A cigány szervezet hivatala a Magyar Nemzet megkeresésére elismerte, hogy Balogh János ORÖ-elnököt havonta 250 ezer forintos fizetésért szállítja egy megbízott sofőr. Ráadásul – úgy tudjuk – az Audi sofőrje nem más, mint Balogh János veje, noha ezt már nem erősítette meg a kisebbségi szervezet.
A méregdrága autó beszerzését az elnök állítása szerint a korábbi hivatali gépjármű rossz műszaki állapota és „közlekedésbiztonsági szempontok” tették szükségessé. A 2015-ös évjáratú Audit 72 hónapos futamidővel, havonta közel 100 ezer forintért lízingeli a roma önkormányzat, vagyis hétmillió forintért.
A gépjármű havi díját és a sofőr bruttó 250 ezer forintos fizetését összeadva tehát havonta több mint nettó negyedmillió forintba kerül az ORÖ-elnök közlekedése, nem számítva az üzemanyagköltségeket.
A szervezet féktelen költekezése azért is figyelemre méltó, mert az ORÖ fuldoklik az adósságban. A Farkas Flórián miniszterelnöki biztos nevével fémjelzett Híd a munka világába program után a szervezetnek összesen 1,6 milliárd forintot kell visszafizetnie az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi), ami éves költségvetésének körülbelül a négyszerese. De az Albacomp informatikai cégnek is körülbelül 70 millió forinttal tartozik az ORÖ, ugyanis 4500 táblagépnek az árát nem fizették ki a társaságnak, amiért az pert is indított.
Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke lapunknak úgy nyilatkozott az ügyben, hogy mára a teljes gazdasági csőd veszélye fenyegeti a kisebbségi önkormányzatot. Mint mondta, súlyos felelősség terheli a vezetőket, ugyanis hatalmas adósságot görget maga előtt a szervezet. Így – tette hozzá – szigorú költségvetés-politikát kellene folytatnia, ehelyett azonban gépjárművek beszerzésére és egyebekre folyik el a pénz, ami elfogadhatatlan a roma közéletben.
Az autóbeszerzést firtató cikkünk miatt tegnap többen is feljelentést tettek. Tényi István, a feljelentéseiről ismert Fidesz-tag az adóhivatalnál jelenleg is futó nyomozás mellé feljelentéskiegészítést indítványozott költségvetési csalás gyanújával. De a hatóságokhoz fordult több roma önkormányzati képviselő is, köztük volt, aki hivatali visszaélés gyanújával a rendőrségen tett feljelentést az ügyben.
Az LMP arra kérte az Emmit, hogy lépjen fel egy roma iskola körüli mutyik kapcsán, akadályozza meg az intézmény esetleges bezárását, és álljon elő a megoldással. Mint írták, már az év eleje óta tart a NAV vizsgálata a Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat által fenntartott Európai Polytechnikum Roma Nemzetiségi Nyelvoktató Szakképző Iskola és Speciális Szakiskola működése kapcsán. Megírtuk, hogy költségvetési csalás gyanújával nyomoznak. (MN)