Már szinte biztos, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nem vesz részt a péntekre összehívott rendkívüli parlamenti ülésen, amelyen az egyetlen érdemi napirendi pont a Fidesz által tervezett, egyébként kétharmados plakáttörvény lesz. Az ugyanis már korábban kiderült, hogy az Országgyűlés ülésével éppen egy időben Brüsszelben lesz a hétvégi európai uniós csúcstalálkozó munkaülése is. Kósa Lajos a TV2 tegnap reggeli műsorában elárulta, a Fidesz frakcióvezetőjeként azt javasolta Orbán Viktornak, hogy ne jöjjön haza Budapestre, mert az ország érdekének képviselete Brüsszelben legalább olyan fontos, mint az itthoni szavazás. Azt is hozzátette, hogy a kormánypártok „igyekeznek a lehető legnagyobb létszámban jelen lenni”, de néhány hiányzó lesz.
Az ellenzékből egyedül az LMP szólalt meg ennek kapcsán, szerintük a miniszterelnöknek Brüsszelben a helye, hogy a brexittárgyalásokon képviselje a Nagy-Britanniában dolgozó magyar fiatalok érdekeit.
A mostani lépéssel egyébként úgy tűnik, a Fidesz mintha elengedné az eddig kifejezetten erőltetett, a pártoknak a kampányidőszakon kívül mindenféle óriásplakátos hirdetést megtiltó szabályozás elfogadtatását. Ez nem is meglepő annak tükrében, hogy az ellenzéki frakciók és független képviselők egyöntetűen biztosra ígérték, ott lesznek az ülésen, és az egy héttel ezelőtti esethez hasonlóan egységesen nemmel szavaznak. A fegyelmezett ellenzéki fellépés pedig azt jelentené, hogy a kormánypártok nem tudnák biztosítani másodszorra sem a kétharmados többséget, anélkül pedig a törvény értelmetlen.
A teljes egység egyébként hét elején még nem volt ennyire biztos. Az MSZP ugyanis előállt egy saját javaslattal, amely több ponton megegyezett a fideszes tervekkel, ezért a Jobbik már azzal vádolta őket, hogy lepaktáltak a Fidesszel. Habár a Magyar Nemzet információi szerint Botka László miniszterelnök-jelölt minderről tudott, a negatív visszhangok hatására végül úgy döntött, inkább megakasztja a terveket, és a szocialisták nem nyújtják be saját javaslatukat. Azóta azt hangoztatják, hogy „Botka László kormánya 2018-ban egy igazságos választási rendszer keretei között megteremti a tiszta, átlátható és egyenlő feltételekkel folytatott kampányolás lehetőségét”.