Biztossá vált, hogy az Erzsébet-utalványok mellé miniszterelnöki levelet is kapnak a nyugdíjasok karácsonyra, de minden más részletben egyelőre teljes a kormányzati titkolózás. Kedden ugyan kiderült, hogy a kormány megegyezett a Magyar Postával az utalványok kézbesítéséről, és a kabinet meghozta az ehhez szükséges döntéseket is, ám egyik érintett sem árul el részleteket a csaknem 2,7 millió nyugdíjast, illetve az adófizetőket is érintő alkuról.
A Magyar Nemzet érdeklődésére a Miniszterelnöki Kabinetiroda azt a választ adta, hogy „a kormány legfontosabb célja, hogy a 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványok minél előbb eljussanak a nyugdíjasokhoz”. Azt is írták, hogy az utalványok kézbesítése egy „több lépésből álló intézkedéssorozat része”, és több minisztérium is folytat egyeztetéseket annak érdekében, hogy az utalványok az ünnepek alatt kiérjenek az érintettekhez. – Olyan megoldást fogunk találni, ami biztosítja a gyors kézbesítést, és egyben költséghatékony is – tették hozzá. A végleges és pontos költségekről pedig tájékoztatásuk szerint a kézbesítést követően tudnak tájékoztatást adni.
Orbán Viktor miniszterelnök az Idősek Tanácsának múlt keddi ülése után jelentette be, hogy a nyugdíjasok a költségvetési többlet terhére még karácsony előtt, illetve legkésőbb az év vége előtt 10 ezer forintos Erzsébet-utalványt kapnak. A kormány azt tervezte, hogy a karácsonyi „ajándékot” a járási és a megyei kormányhivatalok alkalmazottaival viteti ki, de ez a terv alig hat nap után megbukott, mivel kiderült, hogy a túlterhelt hivatalnokok ezt a munkát nem tudják elvégezni. Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője azzal érvelt a legutóbbi kormányinfón, hogy az utalványonkénti 482 forintos postai ár túl drága, végül azonban kiderült, hogy valójában nem is ezért akarta a kormány a hivatalnokokkal kivitetni az Erzsébet-utalványokat, hanem azért, mert Orbán Viktor miniszterelnök levelét is továbbítani kellett volna. Érdeklődésünkre tegnap lapzártánkig nem érkezett válasz a Magyar Postától arra, hogy végül milyen árban egyeztek meg a kormánnyal, és mennyivel sikerült a saját korábbi, 482 forintos ajánlati áruk alá menni. Nem érkezett válasz arra sem, hogy vállalták-e a karácsony előtti kézbesítést, illetve mennyiért továbbítják az Orbán-levelet. A költségekkel kapcsolatban a Miniszterelnöki Kabinetiroda válaszában sincs semmilyen részlet.
A Lázár János által említett korábbi, darabonként 482 forintos postai ajánlatot ugyan sokallta a kormány, de már az is kedvezőbb volt a piaci árnál. Egy ilyen utalvány kiszállításának ugyanis 800 és 1000 forint között van a költsége, bár nagy tételben nyilván kedvezményeket is ad az állami vállalat. Viszont nem tudni, hogy ha a miniszterelnöki leveleket is postai úton továbbítják, akkor ez mennyivel növeli a költségeket, illetve ezt a Fidesz fizeti-e (ahogy a 2010-es, illetve 2011-es nyugdíjas-konzultáció idején történt). Lapunk mindenesetre kiszámolta, hogy ha külön megy a levél, akkor mintegy 170-180 millió forintba kerülhet ezek legyártása és kiküldése. A legutóbbi, október 2-i népszavazás kampányában kiküldött levelek alapján a gyártás csaknem 9 millió forint lehet, a borítékokra 12 millió forint mehet el, a küldemények kézbesítési díja pedig a mostani 2,7 milliós célcsoportra vetítve 148 millióra jön ki. Több kisebb tétel, így a küldemény „hajtogatási költsége” is elvinne még néhány milliót. Nem tudni viszont azt, hogy a miniszterelnöki levelet ugyanabba a borítékba teszik-e, mint az Erzsébet-utalványt, ebben az esetben ugyanis jelentős költségeket takaríthat meg a kormány, illetve a Fidesz.
– Nem kell adóbevallást készíteni a nyugdíjasoknak járó Erzsébet-utalványok után – szögezte le a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap, miután több sajtótermékben is megjelent a hír, amely az ellenkezőjét állította. A tárca azonban hangsúlyozta, a decemberben minden nyugdíjasnak járó 10 ezer forint értékű utalvány közterheit a személyi jövedelemadóról szóló törvény értelmében az állam fizeti meg, és az adóhatósággal szembeni elszámolás is az államot terheli. A nyugdíjasoknak csak el kell költeniük az utalványokat, más teendőjük nincs, a juttatás miatt nem kell adóbevallást készíteni. Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének (adókamara) elnöke lapunknak megerősítette a tárca álláspontját. Elmondta, az erre vonatkozó szabály szerint a minimálbér tíz százalékát évente legfeljebb három alkalommal juttatás formájában adhatja oda a kifizető. Ez alkalmanként 11 100 forint lenne, amit nem halad meg a mostani összeg.