Simon-ügy: még súlyosabb a gyanú

Felbujtóként való közokirat-hamisításra, öt rendbeli hamis magánokirat-felhasználásra és lényegesen nagyobb vagyoni hátrány okozására módosították a korábbi gyanúsítást.

KA
2014. 05. 21. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) folytatólagos gyanúsítotti kihallgatás keretében módosította a Simonnal korábban közölt gyanúsítást. A módosított gyanúsítás a korábban közölt, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének minősítését nem változtatta meg, azonban a most közölt tényállás lényege szerint a vagyoni hátrány mértéke nagyobb. Emellett Simont az ügyészség hamis magánokirat ötrendbeli felhasználásának vétségével, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével gyanúsítja – derült ki a KNYF közleményéből.

A főügyészség Mesterházy egykori elnökhelyettesének terhére rótta, hogy a korábbi gyanúsításban foglalt, osztrák bankszámlán elhelyezett összegeken túl egy másik osztrák bankszámlán elhelyezett euróösszeg, valamint az általa vásárolt üdülőingatlan és lakóingatlan ellenértékeként kifizetett forintösszeg is olyan ismeretlen forrásból keletkezett jövedelméből származott, amelyet a tárgyévekben benyújtott adóbevallásaiban nem tüntetett fel, és amely után az adót nem fizette meg – olvasható az ügyészségi nyilatkozatban.

Erre figyelemmel a korábbi gyanúsításhoz képest a költségvetési csalással okozott vagyoni hátrány magasabb összegű, közel 100 millió forint. A módosítás szerint bővült a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatban közölt megalapozott gyanú tényállása annyiban, hogy Simon a korábban ismertté vált bankszámlája mellett nem tett eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségének további, szintén osztrák bankszámlákon tulajdonaként szereplő, százezer eurós nagyságrendű összegek vonatkozásában – tették hozzá.

Az újonnan közölt gyanúsítás szerint Simon Gábor a hamis útlevéllel való bankszámlanyitáshoz szükséges iratokat saját kezűleg látta el Gabriel D. aláírással. Erre figyelemmel a korábbi háromrendbeli hamismagánokirat-felhasználás vétsége miatti gyanúsítás ötrendbelire emelkedett. Simon a módosított gyanúsítás közlésével szemben panasszal élt, és a vallomástételt megtagadta.

Mint arról a Magyar Nemzet 2014. március 31-én beszámolt, az MSZP bukott elnökhelyettesének már öt eltitkolt bankszámlára kellene magyarázatot adnia, melyeken százmilliós összegek voltak felhalmozva. A Simon-ügyben végrehajtott házkutatások és banki információk beszerzése során a pénzügyi és nyomozóhatóságok olyan pénzintézeti dokumentumokat és tárgyi bizonyítékokat foglaltak le, amelyek révén több újabb, Simon Gáborhoz tartozó bankszámlát tudtak azonosítani.

Simonnak a salzburgi Bankhaus Spänglernél, a grazi Bankhaus Krentschkernél és a zürichi UBS AG Banknál is voltak számlái, amelyeken nagy összegű, esetenként akár az egymillió eurót is elérő készpénzes be- és kifizetéseket bonyolított le.

Február 4-én a Magyar Nemzet írt elsőként arról, hogy Mesterházy azóta lemondott helyettese, Simon évek óta hatalmas összegű, csaknem 250 millió forintnyi devizát parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján, amelyet nem tüntetett fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. Mint arról a Hír Televízió beszámolt, ezenfelül 75 millió forint értékű valutát helyeztetett el egy fővárosi bankfiókban. A nyomozóhatóság közlése szerint Simon egy régebbi ismerősét kérte meg arra, hogy a más nevére szóló, de a politikus saját személyi adatait tartalmazó hamis útlevél felhasználásával nyisson neki számlát. Az útlevelet Simon Gábor fényképével állították ki egy bizonyos Gabriel D. bissau-guineai állampolgár részére. Az MNO úgy tudja: a Gábriel D. a Gabriel Derdák rövidítése, Simon Gábor a hamis útlevélben édesanyja, Derdák Erzsébet vezetéknevét használta. Az Index korábban azt írta: a hamis okmány Welsz Tamás páncélszekrényéből került elő házkutatás során.

Az MSZP volt elnökhelyettesét adócsalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítják. A bíróság úgy véli, alapos a gyanú, hogy a vádlott megszökhet, meghiúsíthatja a bizonyítási eljárást, és fennáll a bűnismétlés veszélye, ezért 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte.

Május 12-én a Fővárosi Törvényszék megszüntette előzetes letartóztatást, és egyúttal elrendelte a volt politikus házi őrizetét. Az időközben hazaérkezett Simon a Hír TV-nek azt mondta, a nyilvánosság elé áll, de erre azóta sem került sor. Egykori jobbkeze százmillióinak eredetét Mesterházy Attila szocialista pártelnök sem segít felderíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.