Így menekülne az egyik ároktői

Az eljárás felfüggesztését kérte a harmadrendű vádlott védője.

Gidró Kriszta
2014. 09. 18. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem hozott döntést a bíróság az eljárás felfüggesztéséről.

Tavasszal a Szegedi Ítélőtábla szintén ügyvédi indítványra függesztette fel a bátmonostori hármas gyilkosság ügyében a másodfokú eljárást. Az ügyvéd akkor arra hivatkozott, hogy a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét kizáró rendelkezés nemzetközi szerződésbe, a Magyarország által is ratifikált emberi jogok európai egyezményébe ütközik. Az Emberi Jogok Európai Bírósága egy nagy-britanniai ügyben hozott döntésére hivatkozott, a bíróság akkor a tényleges életfogytiglani büntetésre ítélt vádlottaknak adott igazat.

A tárgyalás elején a Fővárosi Ítélőtábla tanácsaként eljáró Szegedi Ítélőtábla elutasított néhány felmerült bizonyítási indítványt, majd a perbeszédekkel folytatódott a tárgyalás.

Az ügyész vádbeszédében úgy fogalmazott: az utóbbi idők legbrutálisabb bűncselekmény-sorozatát követte el a hat vádlott. Az áldozatok kivétel nélkül idős, kiszolgáltatott emberek voltak, akikre saját lakásukban, éjszaka rontott rá a banda, előbb brutálisan megverték, majd gúzsba kötötték őket. Ezután kezdődött meg az áldozatok vallatása a lakásban található értékek hollétéről. Az ügyész szerint a tettesek kegyetlensége öncélú volt, más magyarázatot legalábbis nem talált arra, hogy például az egyik, 81 éves, brutálisan megvert, megkötözött, hason fekvő asszony hátára még egy ágyat is rátettek, mielőtt elhagyták a házat.

Az ügyész éppen ezért a három, nem életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt vádlott büntetésének súlyosbítását kérte. Az első fokon húsz évre ítélt ötödrendű vádlottra életfogytiglani büntetést, a nyolc, illetve tíz évre ítélt negyed- és hatodrendű vádlott esetében pedig a fegyházbüntetés mértékének megemelését javasolja.

Az elsőrendű, tényleges életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt vádlott védője perbeszédében védence felmentését kérte, mert szerinte nincsen objektív, minden kétséget kizáró bizonyíték arra, hogy az elsőrendű vádlott valóban részt vett bármelyik bűncselekmény elkövetésében, vagy jelen lett volna azok elkövetésekor.

A fél évtizede húzódó eljárásban tavaly tavasszal többen előzetesből házi őrizetbe kerültek, mert lejárt az előzetes letartóztatás törvényben rögzített, akkor még négyéves felső határa. 2013 októberében két vádlott megszökött házi őrizetéből, de napokon belül kézre kerítették őket Svájcban.

 

Tavaly ősszel a parlament törvényt módosított, hogy a kiemelkedően súlyos, elsősorban élet elleni bűncselekmények elkövetőinél ne legyen felső határa az előzetes letartóztatásnak – ezt a lépést a lakosság jelentős része támogatja.

A másodrendű vádlottat első fokon szintén életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, ám ő 30 év múlva feltételesen szabadulhat. Védője a perbeszédben emlékeztetett: a másodrendű vádlott tanúvallomása nélkül a nyomozó hatóságok nem tudták volna ilyen mélységében feltárni az ügyet. Éppen ezért büntetésének olyan fokú enyhítését kérte, hogy az már ne életfogytiglani legyen.

Az első fokon nyolc évre ítélt negyedrendű vádlott védője felmentést, illetve az ítélet enyhítését indítványozta. Ezt követően a negyedrendű vádlott utolsó szó jogán elmondott beszédével zárult a csütörtöki tárgyalási nap.

Az eljárás pénteken az ötöd- és hatodrendű vádlottak felszólalásával, majd várhatóan délután határozathozatallal folytatódik.

A Fővárosi Törvényszék nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés kísérlete, továbbá számos rablás, személyi szabadság megsértése, testi sértés és más bűncselekmény miatt mondta ki az egyes vádlottak bűnösségét első fokon. Az első- és a harmadrendű vádlott nem bocsátható feltételes szabadságra, a másodrendű vádlott pedig leghamarabb 30 év múlva. A negyedrendű vádlott 8, az ötödrendű 20, a hatodrendű pedig 10 évet kapott nem jogerősen. Míg az ügyészség szerint 18 sértettje volt a bűncselekmény-sorozatnak, addig a bíróság 14 sértett esetében állapított meg büntetőjogi felelősséget.

Az ügyészség a támadássorozat mindkét halottját a vádlottak terhére rója, a bíróság azonban az egyik emberölésnél nem látta egyértelműen bizonyítottnak a vádlottak bűnösségét, ezért ebben a vádpontban felmentette őket. A banda zsákmánya a Budapest külső kerületeiben, illetve vidéki településeken 2008 ősze és 2009 tavasza között elkövetett tíz támadásban mintegy 10 millióra tehető, de az egyik halállal végződő esetben például csupán néhány ezer forintnyi fagyasztott húst raboltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.