Rogán Antal parlamenti felszólalásában arra a vitára utalt, amelyet a Demokratikus Koalíció két európai parlamenti képviselője hirdetett meg ma estére a magyar sajtószabadság helyzetéről.
A kormánypárti politikus szerint a magyar baloldalon eddig az volt a gyakorlat, hogy képviselői egy-egy elveszített választás után mások mögé bújva támadták külföldön a kormányt, most viszont Gyurcsány Ferenc párttársai maguk küldték el a meghívókat. Rogán kitért rá: most először fordult elő, hogy a Gyurcsány-koalíció tagjai saját nevükre veszik a Magyarország elleni támadást és nem bújnak mások mögé.
„Ez most azért is különösen fájó és teljes egészében indokolatlan, mert mindannyian nagyon jól tudjuk, hogy ez az egész semmi másról nem szól, csak arról, hogy szerdán az Európai Bizottság tagjairól voksolni fog az Európai Parlament, az előtt megtámadják Magyarországot ( ). Ez egy felettébb szokatlan, Európában nem elfogadott eljárás” – fejtette ki Rogán Antal.
A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, azt máig nem tudjuk, hogy az Egyesült Államokból – korrupciós ügyekre hivatkozva – miért tiltottak ki több magyar személyt nemrégiben, hiszen bár André Goodfriend megbízott amerikai ügyvivő hiteles bizonyítékokról beszélt korábban, ezeket nem tárják a nyilvánosság elé. Rogán Antal szerint a DK-s képviselők a kitiltási ügyet ugyanarra próbálják felhasználni, mint a hétfőre az EP-be szervezett meghallgatást: egy újabb nemzetközi színtér megnyitására Magyarország ellen.
Orbán Viktor Tasnádi László államtitkár kinevezésével kapcsolatos felszólalását itt éri el.
A hétfői határozathozatalokról itt olvashat.
Rogán Antal megemlítette, hogy szintén a Demokratikus Koalíciót erősíti az az Eörsi Mátyás, aki érdekes módon a Világ Demokráciáinak Közössége nevű szervezet egyik tanácsadója. Ez a szervezet gőzerővel szorgalmazza a Magyarország elleni eljárás elindítását. Rogán hozzátette, Eörsi Mátyás maga is szervezett már több meghallgatást korábban Magyarországot támadva ezzel. Egyben felszólította a Gyurcsány-koalíció tagjait, hogy ne indítsanak több támadást hazájuk ellen, inkább fogadják el számukra vesztes választások végeredményeit.
A többfrontos támadásról Rogán Antal 4:10-től beszél a videón:
A Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja szerint a Demokratikus Koalíció két EP-képviselője Magyarország lejáratásának céljából szervezte a hétfőre kitűzött közmeghallgatást Strasbourgban.
A képviselőcsoport úgy véli, hogy ezek a politikusok újságírók fenyegetése után akarnak a médiaszabadság élharcosai lenni. „A magyar baloldali politikusok semmit sem tanultak sorozatos választási kudarcaikból és újra Strasbourgból kívánják lejáratni Magyarországot. Gyurcsány Ferenc aktivistái ismét a magyar sajtószabadságért izgulnak, miközben továbbra is egy delegációban ülnek azzal a Szanyi Tiborral, aki a magyar újságírókat lepatkányozta, majd perrel fenyegette, ha továbbra is foglalkozni kívánnak a gój motorosok brüsszeli meghívásával” – fogalmaz a közlemény, amelyet azzal kapcsolatban adtak ki, hogy Molnár Csaba és Niedermüller Péter, a DK két EP-képviselője nyilvános meghallgatást szervezett az Európai Parlament épületébe a magyarországi médiahelyzetről és sajtószabadságról.
Zöldpárti-liberális össztűz hazánkra
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) médiaszabadság-képviselője szerint bár a magyar kormányzat végrehajtott kisebb változtatásokat a médiaszabályozáson, a módosítás nem tekinthető kielégítőnek. Dunja Mijatovic erről videoüzenetében beszélt, amelyet az Európai Parlament (EP) székházában hétfő este tartott közmeghallgatás résztvevőihez intézett.
Ulrike Lunacek osztrák zöldpárti EP-képviselő egyebek közt azt emelte ki, hogy az EU-tagságra pályázó országok előtt az EU-nak példát kell mutatnia azzal, hogy a tagsági követelményeket a csatlakozás után is betartatják az országokkal. Ehhez szerinte az EU-nak új eszközöket kell kapnia, és reményének adott hangot, hogy az új Európai Bizottság kezdeményező lesz ebben.
Sophie in \'t Veld holland liberális EP-képviselő elismerte: van igazság abban, amikor a magyarok szóvá teszik, hogy miért csak Magyarország esetében veti fel az EU a problémákat. Szerinte azonban nem Magyarország áll a célkeresztben, hanem az unió politikai fejlődése tapasztalható, aminek során a korábbinál nagyobb hangsúlyt helyeznek az európai értékek érvényesítésére.
Felszólalt a rendezvényen Dirk Gerkens, az RTL Klub Magyarország elnök-vezérigazgatója, Polyák Gábor médiajogász, a Mérték Médiaelemző Műhely szakmai vezetője, Arató András, a Klubrádió elnök-vezérigazgatója, valamint Bojtár B. Endre, a Magyar Narancs politikai-kulturális hetilap főszerkesztője is, bírálva a magyar szabályozás különböző elemeit.
A közmeghallgatáson jelen volt Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség államtitkára, aki a rendezvény előtt újságíróknak nyilatkozva bírálta azt, hogy a szervezők nem hívták meg Magyarország hivatalos képviselőjét. A közmeghallgatás után azt mondta, mégsem kért szót, mert szerinte önmagáért beszél az, hogy a nyilatkozatok elhangzása után a hallgatóság soraiból egyetlen kérdés sem hangzott el. Szerinte a közmeghallgatás politikai showműsor volt, és nagyrészt nem is a médiaszabadsággal foglalkozott. Kovács Zoltán külön kitért arra: számára visszataszító volt, hogy Engel, valamint ugyanolyan összefüggésben az utána felszólaló Gerkens is vallási hovatartozásra utaló kijelentést tett.