Tordai Bence, a PM szóvivője pénteken azt közölte: közérdekű adatigényléseket, illetve írásbeli kérdéseket nyújt be a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnak, a Belügyminisztériumnak és a Miniszterelnökségnek, mert nem hisz annak a bejelentésnek, hogy 2013–14-ben Magyarország ezer keleti keresztény családot fogadott be Irakból és Egyiptomból.
A kormányszóvivő az MTI-nek úgy nyilatkozott: az Eurostat adatbázisából mindenki tájékozódhat arról, hogy 2010–15 között a magyar állam mekkora számban bírálta el pozitívan közel-keleti országokból származó emberek menedékjogi kérelmét, állampolgársági igényét. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivataltól közérdekű adatigényléssel szintén megismerhetőek az adatok, a számok pedig egyértelműen azt mutatják: Magyarország egy befogadó állam – mondta Kovács Zoltán.
Magyarország sosem különböztet meg embereket vallási, származási alapon, de természetesen az állampolgársági eljárásban a nemzetbiztonsági ellenőrzésnél vizsgálják, melyik vallási csoporthoz tartozik a kérelmező – közölte a szóvivő, hangsúlyozva azonban, hogy erről nem vezetnek nyilvántartást. Megjegyezte, szó sincs arról, hogy Magyarország csak keresztényeket fogadott volna be, ilyen jellegű szelekció nincs. Hozzátette, a kérelmek elbírálásánál mindenben a jogszabályok által adott keretek és lehetőségek között járnak el a magyar hatóságok.