A kormányfő szerint itt az ideje, hogy a közép-európai államok a korábbiaknál kissé bátrabban hallassák a hangjukat a legkényesebb kérdésekben, amire az is feljogosítja e térséget, hogy Közép-Európa gazdasági növekedése nélkül a kontinensen ma nem volna bővülés.
A magyar álláspont az, hogy az Európai Unióban a szerződéseket, köztük a pénzügyi szerződéseket, be kell tartani – közölte Orbán Viktor a José Manuel Barroso európai bizottsági elnök, Johannes Hahn regionális ügyekért felelős uniós biztos és a visegrádi (V4) kormányfők részvételével rendezett tanácskozáson. Hangsúlyozta, Magyarország elutasítja az uniós alapszerződés „lopakodó” módosítását, a fiskális paktum egyes szakaszainak esetleges hatályon kívül helyezését pedig életveszélyes kísérletnek tartja.
A bevándorlás ügyében a magyar kormány véleménye az, hogy az EU-n belül biztosítani kell a munkaerő szabad áramlását, az unión kívülről érkező bevándorlást azonban le kell állítani, jelentősen le kell fékezni – fejtette ki a miniszterelnök. Szerinte ha a kontinensnek képzett munkaerőre van szüksége, akkor a meglévő, de képzetlen munkaerő-tartalékára kellene költenie, így például a magyar roma közösség képzésére.
Szólt arról is, hogy Európának a megújulásához tiszteletben kell tartania a múltját, tisztelnie kell a kereszténységet, és meg kell adni a nemzeteknek az őket megillető tiszteletet. „Fontosnak tartjuk mi, magyarok azt is, hogy az a sokunkat bántó magatartás, amely mind a házasságot, mind a családot mint értéket relativizálja, kevésbé legyen harsány és bántó a jövőben” – mondta.
A gazdaságpolitikai kérdésekkel kapcsolatban Orbán Viktor ismét olcsó energiát sürgetett, a foglalkoztatás ügyében pedig úgy foglalt állást: mindenkinek munkát kell adni, ez fogja rendbe tenni a gazdaságot, és ezért az államnak, ha átmenetileg is, nagyobb szerepet kell vállalnia a munkahelyteremtésben.
A miniszterelnök beszédében megemlítette, hogy Magyarország nem használta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU által javasolt válságkezelési modellt, egy teljesen különböző stratégiát követett, amiből sok vitája volt az unióval. Ezt követően az Európai Bizottság elnökéhez fordulva kijelentette: köszönetet mond José Manuel Barrosónak a vitákért és az ezek során tanúsított magatartásáért. A bizottsági elnök ugyanis „azon kevés vezetők közé tartozott, aki – bár nyilván szintén elveszthette néha a türelmét, de – mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy a fennálló vitákat kizárólag az érvényben lévő szerződés jogi keretein belül szabad lefolytatni, és a politikát ebből ki kell zárni” – fejtette ki Orbán Viktor.
Köszönetet mondott egyúttal Johannes Hahnnak, mert neki és az Európai Bizottság fejlesztéspolitikájának is köszönhető, hogy Magyarország a válságkezelés közben fejlődni is tudott. Rendelkezésére álltak ugyanis azok az európai pénzek, amelyek lehetővé tették, hogy a belső forrásokat a költségvetés konszolidációjára fordíthassa a magyar kormány, az uniós támogatásokból pedig juthatott az ország korszerűsítése – mondta beszédében a kormányfő.
Az Európai Unió kohéziós politikájának fontosságára mutatott rá Robert Fico szlovák miniszterelnök kedden Budapesten a visegrádi együttműködés egy éven át tartó magyar elnökségét lezáró konferencián. A kohéziós politika létfontosságú az EU tagállamainak, e források felhasználásának eredményét látja a leginkább a lakosság – jelentette ki Robert Fico, akinek országa júliustól átveszi a V4 elnökségét. Robert Fico kiemelte, hogy a visegrádi országokban – Csehországban, Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában – a közpénzekből megvalósuló beruházások 60-80 százalékánál elsősorban az európai uniós alapok jelentik a fedezetet, Szlovákia esetében 80 százalék ez az arány. Szorgalmazta, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg, miként csökkenthetők a forráslehívásokhoz kapcsolódó adminisztrációs terhek, és kezeljék rugalmasabban a lehívási határidőket.
A közép-európai államok ma már olyan „játékosok”, akik közösen jól tudják hallatni a hangjukat – mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnök kedden Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián tartott, A visegrádi csoport – Európa növekedési motorja című konferencián. „Már rég nem várjuk azt, hogy dicsérjenek minket. Az elmúlt években megtanultuk azt, hogy legyünk magabiztosak abban, amit csinálni szeretnénk. Legyünk biztosak abban, hogy mennyire fontosak vagyunk Európa számára: amikor tudjuk, hogy igazunk van, akkor ezt merjük vállalni Európában” – fejtette ki a visegrádi együttműködésről szólva a lengyel kormányfő.
Donald Tusk hangsúlyozta azt is, szükséges a társadalmak bizalma abban, hogy a visegrádi államok (V4) kormányai jól költik el az európai uniós forrásokat. Fontosnak nevezte ezzel kapcsolatban az átláthatóságot, majd ironikusan megjegyezte – utalva a lengyel lehallgatási botrányra –, hogy kormánya megmutatta, az információhoz való hozzáférés náluk a legjobb a világon.
Az EU strukturális alapjai az integráció alappillérei, segítenek csökkenteni a különbségeket a tagállamok gazdasági fejlettségében – mondta Bohuslav Sobotka cseh kormányfő kedden Budapesten. A visegrádi csoport – Európa növekedési motorja című nemzetközi konferencián a cseh miniszterelnök kiemelte: az alapok nyújtotta támogatás hozzájárul a gazdasági növekedéshez és a munkahelyek teremtéséhez. Minden euró, amely uniós forrásokból jut Csehországnak, „egész Európára hatással van”, ezért remélhetőleg mielőbb megkezdődhet az új alapok lehívása – mondta. Hangsúlyozta: Csehország támogatja, hogy Európa a tudásalapú gazdaság irányába mozduljon el, mivel ez növelheti a versenyképességet és a foglalkoztatást. Bohuslav Sobotka kitért az európai energia-összeköttetések fontosságára is, mivel véleménye szerint ezek szintén az egész uniónak előnyösek.
Az európai parlamenti választások üzenete, hogy a polgárok növekedést és munkahelyeket akarnak Európában, és a tagállamok kormányainak erre kell összpontosítaniuk – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kedden Budapesten. Barroso kiemelte: minden lehetséges intézkedést meg kell tenni a jobb élet- és munkakörülményekért. Ezért az uniós források felhasználásának hatékonyságát is növelni kell – közölte.
A Magyar Tudományos Akadémián José Manuel Barroso hangsúlyozta: békés megoldásra van szükség Ukrajnában, és az EU támogatja a most bejelentett béketervet.
A házigazda Lovász László, az MTA elnöke köszöntőjében azt emelte ki, hogy a V4 tagállamai a tudomány területén is együttműködnek.
A visegrádi országok miniszterelnökeinek keddi budapesti csúcstalálkozójával ér véget Magyarország egy éven át tartó elnöksége az együttműködés élén. Magyarország Szlovákiának adja át az elnöki feladatokat.