Szijjártó: Hiteles információkat várunk Amerikától

Az amerikaiak csütörtökön még magánszemélyekről, pénteken már kormányzati tisztviselőkről, majd kormánytagokról beszéltek.

MNO
2014. 10. 17. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter a Külgazdasági és Külügyminisztériumban (KKM) pénteken tartott sajtótájékoztatóján kiemelte: amennyiben az amerikai kormány ezt nem teszi meg, magára vonja annak a gyanúját, hogy csak befolyást akar gyakorolni bizonyos ügyekben.

A miniszter elmondta, az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége mostanáig nem közölte, hogy kik azok a magyar állampolgárok, akikkel szemben beutazási korlátozást vezettek be, és semmifajta hiteles információt nem közölt az állítólagos korrupciós ügyekről.

Közölte, hogy rendszeres a konzultáció a nagykövetség és a minisztérium között, „ez így természetes”. Hozzátette: egy ilyen konzultáción tájékoztatott az ideiglenes ügyvivő arról, hogy egyes magyar állampolgárokkal szemben beutazási korlátozást vezetnek be. Szijjártó Péter kérdésre válaszolva elmondta: őt a hét elején, az egyik államtitkárt a múlt hét második felében tájékoztatta az ügyvivő, nevek és hiteles információk közlése nélkül. A miniszter beszámolt arról, hogy hivatalosan, jegyzékben kérték, hogy az amerikaiak bocsássák a rendelkezésükre „az állításuk szerint hiteles információkat”.

A köztévé híradójában ugyanakkor rámutattak: míg csütörtökön az amerikai illetékesek levelükben még magyar magánszemélyekről (Hungarian individuals) írtak a beutazási tilalom kapcsán, a velük kapcsolatban használt kifejezés menet közben többször megváltozott. Egy pénteki háttérbeszélgetésen már a kormányzati tisztviselők (government officials) szavakat használta André Goodfriendet, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivője, akik, ha sértik az Egyesült Államok érdekeit, akkor az USA törvényei lehetővé teszik, hogy megtiltsák a belépésüket. Az ideiglenes ügyvivő a Híradónak adott különinterjúban viszont egyenesen közszereplőknek és kormánytagoknak (members of government) nevezte azokat a személyeket, akikkel kapcsolatban „nem tartják kívánatosnak”, hogy belépjenek Amerikába.

A Híradó tisztázni szerette volna: nyelvtanilag és tartalmilag van-e különbség a kormányzati tisztségviselő és a kormánytag angol kifejezések között. Az angol-magyar tolmács szerint az egyik kifejezés csak kormánytagot jelenthet, a másik viszont akár hivatali munkatársat is. Arra hívta fel a figyelmet arra, hogy nem csupán a még csütörtökön említett „magyar magánszemélyek” kifejezés jelentése tér el komoly mértékben a második két kifejezés értelmétől, de utóbbi kettő is eltérő tartalommal bír: míg a „kormányzati tisztségviselő” bárkit jelenthet, aki kormányzati hivatalban dolgozik, a „kormánytagok” kifejezés egyértelműen a kormány tagjaira vonatkozik.

A Napi Gazdaság internetes oldalán csütörtökön megjelent értesülés szerint több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon. A lap szerint az amerikai fél erre adott reakcióként arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba.

Ezt követően az M1 Híradójának megkeresésére a budapesti amerikai nagykövetség úgy tájékoztatott: nincs tudomásuk arról, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Magyarországon működő amerikai cég vagy intézmény ellen vizsgálatot folytatna, és semmilyen amerikai lépésre nem került sor ilyen vizsgálat következményeként.

A külképviselet tájékoztatása szerint „bizonyos magyar magánszemélyekről” úgy találták, hogy nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis „hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy hasznot húznak belőlük”. A magánélet védelmét célzó amerikai törvények miatt a neveket azonban nem adhatják ki – tették hozzá.

Pénteken bekérették a KKM-be André Goodfriendet, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivőjét. Fülöp Judit, a tárca sajtófőnöke kiemelte: Magyarországnak és az Egyesült Államoknak is az az érdeke, hogy minden korrupciógyanús esetre fény derüljön, és minden ilyen esetet megfelelő alapossággal, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően vizsgáljanak ki. A KKM ezért azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat, amelyek korrupciógyanús esetekre utalnak; emiatt kérették be az amerikai ügyvivőt a minisztériumba.

Az érintettekről azonnal találgatások jelentek meg a világhálón. Egyikük, Habony Árpád ügyvédjén keresztül kért helyreigazítást az őt említő szerkesztőségektől. „Nem felel meg a valóságnak az az állítás, hogy Habony Árpádot kitiltották az Amerikai Egyesült Államokból. Ezzel szemben a valóság az, hogy Habony Árpádot nem tiltották ki az Amerikai Egyesült Államokból. Ügyfelem a fenti hazugságot a leghatározottabban visszautasítja. Ügyfelem a cikkben szereplő valótlan tartalmú állításra tekintettel az őt ért jogsérelem miatt a rendelkezésre álló valamennyi polgári és büntetőjogi lépést megteszi” – olvasható a közleményben.

Az MSZP kezdeményezi, hogy Szijjártó Péter azonnal hívja össze a parlamenti pártok képviselőit, és tájékoztassa őket a tilalommal kapcsolatban hozott intézkedéséről és annak következményeiről.

Szél Bernadett, az LMP társelnöke az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezte hétfőre, az Együtt-PM nyílt vizsgálatot követel, a DK az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kér. A Magyar Liberális Párt azt kéri a kormánytól, hozza nyilvánosságra, kiket érint az amerikai kitiltás, és parlamenti vizsgálóbizottság felállítását is kezdeményezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.