Múlt szerdán, az agyhártyagyulladás tüneteinek jelentkezése után néhány órával vesztette életét a fővárosi Veres Pálné Gimnázium egyik diákja. A hírre mindenki felfigyelt, nemcsak a haláleset miatt, hanem azért is, mert maga a járványos agyhártyagyulladás nem annyira gyakori hazánkban: az Országos Epidemiológiai Központ évente csak nagyságrendileg 50-70 esetet regisztrál. A betegek túlélési esélyei nagyban függnek attól, hogy a kórt milyen hamar ismerik fel: az életek akár órákon is múlhatnak.
„A felismerést nehezíti, hogy a kevésbé veszélyes, más kórokozóhoz társuló gennyes agyhártyagyulladás sokkal gyakoribb, mint a Meningococcus okozta járványos agyhártyagyulladás. Másrészt a betegség kezdeti tünetei egyáltalán nem tipikusak: eleinte csak magas láz és elesettség, vérnyomásesés és verejtékezés, fejfájás és fekvés közbeni merevség, fénykerülés, hányinger és hányás jelentkezik. Ilyen banális panaszokkal évente több mint egymillió beteg jelentkezik, a szimptómák alapján pedig nem lenne érdemes minden egyes esetben azonnal járványos agyhártyagyulladást feltételezni” – mondja Kádár János infektológus főorvos.
Az első érintettnél a késői felismerés azért rejt nagy kockázatot, mert mire az agyhártyagyulladásra jellemző ideggyógyászati tünetek megjelennek, és így az orvosok gondolhatnak erre a betegségre, addigra a legtöbb szervben már komoly pusztítást végzett a baktérium. Nagyon gyorsan kialakulhat például olyan szervkárosodás, amely a központi idegrendszerben nyomásfokozódást, agyvíz-keringési zavart okoz. Ilyenkor a betegség tünetei már órák alatt súlyosbodhatnak. A kórokozó a mellékvese kéregállományában bevérzéseket okozva gyakorlatilag azt azonnal tönkreteszi, emiatt pillanatok alatt mellékvesekéreg-elégtelenség, ezáltal keringési elégtelenség és hormonális összeomlás alakul ki. Utóbbiaknak az a következménye, hogy az érintettek már a legkisebb stresszre is képtelenek reagálni, ezáltal pedig nagyon esendővé válnak. Ezzel párhuzamosan a bőrben is létrejöhetnek bevérzések és gennyes gócok, bakteriális tályogok. A legrosszabb viszont az, hogy eközben az agyhártyán gond nélkül tud szaporodni a kórokozó, előrehaladott, roncsoló gyulladást vált ki. Tönkreteszi a kis ereket is és azok mentén a fontosabb szerveket, az azok által befont izmokat. Utóbbiakban szaporodva a kórokozó izomelhalást is okoz.