Kun Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium Nemzeti Rendezvényszervező Hivatalát felügyelő helyettes államtitkár az ünnepi programokat ismertetve elmondta, kedden a Clark Ádám téren megnyílik a Magyar Ízek utcája. Este 7 órakor megkezdődik az a kulturális programsorozat, amelynek részeként Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes este 8 órakor beszédet mond.
Az ünnepség „koronaékszereként” szerda reggel a Kossuth téren a tisztavatással folytatódnak az ünnepi rendezvények – fogalmazott Kun Szabó István. A tisztavatás fél 9-kor a zászlófelvonással kezdődik, de már ezt megelőzően 8 óra után pár perccel katonai bemutatókkal és térzenével várják az érdeklődőket a Parlament előtti térre. Hende Csaba honvédelmi miniszter köszöntője után a honvédtisztjelöltek leteszik esküjüket, majd Áder János köztársasági elnök mond ünnepi beszédet.
A vezérőrnagy a programok közül kiemelte még a 18 órakor kezdődő Szent Jobb-körmenetet, s az azt megelőzően 17 órakor a Szent István-bazilikánál tartandó szentmisét is.
Az esti tűzijáték előkészületei is ütem szerint haladnak – emelte ki a helyettes államtitkár. Kitért arra is, hogy gyorsított eljárásban kiválasztott pirotechnikai cég, a Leskovics Pirotechnika Kft. csaknem 150 millió forintból valósítja meg a zenével színesített mintegy fél órás tűzijátékot, amelyet a Dunán három – az Erzsébet híd és a Lánchíd között egy, a Lánchíd és a Margit híd között két – uszályról, valamint a Lánchídról lőnek majd fel.
Országszerte 140 tűzijáték megtartását engedélyezte augusztus 20-án a katasztrófavédelem, a hatóság minden esetben ellenőrzi a szabályok betartását – tájékoztatott kedden az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője. Mukics Dániel elmondta: 207 olyan ünnepi rendezvényt tartanak országszerte, amelyek megtartását a hatályos jogszabályok engedélyhez kötik, ebből 73-ra a szervezők több mint 1000 látogatót várnak. Hozzátette, hogy a budapesti tűzijáték biztonságos lebonyolítása érdekében operatív törzset működtet a Honvédelmi Minisztérium, az egységnek tagja a katasztrófavédelem kijelölt szakembere is. Emlékeztetett arra, hogy a fővárosban az előző években már megszokott helyszínekről, a Margit és az Erzsébet híd között horgonyzó három uszályról, valamint a Lánchídról lövik fel a rakétákat.
Hol és hogyan ünneplik hazánkban az államalapítás ünnepét? Borutcák, gasztronómia, kalandpark, és persze tűzijáték. Az MNO ünnepi körképe.
A tűzijáték tűzvédelmi biztosítása érdekében a rakpartokon tizenhat tűzoltóautó, a Dunán pedig három tűzoltósági mentőhajó és a Szent Flórián tűzoltóhajó áll készenlétben, összesen csaknem kilencven tűzoltóval. A kilövési helyeken kívül az Erzsébet híd és a Margit híd közötti rakpartokon, a hídfőknél, illetve a Parlamentnél lesznek tűzoltóegységek, amelyek este hat órakor foglalják el a helyüket.
Mukics Dániel hangsúlyozta, hogy a katasztrófavédelem szakemberei az állami ünnepségsorozat valamennyi helyszínét előzetesen bejárták, ennek során megvizsgálták a menekülési útvonalakat, a vízlelőhelyeket és az esetleges veszélyforrásokat, illetve az operatív törzs augusztus 20-án folyamatosan figyeli és értékeli az időjárás alakulását is.
A szervezők – a katasztrófavédelem útmutatásai alapján – menekülési útvonalakat alakítottak ki arra az esetre, ha a rakpartokat bármi miatt ki kellene üríteni. Ezeket az útvonalakat jól látható táblák jelölik. A rakpartokon kiépített hangosítási rendszeren keresztül a nézők folyamatos és pontos tájékoztatást kapnak a teendőkről és egy esetlegesen szükségessé váló kiürítés rendjéről – közölte Mukics Dániel.
Az egész ünnepi sorozat alatt folyamatosan működik az operatív törzs – emelte ki Kun Szabó István. Idén egy kihelyezett vezetési pontot telepítenek közvetlenül a tűzijáték mellé. Az operatív törzs vezetője fél óránként kap előrejelzéseket az Országos Meteorológiai Szolgálattól, s jelentéseket az ünnepi rendezvények szervezésében részt vevő többi szervtől. A beérkezett adatok elemzése alapján dönti el az operatív törzs vezetője dönti el, hogy biztonságosan lebonyolíthatók-e az egyes programok. A vezérőrnagy közölte, a szervezők biztonsági szempontból is minden eshetőségre felkészültek, a biztosítási tervek kész vannak. Szükség esetén a tűzijátékot bármikor leállíthatják, és idén – a korábbi évek gyakorlatával ellentétben – a rakpartokon nem kapcsolják le a közvilágítást.
Az augusztus 20-i ünnepi rendezvények, illetve az előkészületek miatt változik a budapesti közösségi közlekedés menetrendje, a MÁV pedig több vonatot indít Budapestről a tűzijáték után.
A sajtótájékoztatón Varga László, az Országos Meteorológiai Szolgálat időjárás-előrejelző osztályának vezetője azt mondta: a kedd reggeli mérések alapján egy hullámzó frontálzóna éri el az országot, amelynek hatására szerdán délután, kora este nagy valószínűséggel Budapest és Pécs, s az Északi-középhegység térségében 50-100 kilométeres körzetében lehet számítani lokálisan záporokra, zivatarokra.
A kedd reggeli adatok alapján Budapest térségében szerda délután, kora este, illetve az éjszakai órákban várhatók záporok, zivatarok, így a tűzijáték idején, úgy tűnik, stabilabb légkör alakul ki, amikor nem valószínű zápor, zivatar. Ugyanakkor – jelezte – ennyi idővel az esemény előtt még nem lehet biztosan megmondani, a tűzijáték idején lesz-e zivatar. Ezért mindenkinek azt ajánlja, hogy folyamatosan figyeljék a meteorológiai szolgálat által kiadott előrejelzéseket, veszélyjelzéseket.
A meteorológiai szolgálat is részt vesz a rendezvény biztosításáért felelős operatív törzsben, s idén az egyik uszályra, amelyről a tűzijátékot lövik fel, egy mobil szélmérő állomást is telepíttek – tette hozzá Varga László. A meteorológus azt mondta: alapesetben nem várható viharos szél, csak zivatar környezetében lehetnek viharos széllökések. Így, ha a fővárosban nem lesz zivatar, semmi sem akadályozza a tűzijáték lebonyolítását.