Nyitott mellkassal viszik CT-re a betegeket, de Rétvári derűlátó

Hiába nincs CT az egyetlen szívtranszplantációt végző magyar kórházban, Rétvári Bence csak a jóra emlékezik.

MN
2017. 07. 11. 6:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyot lépett előre 2010 óta Magyarország a CT-, MR-berendezések számát tekintve: míg 2010-ben 30 MR volt használatban, mára 65 van, 117 százalékkal, több mint a duplájára emelkedett a gyógyításhoz használható MR-eszközök száma – mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkára az MTI-nek.

Hozzátette, CT-berendezésből 2010-ben még csak 73, mára már 104 darab, 42 százalékkal több található az országban, vagyis számszerűen is kimutatható, hogy a gyógyítás feltételei érezhetően javultak Magyarországon – ráadásul másfél évvel ezelőtt a kormány 50 milliárd forintot fordított az állami intézményekben működő képalkotó diagnosztikai eszközök fejlesztésére, és a következő években is újabb beszerzések várhatók.

„Ma azok a politikusok keveslik ezt a növekedést, akik kórházfejlesztések helyett vizitdíjjal és kórházi napidíjjal akarták megsarcolni a betegeket” – vélekedett az államtitkár.

Rétvári Bence azután nyilatkozott ilyen derűlátóan, hogy az RTL Klub megtudta: se CT, se MR nincs az Országos Kardiológiai Intézetben, bár ez az ország egyetlen szívtranszplantációt végző kórháza. A műszerhiány miatt a betegeket nyitott mellkassal, teljes orvosi team kíséretében viszik át CT-re más kórházakba heti nyolc-tíz alkalommal is. Rétvári tárcája, az Emmi akkor az államtitkárhoz hasonlóan válaszolt a kérdésekre, szerinte 2010 óta 42 százalékkal több CT- és 117 százalékkal több MR-készülék van az országban, amelyekre csak az idén 40 milliárd forintot költöttek.

Nem ez az első alkalom, hogy Rétvári Bence megdöbbentő optimizmussal nyilatkozik a magyar egészségügy helyzetéről: korábban arról beszélt, hogy Kína is csodájára jár a magyar ellátási rendszernek – igaz, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ nemrég kiadott jelentése szerint 2014-ben több mint 32 ezer ember halála elkerülhető lett volna jobb egészségügyi ellátórendszerrel és hatékony népegészségüggyel – ez az adott évben a halálozási esetek 26 (!) százalékát jelentette, és a lakosság 0,3 százalékát érintette.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.