Június 6-án kívánja bemutatni az új magyar kormányt Orbán Viktor miniszterelnök – jelentette be Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár kedden az Országgyűlésben.
A politikus a Magyarország minisztériumainak felsorolásáról szóló törvényjavaslat általános vitájában elmondta, egy letisztult, világos és egyértelmű, nem bonyolult és nem politikai egyensúlyra törekvő kormányzati struktúráról van szó. A Miniszterelnökségből minisztérium lesz, amely felel az összkormányzati koordinációért, illetve az európai uniós források felosztásáért – tette hozzá.
Lázár János véleménye szerint bár sokan úgy gondolják, de nem ügydöntő jelentőségű a minisztériumok száma. „Stabil parlamenti többség mellett a stabil kormányzati viszonyok, világos és egyértelmű kormányzati, szerkezeti szabályok, érdemben javíthatják és járulnak hozzá ennek az országnak a versenyképességéhez” – hangsúlyozta. Közölte, sokkal fontosabb az, hogyan kormányozható jól, hatékonyan az ország, lehetőség szerint a minél nagyobb átláthatóságot biztosítva.
Az államtitkár a kormányszerkezetről azt mondta, a Miniszterelnökség kvázi „politikai minisztérium” lesz. Majd felsorolta a szakpolitikai minisztériumokat: Belügyminisztérium, Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), Földművelésügyi Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Igazságügyi Minisztérium, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Lázár János úgy értékelte, ez a 2010-es vagy az azt megelőző évek kormányzati struktúráját részben követő, részben azzal érdemben szakító javaslat.
A minisztériumként működő Miniszterelnökség nem hagyomány nélküli – folytatta a politikus. Mint mondta, a miniszterelnöknek mindig volt saját munkaszervezete, amely megpróbálta összehangolni a kormányzati munkát, „behajtani a választóknak tett kormányzati ígéreteket”.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) támogatja a Magyarország minisztériumainak felsorolásáról szóló törvényjavaslatot – mondta Rubovszky György, a kisebbik kormánypárt vezérszónoka a javaslat általános vitájában kedden az Országgyűlésben. Kiemelte: a mindenkori kormányzó erők jogköre, hogy a kormány szerkezetét megállapítsák. Nem a kormánynak van miniszterelnöke, hanem fordítva, és a kormányfő felel minden kormánytagért – rögzítette a KDNP-s politikus. Rubovszky György élénken bírálta az előtte szóló Harangozó Tamást, a szocialista párt vezérszónokát, aki szavai szerint „személy elleni megjegyzéseivel” durván megsértette a parlamenti szokásjogot, és felszólalása tárgyi tévedéseket tartalmazott.
Az MSZP szerint a kormányzati struktúra egyetlen célja, hogy a Fidesz korlátlanul érvényesíthesse politikai és gazdasági akaratát Magyarországon. Harangozó Tamás, az ellenzéki párt vezérszónoka a kormánystruktúráról szóló általános vitában kedden azt mondta: a Miniszterelnökséget vezető miniszter „kézi vezérlése” alá kerül a teljes államigazgatási apparátus valamennyi személyi döntése, s az uniós ezer milliárdok feletti rendelkezési jog. Hozzátette: ha az előirányzott struktúra így marad, a Fidesz lényegében egy „nagy trafikkoncessziót” csinál az egész országból.
Külgazdasági központú külpolitikára van szükség ahhoz, hogy Magyarország a világgazdasági és -politikai változások nyertese legyen – jelentette ki Szijjártó Péter fideszes parlamenti képviselő, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kedden az Országgyűlésben, a minisztériumok felsorolásáról szóló javaslat vitájában. Szijjártó Péter a Fidesz vezérszónokaként azt mondta: „az új világrendben való sikeres nemzeti érdekérvényesítés jegyében” jön létre a harmadik Orbán-kormányban az egységes Külgazdasági és Külügyminisztérium. A politikus szerint az egységes külügyi, külgazdasági és kultúrdiplomáciai szerkezet lehetővé teszi annak a célnak az elérését, hogy 2018-ra a teljes magyar export egyharmada az EU-n kívülre irányuljon, valamint azt is, hogy a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari kivitel területén Magyarország elérje az évi tízszázalékos növekedési ütemet.
Orbán Viktor május 10-én tette le miniszterelnöki esküjét. A Fidesz elnökét 130 igen szavazattal, 57 nem ellenében választotta ismét kormányfővé az Országgyűlés. A miniszterelnök kinevezése után azt mondta, olyan kormány megalakítására törekszik, amely képes igazságos és versenyképes Magyarországot teremteni. Orbán Viktor beszédében elsőként köszönetet mondott az országgyűlési választáson résztvevőknek és hangsúlyozta, hogy az egész nemzetet fogja szolgálni.
A miniszterelnök parlamenti beszéde után a Kossuth térre szervezett Fidesz-nagygyűlésen szólt az egybegyűlt szimpatizánsokhoz. Mint arra felhívta a figyelmet, az európai parlamenti választással újabb csata következik. „Az ünneplés napjai itt és most ebben a percben véget érnek. Ébresztőt kell fújnom. Két hét múlva választás.”