December elején Norvégia megerősítette, hogy 19 hónap után feloldotta a Norvég Civil Támogatási Alap által Magyarországnak szánt pénzek zárlatát. Vidar Helgesen, Norvégia Európa-ügyi minisztere az oslói parlamentben közölte: Magyarország ígéretet tett arra, hogy nem avatkozik bele a pénzek elosztásába, az adóelkerülés miatt indított eljárást pedig ejtették.
A kibékülés pontos feltételei eddig nem voltak ismertek, elsősorban azért, mert a magyar kormány azt kérte a norvégoktól, hogy ne hozzák nyilvánosságra a részleteket. Az alku feltételeiről azonban a többi skandináv ország kormánya is értesült, így európai diplomáciai körökben az a hír terjed: a magyar kormány írásbeli garanciát adott arra, nem fordul elő többször, hogy a norvégok támogatta civileket bántják Magyarországon – írja a 444.hu.
A portál úgy tudja, az alkunak az is része, hogy az eljárás alá vont alapítványok visszakapják az adószámukat, egyetlen érintett személy ellen sem indul büntetőjogi eljárás, valamint a KEHI visszavonja fellebbezését, amellyel a NAV felé élt a vizsgálatok eredménytelen lezárása miatt.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség politikai államtitkára a 444.hu cikke nyomán a portállal közölte, hogy a megállapodásnak van egy másik fontos eleme is: a norvég kormány beleegyezett, hogy a következő, 2014–2020-as pénzügyi ciklusban a magyar kormány vétójogot kapjon a civil pénzek elosztását felügyelő magyarországi szervezet kiválasztásakor.
Mint írják, ez a gyakorlatban Csepreghy szerint azt jelenti, hogy a feladatot eddig ellátó Okötárs Alapítvány vezette konzorcium biztosan kiesik a rendszerből, és utódja olyan szervezet lesz, amely a kormány számára is elfogadható.
Norvégia nem tagja az Európai Uniónak, de több százmillió euróval támogatja a kelet-közép-európai országok gazdaságát, a demokrácia, a környezetvédelem és az emberi jogok előmozdítását a térségben. Tavaly azonban Oslo 153,3 millió euró folyósítását függesztette fel, azzal vádolva Magyarországot, hogy megsérti a korábban kötött megállapodásokat, és törvénytelenül lép fel a pénzeket kezelő civil szervezetek ellen. A magyar kormány szerint a norvég alapon keresztül Norvégia a magyarországi ellenzékhez köthető csoportokat is támogatott.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter december 10-én tudatta: a Norvég Civil Támogatási Alap ügyében megállapodás született, így a korábbi viták ellenére újraindul a program, és az alapból felhasználható lesz 37-40 milliárd forint, az elszámolási időszakot pedig meghosszabbítják 2017 áprilisáig. Így befejeződhetnek a 2007–2013 közötti pályázati programok.
Hangsúlyozta, hogy nincs oka bocsánatkérésre a Norvég Alap ügyében, mert az Ökotárs Alapítvány szerinte alkalmatlan volt a pénzek kezelésére, visszaélt a norvégok bizalmával. Hozzátette: ragaszkodnak ahhoz, hogy a jövőben az alapítvány ne vegyen részt a pénzek elosztásában.
A 444.hu információi szerint abból a mintegy 150 millió eurós támogatásból, melynek kifizetését 2014 májusa és 2015 decembere között befagyasztotta Norvégia, mintegy 100 milliót lehet még megmenteni, a többi az idő szűkössége miatt elveszett, legalábbis ez is felmerült a november 23-i tárgyaláson.