A gyanú szerint több mint egy évtizedig csaphatta be az ellenőrző szerveket és az ügyfeleit a Buda-Cash Brókerház. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a visszaélésgyanús esetek miatt tegnap felfüggesztette a cég működését, és felügyeleti biztosokat rendelt ki annak élére. Az ügy kapcsán bűncselekmény gyanúja is felmerült, ezért az MNB büntetőfeljelentést is tett.
Windisch László, a jegybank alelnöke tegnap az ügy kapcsán arról beszélt, hogy a gyanú szerint a Buda-Cash Brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz évben, és jelentős ügyfélpénzekkel nem tud elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is. A jegybank az eljárás idejére zárolta a Buda-Cash-ügyfelek számláit, a hírek szerint tegnap 20-30 ember gyűlt össze a társaság Ménesi úti irodaháza előtt a pénzét követelve, de nem léphettek be az épületbe.
A jegybank alelnöke közölte azt is, hogy a Buda-Cashsel annak tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható, a Dél-dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál szintén korlátozó intézkedéseket rendelt el a jegybank, így a betétkifizetést egymillió forintban maximálták, és felügyeleti biztosokat rendeltek ki.
A bankcsoport tagja még a DRB-n kívül az Észak-magyarországi Regionális Bank, a Dél-dunántúli Takarék Bank és a Buda Regionális Bank is. Windisch szerint a svájci frank árfolyamának januári hirtelen emelkedése nincs közvetlen összefüggésben a brókercégnél feltárt hiányosságokkal, bár az árfolyamváltozás mintegy tízmilliárd forint veszteséget okozott a cég ügyfeleinek. A vizsgált ügy azonban hosszabb időre terjed ki, és nagyságrendileg nagyobb összeget érint.
Az alelnök tájékoztatása szerint a Buda-Cash Brókerháznál 15-20 ezer, a DRB bankcsoportnál pedig 100-120 ezer ügyfél lehet érintett, akik kártalanításra számíthatnak. Az ügyfelek pénzét a Befektetővédelmi Alap (Beva) hatmillió forintig biztosítja, azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy mekkora az az összeg, amelyre már nem vállal kezességet. A bankok ügyfelei jobb helyzetben lehetnek, mert nekik harmincmillió forintig dob mentőövet az Országos Betétbiztosítási Alap, az e fölötti rész veszhet csak el. Farkas Péter, a Beva ügyvezető igazgatója egyébként tegnap arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy az alapnak jelenleg 12 milliárd forint vagyona van. Ha ez nem lenne elegendő, akkor rendkívüli befizetést rendelhet el a tagok számára.
Hogy miként tüntethetett el százmilliárd forintot a Buda-Cash anélkül, hogy a hatóságok felfigyeltek volna rá, arra egyelőre nincs magyarázat. A lapunknak nyilatkozó, évtizedes tapasztalattal bíró brókereknek is csak tippjei vannak, azt azonban mindnyájan megjegyezték, hogy a százmilliárdos összeg túlzónak tűnik. Azt ugyanakkor hozzátették, már több mint egy évtizede lehetett olyan pletykákat hallani a piacon, hogy a cég két külön könyvelést vezet, egyet a felügyelet számára, egyet pedig saját használatra.
Egyesek arra gyanakszanak, hogy a brókercég piramisjátékot épített fel, vagyis az ügyfelei pénzét saját céljaira használta, a veszteségeket pedig mások befizetéseiből egyenlítette ki. Eszerint a csalásra azért derülhetett fény éppen most, mert a svájci frank január 15-i hirtelen erősödése akkora veszteséget okozott nekik, amit már nem tudtak tovább takargatni. Igaz ugyan, hogy a hírek szerint a frankon a százmilliárdhoz képest keveset, tízmilliárdot bukott a cég, de azt egy nap alatt veszítette el. Mások szerint az is elképzelhető, hogy valamelyik ügyfelük bukhatott nagyot a frankon, ezért ráirányította a hatóságok figyelmét a cégre. Megint mások úgy gondolják, hogy százmilliárdos csalást egy ekkora brókercég önállóan nem tud elkövetni, ők arra gyanakszanak, hogy a bankok berkein belül történhettek a visszaélések.
Azt azonban mindannyian megjegyezték, nem tudják elképzelni, hogyan leplezhettek évekig a Buda-Cash vezetői egy százmilliárd forintra rúgó visszaélést a pénzügyi felügyelet elől. Ez ugyanis azt jelenti, hogy több átfogó ellenőrzést is megúsztak. A botrány egyébként most sem a brókercégnél indult, a visszaélésekre Windisch szerint azért derült fény, mert a DRB-csoport másik ellenőrzésénél annyi gyanús ügyet találtak, hogy megvizsgálták a csoport többi tagját is.