A Fidesz azt javasolja, hogy választási kampányidőszakon kívül ne helyezhessenek ki plakátot se a pártok, se a kormány – mondta szerdán Gulyás Gergely frakcióvezető-helyettes. Az MTI tudósítása szerint a politikus arról beszélt, hogy a javaslat a burkolt pártfinanszírozás megakadályozásáról és az átlátható kampányfinanszírozás biztosításáról szól.
Halász János és Kósa Lajos fideszes képviselők már április végén benyújtottak egy törvényjavaslatot, amellyel alaposan megnehezítenék a plakátolást. A Halász által lex csicska néven emlegetett javaslat egyértelműen a Jobbik „Ti dolgoztok, ők lopnak” kampányára reagált. Gulyás Gergely is azt mondta szerdán, hogy a Jobbik jelenlegi plakátkampánya mögött nyilvánvalóan a párt és Simicska Lajos együttműködése áll.
A törvénymódosításhoz kétharmados többségre lenne szükség, amellyel a kormánypártok már nem rendelkeznek. Valószínűleg ezért támogatja a Fidesz a javaslathoz érkezett három LMP-s módosító indítványt. A támogatás persze csak tartalmi, Gulyás szerint az általa vezetett a törvényalkotási bizottság foglalja majd egységes javaslatba őket. A Fidesz és az Országgyűlés alelnöke azt mondta: a kormánypárt részéről „önkorlátozás”, hogy a kabinetnek is megtiltanák a választási kampányidőszakon kívüli plakátolást.
Az LMP egyik módosítója többről szól, mint amiről Gulyás beszélt: nemcsak a plakátolást korlátozná, de megtiltaná, hogy az államháztartásból költsenek reklámra és egyéb fizetett kommunikációra, kivéve ha az „a címzettek számára jogaik gyakorlásához és kötelezettségeik teljesítéséhez más módon nem biztosítható segítséget nyújt”. Kifejezetten tilos lenne ugyanakkor választáson vagy népszavazáson hozott döntés befolyásolása, pártok támogatása és az állami, önkormányzati szervek önfényezése.
Bár a részletek még nem ismeretesek, ha igaz, amit Gulyás mond, és a Fidesz valóban hajlandó lenne korlátozni a kormány kampánytevékenységét, az alapvető fordulatot jelentene, hiszen az elmúlt években milliárdokat költöttek hirdetésekre, jelentős részben plakátokra: kezdődött a „Ha Magyarországra jössz ” bevándorlásellenes kampánnyal, majd jött a kvótanépszavazás, aztán a nemzeti konzultáció, legújabban pedig a nemzeti konzultációt megköszönő kampány.