnagyobb értékű pályázatot az Alapítvány a Budapesti Dohány Utcai Zsinagógáért nyújtotta be. A húszmillió forintos támogatást a szervezet a zsinagóga kertjében található temető emlékhelyének fejlesztésére nyerte. A legkisebb összegű hivatalosan lemondott pályázat a Polyhimnia KKT-hoz tartozott, amely hatrészes komolyzenei koncert szervezésére kapott volna 400 ezer forintot.

A nyertes pályázatok között szereplő Mazsihisz Szeretetkórház, amely kétmillió forintot nyert, úgy tudjuk, egyelőre nem utalta vissza az összeget. Nem utasította vissza az elnyert két és fél millió forintos támogatást a Spinóza Színház Egyesület sem, amelyet szeptemberi, holokauszttal kapcsolatos estjeinek megrendezéséhez kért. A darabját e színházban bemutató Garai Róbert rendező viszont lemondott arról a két és fél milliós támogatásról, amelyre korábban Zsidó mezőkön-zsidó mezőkről című előadásával pályázott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.