Orbán Viktor és kormánya nem a külföldi gazdasági és médiaérdekeltségek, hanem a magyar emberek érdekeit tartja szem előtt – így reagált lapunk megkeresésére a Fidesz sajtóirodája Charles Gati amerikai politológus csütörtöki, a The American Interest című konzervatív folyóiratban megjelent cikkére. Ebben – reakcióként Orbán Viktor tusnádfürdői beszédére – többek között arra bátorította az Európai Uniót, tűzze napirendre Magyarország tagságának kérdését, az amerikai kormányt pedig arra, folytasson „büszke, de udvarias kulturális háborút a hivatalos sajtóban papoló Amerika-ellenes gengszterekkel”, s helyezze alacsonyabb szintre az amerikai–magyar diplomáciai kapcsolatokat. A nagyobbik kormánypárt lapunknak küldött közleményében hangsúlyozta: „Magyarország független, demokratikus állam, amelynek kormányát és miniszterelnökét a magyar emberek választják, és a magyar emberek éppen ebben az évben újabb kétharmados többséggel Orbán Viktornak és kormányának adtak bizalmat.”
Schiffer András, az LMP társelnöke lapunknak úgy nyilatkozott: az LMP már korábban is többször fölhívta a figyelmet, milyen következményekkel jár a fékek és ellensúlyok rendszerének leépítése, a jogállami garanciák kiüresítése. Ugyanakkor Magyarországot Magyarországról kell kormányozni, és akármilyen súlyos helyzetet is állított elő a „nemzeti cinizmus rendszere”, azt kizárólag belföldről, a magyar emberek akaratából lehet megváltoztatni – hangsúlyozta az ellenzéki politikus. – Azok, akik a tengerentúlról kulturális háborúról vizionálnak, aligha veszik észre, hogy kijelentéseikkel a magyar emberek önbecsülését sértik, és akaratlanul éppen Orbán Viktor hatalmon maradását szolgálják – fogalmazott Schiffer András.
Megkeresésünkre a Magyar Liberális Párt nem tartotta Magyarország belügyeibe való beavatkozásnak Gati javaslatait, csak a magyar kormányról alkotott véleménynek. Bár Fodor Gáborék indokoltnak tartják a magyar demokrácia minőségével kapcsolatos aggodalmakat, szerintük a Fideszt a magyarországi választóknak kell leváltaniuk, hazánknak pedig az Európai Unió teljes jogú tagjának kell maradna. A Gati-ügyben az MSZP, a Jobbik, az Együtt–PM és a DK nem kívánt reagálni.
Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője lapunknak úgy nyilatkozott: Charles Gati lényegében az egykori SZDSZ-es narratívát erősíti Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédére adott válaszával. – Gati szakmainak álcázott, de valójában egyoldalú politikai érvelése egyrészt tudatos csúsztatásra épül azzal, amikor azt állítja, Orbán Viktor az államszervezés szempontjából tekinti mintának Putyin Oroszországát, másfelől klasszikus politikai nyomásgyakorlást is céloz, Magyarország nemzetközi elszigetelését, mozgásterének korlátozását követelve – fogalmazott a politikai elemző.
Szerinte az is a máig aktív egykori SZDSZ-es értelmiség gondolkodásmódját idézi, hogy Gati újból fölveti a hazai balliberális szervezetek külföldi (amerikai) pénzügyi támogatását. A kétségbeesett hangvételű, valóságtól elrugaszkodott érvelés hátterében a hazai balliberális oldal belpolitikai térvesztése áll – vélekedett Fodor. Rámutatott: az ilyen „megrendelésre gyártott külföldi aggályok” a balliberális elit attól való félelmét tükrözik, hogy politikai térvesztésével egyidejűleg véleményformálóik is egyre kevésbé tudják befolyásolni a magyar választópolgárok politikai meggyőződését, identitását.
Emlékezetes, Charles Gati már 2012-ben is az Orbán-kormány akár nem demokratikus módon való megbuktatásának lehetőségével foglalkozott, ekkor öt pontban vázolta elképzeléseit. Ezek között szerepelt, hogy IMF- és EU-kölcsön hiányában a gazdaság állapota tovább romlik, amiért „a Fidesz-elit egy része szembeszáll az Orbán– Matolcsy párossal, miközben az utcán százezrek tüntetnek”. A professzor szerint végső esetben polgárháború útján lehetne elmozdítani az Orbán-kormányt, „ha folytatódik a nyugati javaslatok, kritikák dacos, irracionális elutasítása”.