Kétharmad nélkül döntöttek

Civilek az Alkotmánybírósághoz küldetnék a földkezelésről szóló szabályozást.

Katona Mariann–Nagy Áron
2015. 04. 29. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döntött az Országgyűlés arról, hogy a nemzeti parkok földterületeinek kezelését a földalapkezelő végezze. Kivették a kétharmados részeket, így a kormánypártok biztosítani tudták a többséget. A fideszes Bencsik János így is nemmel voksolt.

Szakmai szervezetek és a teljes ellenzék tiltakozása mellett fogadta el tegnap az Országgyűlés kormánypárti többsége azt a törvénymódosító javaslatot, amely a nemzeti parkok földjeinek kezelését a Nemzeti Földalapkezelőhöz (NFA) utalja.

Már két héttel ezelőtt is szerepelt a Ház napirendjén az előterjesztés, akkor azonban még kétharmados többséget igénylő passzusokkal. A Fidesznek és a KDNP-nek viszont nem sikerült megteremteni az elfogadáshoz szükséges szavazatszámot, így a zárószavazást elhalasztották. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter javaslatára végül kivették a kétharmados részeket, és így került újra a Ház elé az indítványa.

A tegnapi voksoláson 110 kormánypárti képviselő támogatta a törvény módosítását, nagyjából egy tucatnyian azonban – köztük például a Pécsen tartózkodó Orbán Viktor, Szijjártó Péter, Kósa Lajos vagy éppen L. Simon László – nem vettek részt a szavazáson. A fideszes Bencsik János – csakúgy, mint két héttel ezelőtt – ezúttal is nemmel, vagyis a frakció ellenében szavazott. A voksolás közben az LMP képviselői tiltakozásul a nemzeti parkok neveit tartalmazó táblákat emeltek a magasba, mindegyiken szerepelt az „eladva” szó is.

Az ülést vezető Latorcai János jelezte, ezzel megsértették a házszabályt. Az LMP-s Sallai Róbert Benedek alkotmányossági vétóra kérte Áder János köztársasági elnököt. A képviselő megfogalmazása szerint szeretnék, ha az államfő a nemzeti egységet képviselné, a jövő generációk érdekeit helyezné előtérbe és nem pártkatonaként működne. Az MSZP-s Harangozó Gábor pedig azt mondta, civil összefogást, kontrollt szeretnének összehozni a nemzeti parkos földvagyon természetvédelmi céljainak megőrzése érdekében, ezért egyeztetésre hívják a természetvédelmi civil szervezeteket.

Lapunknak kormány közeli források is bírálták a szabályozást. Arra emlékeztettek, hogy a kabinet már nem először hoz intézkedést a nemzeti parkok kárára. Megemlítették, hogy 1200 hektáros birtokméret felett nem jár a mezőgazdasági vállalkozások területalapú támogatása, a nemzeti parkoknak így jelentős forráskieséssel kell számolniuk. Ráadásul az elmúlt években számos uniós támogatású fejlesztést hajtottak végre, amelyeknek fenntartását többnyire a földbérletből finanszírozták, azonban a jövőben erre sem lesz mód. A köztársasági elnök, az ombudsman és az összes parlamenti képviselő segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Magyar

Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország, hogy a törvény ne léphessen hatályba. A három szervezet emlékeztetett rá: az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa szakmai bizottsága, az Országos Környezetvédelmi Tanács, 170 civil szervezet, valamint az összes ellenzéki képviselő egyaránt veszélyesnek találta a jogszabályt. A Környezeti Management és Jog Egyesület elemzése szerint ráadásul a törvény az egészséges környezethez való alapjogot is sérti, azaz feltehetően alkotmányellenes.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.