Halász János elmondta, szerdán egy frakciók közötti egyeztetés volt az alaptörvény szövegezéséről, amelyen a Fideszen és a Kereszténydemokrata Néppárton (KDNP) kívül a Jobbik is egyetértett a megfogalmazott módosítással. Utóbbi viszont továbbra is a letelepedési kötvény kivezetéséhez köti a módosítás megszavazását – írja az MTI.
Ezt Halász zsarolásnak nevezte, közölte, hogy nem fognak engedni. Hozzátette, a letelepedési kötvény gazdasági kérdés, amelynek semmi köze az alkotmánymódosításhoz.
Eközben a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió 180 perc című, csütörtök reggeli műsorában azt mondta: megtévesztés, ha valaki összemossa az illegális bevándorlót a letelepedési kötvényt vásárlóval. Kósa Lajos szerint ez olyan, mintha valaki a kerítésen átmászót összekeverné az albérlőjével.
Kifejtette, hogy a letelepedési kötvény megvásárlásával a vevők öt évre kapnak tartózkodási engedélyt, amely felmondható. Eddig összesen 2700-an éltek a lehetőséggel, amelyből mintegy 800 millió eurós bevétel származott. Hozzátette: a vásárlók 90 százaléka kínai, aki az Európai Unióba lépés miatt „élt a lehetőséggel”.
A frakcióvezető a bőnyi rendőrgyilkossággal kapcsolatban azt mondta, meg kell vizsgálni, hogy az a radikális jobboldali szervezet, amelynek az elkövető, Gy. István az alapítója volt, kötődik-e parlamenti erőhöz. A Jobbik több képviselője is tart ugyanis hivatalos, félhivatalos kapcsolatot ilyen szervezetekkel – fűzte hozzá. „Nyilvánvaló, hogy ilyen típusú szervezettel parlamenti párt nem tarthat kapcsolatot” – hangsúlyozta Kósa Lajos.
Mint megírtuk, a tervezett alaptörvény-módosítás szövegében egyetértenek, de az ezzel kapcsolatos politikai vitákat nem oldották fel a szerdai négypárti frakcióvezetői egyeztetésen. Kósa Lajos, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője a megbeszélés után azt mondta, a letelepedési kötvényekről – amelyek kivezetését a Jobbik támasztotta feltételként az alaptörvény módosításához – nem egyezkedtek, de a Jobbik fenntartotta azt az álláspontját, hogy enélkül nem támogatja a módosítást.