Bár volt, aki a Balatonban már egy hete tömegesen pusztuló halak tetemeit okolta a sportolókat kórházba juttató fertőzés miatt, ezt az összefüggést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal cáfolta, s a gyanú végül kalici- vagy rotavírus-fertőzésre terelődött. Ezek a vírusok – ahogy az Országos Epidemiológiai Központ honlapján olvasható – szinte kizárólagosan emberi széklettel terjednek, ezért volt, aki a szárazföldről mindenhonnan a tóba ömlő, tisztítatlan szennyvizet tudta be a megbetegedések okának.
A Veszprém Megyei Kormányhivatal közleménye szerint ugyanakkor a Balaton vízminősége kiváló, tehát nem az egész tavat érinti a probléma, ezt támasztja alá az is, hogy az úszók egy hétig Balatonalmádiban edzettek, de hasonló panaszok ott nem fordultak elő, és Bóka István balatonfüredi polgármester tájékoztatása szerint más strandokról nem érkezett panasz.
Portálunk információi szerint nem a halpusztulás és nem is a környékbeli szűretlen csatornahálózat a fertőzés lehetséges forrása: elmondása szerint az arra közlekedő hajók azok, amelyek a fedélzetükön keletkezett szennyvizet – magyarán a vécék tartalmát – az előírt tartályban tárolás és kikötőben kiszivattyúzás helyett egyszerűen a tó vizébe engedik; forrásunk szerint a nagy hajók a Füredi-öbölben ezt rendszeresen elvégzik.
Ezt ugyan jogszabály és a Balatoni Hajózási Zrt. szabályzata is tiltja, nem csak a helyiek tartják elképzelhetetlennek, hogy a tóba engedett szennyvíz okozta a fertőzést. Dr. Présing Mátyás, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet főmunkatársa is lehetségesnek – bár utólag nehezen bizonyíthatónak – nevezte azt, hogy illegálisan szennyvizet engedtek a Balatonba, a Porthole.hu vitorlázási szakportál pedig cikkében még arról a szelepről is írt, amelynek segítségével a szennyvíztartály tartalma a vízbe engedhető.
A Balatoni Hajózási Zrt. balatonfüredi kikötője alig néhány tíz méterre van attól a ponttól, ahonnan a szombati verseny résztvevői elrajtoltak. Mint a rendezvény térképén látható, az úszóknak adott esetben a versenyszámuk szerinti táv (5, 7,5 vagy 10 kilométer) megtételéhez többször kellett fordulniuk az 1250 méteres pályán, tehát volt, aki nyolc alkalommal is keresztezhette a sétálóhajók által húzott, a hullámok által odasodort „kondenzcsíkokat”.
A több mint száz résztvevőt érintő megbetegedések oka mindenesetre továbbra is ismeretlen, a hatósági vizsgálatok folyamatban vannak.