Egyáltalán nem fair és nem méltányos, hogy Magyarországot a szégyenpadra ültette az Európai Bíróság az úgynevezett kvótaügyben – jelentette ki Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a szokásos, csütörtöki kormányinfón.
A két évvel ezelőtti döntést, amely szerint 120 ezer menedékkérőt kell áthelyezni, lényegében senki nem hajtotta végre, csak a tervezett létszám 27 százalékát helyezték át, vagyis a tagállamok elsunnyogták a végrehajtást, ellentétben a magyar kormánnyal, amely a kezdetektől nyíltan ellenezte azt. Lázár szerint ez azt mutatja, hogy az egész rendszer „meghalt, nyilvánvalóan működésképtelen”.
A miniszter megismételte azt a kormányzati álláspontot, hogy a kvótaügy többről szól, mint a 120 ezer ember áthelyezése. Valójában szuverenitási kérdésről van szó, hogy egy központban, Brüsszelben dönthetik el, Magyarországon kit kell befogadni és itt ki élhet. A bírósági döntéssel meccset vesztettek azok az államok, amelyek a szuverenitás talaján állnak, a Bizottság nyert ezzel. „Szerintünk ez helytelen és Európa jövője szempontjából veszélyes” – mondta Lázár.
Egy kérdésre válaszolva Lázár egyértelművé tette, hogy az áthelyezést a magyar kormány nem hajtja végre. Ha akarná, sem tudná, hiszen a határozatban foglalt kétéves időszak három hét múlva, szeptember 26-án lejár. A következő időszakban is megpróbál a magyar kormány ellenállni, a bírósági döntés után az úgynevezett kötelezettségszegési eljárásban.
Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár szerint azért is veszélyes a döntés, mert a 120 ezer fős áthelyezés után máris arról szólnak a hírek, hogy megduplázzák a létszámot, és a felülről nyitott, állandó kvótarendszer terve is ott van még a fiókokban.
Lázár határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy a kvótaügyi vitában végül felmerülhet-e Magyarország EU-tagságának kérdése is.
Lázár szerint nem helytálló az az egyes, nyugati vezetők érvelése, amely szerint Magyarországnak azért kellene szolidárisnak lennie menekültügyben, mert jelentős fejlesztési forrásokat kap. Ennek a pénznek a bevándorlás ügyéhez semmi köze nincsen – mondta a miniszter, aki szerint ráadásul ennek a pénznek jelentős része, akár 80 százaléka is visszakerül a kibocsátóországokhoz, például a német cégeken keresztül.