Így juthatnak hozzá nyugdíjukhoz a DRB ügyfelei

Senkinek sem utalják el a nyugdíját, akinek a Buda-Cash-botrányban érintett bankoknál van számlája.

2015. 02. 25. 14:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán több kérdést is feltettünk az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnak, többek között azzal kapcsolatban, hogy a Dél-dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál számlát vezető ügyfeleknek elutalják-e a nyugdíját a jelen helyzetben. Ismert, százmilliárd forintot csalhatott el a Buda-Cash Brókerház a jegybank szerint. A cég működését felfüggesztették. A vállalat tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható a Dél-dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy bankkal, náluk szintén korlátozó intézkedéseket rendelt el a jegybank, így a betétkifizetést egymillió forintban maximálták, és felügyeleti biztosokat rendeltek ki. A becslések szerint körülbelül százezer ügyfélnek van számlája az érintett pénzintézeteknél, ők a következő időszakban csak korlátozottan férhetnek hozzá pénzükhöz, így kiemelten fontos számukra, hogy ne kapjanak újabb utalásokat.

A felügyeleti biztosok kezdeményezésére a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Stabilitási Tanácsa szerdára bankszünnapot rendelt el a DRB Bankcsoport valamennyi bankjánál: a BRB BUDA Regionális Banknál, a DRB Dél-Dunántúli Regionális Banknál, a DDB Dél-Dunántúli Takarék Banknál és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Banknál is.

 

A bicskei székhelyű Buda Regionális Bank honlapjára feltett ügyféltájékoztatóban az olvasható, hogy az MNB alelnöke, Windisch László kedden hozott végzésében a Buda Regionális Bankhoz felügyeleti biztosként a Pénzügyi Stabilitás és Felszámoló Nkft.-t rendelte ki.

 

A honlapon található másik tájékoztató megerősítette, hogy a banknak tilos az egymillió forint feletti betétek és más visszafizetendő források kifizetése, a bankban betét elhelyezése, bankszámlával kapcsolatos tartozások (tőke, kamat, késedelmi kamat, költség) rendezése, hitelezési tevékenység folytatása. Emellett az internetbank használatát, a bankkártya rendszer és az ATM-ek működtetését felfüggesztették, a bankszámlákról nem teljesítik az állandó/rendszeres-, a határidővel berögzített átutalási megbízásokat, a csoportos beszedési megbízásokat.

A főigazgatóság válaszolt a fenti kérdésünkre, mégpedig ugyanazzal a szöveggel, melyet a honlapján is elhelyezett szerdán: „A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság tájékoztatja azon ügyfeleit, akik eddig a DRB-bankcsoportnál vezetett számlájukra kapták nyugdíjukat, hogy a DRB-csoportnál elrendelt korlátozások miatt 2015. március hónapban postai úton kapják kézhez ellátásukat. Az előbbiekről és a további teendőkről az érintettek részére 2015. március hónap első hetében tájékoztató kerül kiküldésre.” A postai kézbesítéssel a nyugdíjfolyósító azt akarja elkerülni, hogy beragadjon az utalása a DRB-nél.

A következő kifizetésre március 12-én kerül sor.

Sok önkormányzat is komoly bajba került, hiszen az érintett pénzintézetek voltak részben vagy egészben a számlavezetőik, így nem férnek hozzá az olykor tízmillió forintokat kitevő betéteikhez. Most mindannyian igyekeznek bankot váltani és leállítani minden kifizetést, amely a régi számlára érkezne.

Időközben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is reagált a helyzetre, mint az MTI-vel közölték, méltányosan járnak el azokkal szemben, akik fizetési nehézséggel küzdő pénzintézetnél vezetik bankszámlájukat, és emiatt nem tudnak határidőben eleget tenni adó- és járulékfizetési kötelezettségüknek.

Munkabizottságot hozott létre a kormány, hogy felmérje mi történt a Buda-Cash Brókerháznál – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán a Hír TV-nek.

A tárcavezető szavai szerint a felügyeleti vizsgálatot a Magyar Nemzeti Bank végzi, a Belügy- és a Nemzetgazdasági Minisztérium szakemberei pedig már vizsgálják, milyen kár érte az embereket és az államot.
Az állam részéről az a legfontosabb, hogy megnézzék, milyen károk történtek, milyen kört – önkormányzatokat, vállalatokat, magánszemélyeket – érint az ügy, illetve milyen mértékű kártérítési kötelezettsége lesz az Országos Betétbiztosítási Alapnak (OBA) vagy a Befektető-védelmi Alapnak (Beva) – sorolta Varga Mihály, hozzátéve: még nincsenek minden információ birtokában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.