Apránként szerezheti vissza Budapestet a Mária Rádió

A frekvencia elvesztése után ideiglenes sávot kapott a nonprofit adó; akár még idén tovább terjeszkedhet.

2015. 08. 24. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 19-én a fővárosi 94,2 MHz-es hullámhosszon megszűnt a Mária Rádió műsorszórása, miután a hallgatók önkéntes adományaiból működő állomás engedélye ezen a napon lejárt. Rádiózók ezrei maradtak szeretett állomásuk nélkül, de a reményük lángja tovább pislákol, ideiglenes frekvencián ugyanis tovább hallható az adás, és az is lehet, hogy „helyre áll a rend” az év végéig.

Ismert, a 2006. januárja óta a magyar fővárosban is fogható Mária Rádió budapesti frekvenciaengedélye (94,2 MHz) tavaly ősszel lejárt, ezt pályázták meg újra Szabó Tamásék és a működtető FM 4 Rádió Kft. A döntnök Médiatanács a három aspiráns közül a Mária Rádiót hozta ki győztesnek, ám az egyik versenytárs a bíróságon megtámadta a tanács határozatát, és nyert is. A Médiatanács nem emelt kifogást a bíróság tanácsi döntést felülíró határozatával szemben, Szabó Tamás rádióelnök pedig úgy határozott, szintén nem fellebbez a bíróságon, mondván, „a vallásos ember nem így gondolkodik”. Szabóék ehelyett nagyszabású imaláncot kezdeményeztek azért, hogy a Médiatanács tagjai megtalálják a megoldást a Mária Rádió további budapesti sugárzására. Az imalánccal egyidejűleg egy nyílt levelet is közzétettek az interneten – Karas Mónika NMHH-elnöknek címezve –, amelyet e helyütt bárki aláírhatott, s a mai napig is megteheti ezt. A levélben arra hívják fel a figyelmet, hogy a rádió sok ezer kereszténynek lelki tápláléka.

Szabó Tamás elnök a hallgatóknak kiküldött e-mailben még markánsabban fogalmazta meg a Mária Rádió budapesti sugárzásának nehézségeit  („ a Mária Rádió nem emberi mű, ez Mária rádiója”), amit sokan a jó és a rossz harcaként fordítottak le magukban a budapesti ítéletről értesülve, erről árulkodott a megannyi facebookos közzététel is, amivel kapcsolatban azonban a rádióadó vezetője az MNO-nak egyértelműen fogalmazott, nem kell a helyzetbe ilyesmit belelátni. Szabó akkor még nem tudta, hogy az NMHH elnöke hamarosan személyesen reagál az internetes levél – péntek délutáni állás szerint – mintegy 8500 aláírójának. Karas Mónika válaszáról a hatóság külön is értesítette az MNO-t. Az elnök asszony írásában töviről hegyire ismertette az eljárás eddigi menetét, majd jelezte, az adó Budapest környéki területeken 9 sávban is ingyenesen sugározhat jelenleg, ezenkívül van 9 további frekvenciája az ország más tájain.

„A Médiatanács ismeri és elismeri a rádióknak a társadalom építésében és a közösségek összetartásában betöltött jelentős szerepét, éppen ezért Magyarországon jelenleg 44 közösségi rádió és 28 kisközösségi rádió működik, amelyeknek nem kell médiaszolgáltatási díjat fizetniük a rádiós frekvencia használatáért, a testület ezzel is segíti működésüket, fenntartásukat. Ezenkívül a Médiatanács a rádiók – köztük a Mária Rádió – működését számos eszközzel támogatja: pályázatok útján pénzügyi támogatást nyújt a műszaki feltételeik javításához, fenntartásához, hozzájárul a mindennapi működés költségeihez, valamint műsorkészítési kiadásokat is finanszíroz. E pályázatokon a Mária Rádió is számos esetben sikerrel indult” – írja Karas, folytatva: a rádiós frekvencia korlátozottan áll rendelkezésre, ezért írja elő a médiatörvény, hogy időközönként a sokszínűség biztosítása érdekében új pályázatok kiírásával biztosítani kell mindenki számára, hogy a pályázaton indulva rádiózás lehetőségéhez jusson. A Mária Rádió, mint felidézi, az adott frekvenciát sok-sok évig használhatta, a jelenlegi versenyben pedig lehetősége volt ismét pályázni. A bíróság döntése szerint a benyújtott pályázata alulmaradt a versenyben, ezért kell beszüntetnie adását az eddigi frekvencián. A Médiatanács azonban – az eddigiekhez hasonlóan – a jövőben is „keresi a lehetőségét, hogy a fellendülést mutató rádiós piac igényeit kielégítve további olyan frekvenciákat találjon, melyek pályáztatásával széles társadalmi rétegek, közösségek igényeit kielégítő rádiós adások indulhatnak. Ezeken a pályázatokon természetesen a Mária Rádió is egyenlő esélyekkel, jogszerű és méltányos elbírálást remélve indulhat” – zárja a Mária Rádió hallgatói számára reménykeltő sorait Karas Mónika. A recept tehát adott: a Mária Rádiónak figyelnie kell a pályázatokat, indulni rajtuk – és nem hibázni. Szabó Tamás az MNO-n keresztül kéri a hallgatókat, csüggedés helyett inkább hallgassák az adót az interneten, a hozzáférhető több budapesti kábelrendszeren keresztül is, illetve a Digi műholdján át és mobilapplikáció segítségével egyaránt.

Ugyanakkor a Mária Rádió hallgatói Szabó Tamás hírlevelén keresztül örömhírrel találták magukat szembe, július 24-én ugyanis a Médiatanács összeült, és a 94,2-es sávnál bár kisebb területre kiterjedően, de a 96,8-on tovább folytathatja budapesti sugárzását a rádióadó – tudomásunk szerint az eddigi elérés hatodára terjed ki az átmeneti sáv.

Szabó Tamás rádióelnök azt is jelzi, figyelik a pályázatokat, indulnak is rajtuk, hogy karácsonyra fix sávra költözhessen vissza a Mária Rádió a fővárosban. A petíciót támogatók tábora az interneten egyébként mintegy 11 ezres. A rádióért való összefogást az is kifejezi, hogy alig néhány nap alatt közel 10 millió forintot ajánlottak fel a rádió hallgatói arra a célra, hogy a rádió meg tudja ragadni az előtte álló lehetőségeket, és újabb frekvenciára tudjon pályázni Budapesten.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.