Kardokkal vártak Navracsicsra, de állta a sarat

Sokan reagáltak Navracsics Tibor szerdai uniós meghallgatását követően.

NT
2014. 10. 02. 9:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán az Európai Parlament (EP) brüsszeli székházában hallgatták meg Navracsics Tibort. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság megválasztott elnöke az oktatási, kulturális, ifjúsági és uniós polgársági ügyeket szánja a magyar jelöltnek, aki az előző Orbán-kormányban miniszterelnök-helyettesi rangban közigazgatási és igazságügyi miniszter, az idén tavasszal tartott választások után átalakított kabinetben pedig külgazdasági és külügyminiszter volt. (Az eseményt az MNO percről percre tudósította, majd összefoglalót írt.)

Navracsics Tibor szerdán három órán keresztül állta a sarat, a politikai támadásokat „egészen ügyesen leverte” – ezt Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselője mondta az M1 Ma reggel című műsorában. Sok potyakérdéssel megpróbálták zavarba hozni a politikust, olyanokkal is, melyeknek semmi köze nem volt a területéhez – emlékeztetett. Navracsics Tibor azonban nagyon higgadtan, kiegyensúlyozottan, „elkötelezett európai módján” tudott ezekre a kérdésekre is válaszolni – hangsúlyozta. Ebből a meghallgatásból a biztosjelölt megerősödve jött ki, és meggyőzte a hallgatóságot – vélte Gál, aki szerint már a meghallgatást megelőzően folytak a politikai játszmák.


A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány szintén elégedetten írt Navracsics szerdai teljesítményéről, szerintük a jelölt hitet tett az Európai Unió civil társadalmának fontosságáról. „Biztosított minket, civileket arról, hogy a hozzá tartozó területen véleményeinket figyelembe veszi és az Európai Unió szervezetei felé közvetíti” – hangsúlyozták. A meghallgatás megerősítette az alapítvány azon meggyőződését, amelyhez többé-kevésbé dicséretes módon magyarországi pártok is csatlakoztak, miszerint a biztosjelölt a jövőben az uniós civil polgárok képviseletét szakszerűen és hatékonyan fogja ellátni – húzták alá.

A meghallgatás után a Fidesz–KDNP EP-képviselőcsoportja is közleményt adott ki, amelyben az egyik legjobbnak ítélte meg Navracsics Tibor teljesítményét, amit a politikus szakmai felkészültségének és az alapvető európai értékek iránti elkötelezettségének tulajdonítanak. Mint írták, „magabiztosan és a szakterület iránti személyes elkötelezettségéről tanúbizonyságot téve beszélt az ifjúsági, oktatási, kulturális és uniós polgársági területeket magába foglaló biztosi portfólióval kapcsolatos terveiről, elképzeléseiről”. A biztosjelölt elképzelései – tették hozzá – teljesen összhangban vannak az uniós értékekkel és az Európai Néppárt célkitűzéseivel.

Meglepő módon az MSZP is elismerősen szólt a magyar politikusról, a kommünikéjükben foglaltak szerint „Navracsics Tibor uniós biztosi meghallgatásán azt mondta, amit egy leendő európai biztostól elvárnak. Progresszív, az európai értékeket megőrző, sőt, azokat továbbfejlesztő programot adott.”

Hozzátették ugyan: mélyen kiábrándító, hogy Navracsics Tibor csak most képviseli ezeket az értékeket. Még miniszterelnök-helyettesként tagja és bűntársa volt annak a rezsimnek, amely felszámolta a kulturális sokszínűséget, megtiporta a sajtószabadságot, korlátozta az egyetemek függetlenségét.

Bűntársa volt annak a rezsimnek, amely erőszakos központosításával elsorvasztotta az oktatást, megtagadta és kiátkozta az európai értékeket, megfélemlítette és ellehetetlenítette a civileket, írják.

Bűntársa volt annak a rezsimnek, amely túszul ejtette a független, és legyengítette a demokratikus intézményeket, az ifjúsági munkanélküliség felszámolása érdekében pedig alig tett érdemi lépést; most is vannak olyan uniós források, amelyekből egyedül Magyarország nem hívott le egyetlen eurocentet sem – húzzák alá. Az, amit Navracsics Tibor a putyinokratikus rezsim kiépítésében tett, megbocsáthatatlan bűn. Még akkor is, ha már láthatóan Orbán Viktor rendszere ellen akar szabadságharcot folytatni – zárul a közlemény.

Jávor Benedek, az Együtt–PM képviselője a magyar jelölt teljesítményét a legnagyobb közösségi portálon, valamint az ATV-ben kifogásolta. A Facebookon azt írta, „meg kell hagyni, az EP rendesen megszervezte ezt a meghallgatást, még a hátsó sorokban is vannak megbízott tapsolók, ahol pedig elvileg az újságírók ülnek”. A televízióban pedig arról beszélt, Navracsics Tibor „grillezése” nem történt meg. Szerinte a meghallgatás során elhárította a kényes kérdéseket, „egy picit elhatárolódott a saját kormányától”.

Csütörtöki kiadásában Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja, a La Libre Belgique is foglalkozott a meghallgatással. A lap kitér arra, hogy az újságírók nehéz döntésre kényszerültek, mert a két legvitatottabb jelölt, Navracsics és a spanyol Miguel Arias Canete meghallgatása egy időben volt. A tudósítás szerint mindkettejüket „kivont kardokkal” várták az EP-képviselők, és érezhető volt a feszültség az épület folyosóin.

Ezzel szemben a magyar biztos a belga lap szerint gyorsan leszerelte a szkepticizmust és az ellenségességet, önként ment elébe a próbálkozásoknak, hogy megpróbálják bezárni a „szabadsággyilkos Orbán Viktor fegyverhordozója” feliratú skatulyába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.