A Jobbik szerint az ügyészség is bekapcsolódott az Orbán-terv végrehajtásába

Koncepciós eljárásnak tartják a nyomozást. A NAV-ot is rájuk küldhetik. Betiltás lesz a vége? Szavazzon!

MN
2017. 10. 06. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jobbik továbbra is szeretne együttműködni az Állami Számvevőszékkel (ÁSZ) – közölte Jakab Péter, az ellenzéki párt szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján, azt követően, hogy kiderült: az ügyészség nyomozást rendelt el a Jobbik számvevőszéki ellenőrzésével összefüggésben az ÁSZ beadványa alapján. 

Pénteken kiderült, hogy

Jakab Péter a sajtótájékoztatón szomorúnak nevezte, hogy a fideszes kormányhivatalok, „álcivilek” és az ÁSZ után az ügyészség is bekapcsolódott „az Orbán-terv végrehajtásába”, amely a diktatúra kiterjesztéséről, a szabadságjogok korlátozásáról szól. Az ötvenes évekre hajazó koncepciós eljárásnak tartotta, hogy az ügyészség nyomozást indított a párttal szemben arra hivatkozva, hogy nem működik együtt a számvevőszékkel. Azt mondta: a Jobbik nagyon szeretne most már együttműködni, és szeretné, ha erre az ÁSZ is vevő lenne.

Jakab Péter azt is jelezte: a vizsgálattól függetlenül Volner János, a Jobbik frakcióvezetője személyes találkozásra invitálja Domokos Lászlót, az ÁSZ elnökét, hogy politikairól szakmai síkra terelje a viszonyt.

A Jobbik nem az ÁSZ-t, hanem a Fideszt szeretné legyőzni – hangoztatta a szóvivő, aki azt is bírálta, hogy az Alapjogokért Központ a Jobbik betiltását is felvetette. Megismételte, hogy az ötnapos határidőn belül szerették volna elektronikusan feltölteni a kért dokumentumokat, de a szervezet lezárta az erre szolgáló felületet, a papírok személyes átvételétől pedig elzárkózott.

Jakab Péter arra a kérdésre, hogy vitatják-e az ÁSZ vizsgálatának jogszerűségét, azt felelte: szokatlan lépés az év közbeni vizsgálat, de állnak elébe, átláthatóan működnek. Azt is elmondta, hogy ezt megelőzően folyamatos volt a konzultáció a szervezet és a párt között.

Eközben a HVG.hu portál vette észre, hogy egy rendeletmódosítás nyomán – amely szokatlan módon a Magyar Közlöny rendkívüli számában jelent meg – még a Jobbik támogatását is elvehetik. A Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által jegyzett rendelet szerint ugyanis: ha egy költségvetésből törvény szerint járó támogatást jogszabálysértés miatt csökkenteni kell, akkor az így visszajáró pénzt adók módjára hajthatják be. Azaz az adóhatóság, a NAV intézkedhet a támogatás elvonásáról. 

– Mivel az így kiegészített 2016. végi rendelet sok egyéb mellett a pártok és pártalapítványok támogatásait sorolja fel, elképzelhető, hogy a mostani gyors kihirdetés az ÁSZ és az ügyészség által is vizsgált Jobbik esetleg tervezett pénzbüntetésének gyors behajtása érdekében született, amelyet így akár már a jövő héten le lehetne bonyolítani – hívta fel a figyelmet a portál. 

A Fidesz később közleményben reagált Jakab Péter szavaira. A párt azt írta, a Jobbik a vádaskodás helyett inkább tisztázza az illegális pártfinanszírozási botrányát. „A hatóságok a törvényben előírt feladatukat végzik, és a Jobbiknak is ezt kellene tennie. A Jobbiknak – a többi párthoz hasonlóan – eleget kellett volna tennie az Állami Számvevőszék felé a törvényben előírt adatszolgáltatási kötelezettségeinek, de a Jobbik hónapok óta titkolja a Simicskával és cégeivel kötött szerződést, miközben több mint fél éve használja a milliárdos plakátfelületeit” – közölték. A Fidesz azt írta, „Magyarországon a törvényeket mindenkinek be kell tartania – ez alól Simicska és a Jobbik sem kivétel”.

Az LMP közleményében eközben úgy fogalmazott, a fideszes ügyészség már számtalanszor bizonyította, hogy politikai utasításra indítanak eljárásokat. „Az LMP álláspontja szerint a képviseleti demokrácia ma újabb mélyütést kapott Orbán Viktor kormányától” – közölték. Az LMP szerint Orbán Viktor az ügyészségi komisszárjait használja fel egy politikai párt és a képviseleti demokrácia elleni hadjáratához. „Az LMP elfogadhatatlannak tartja, hogy politikai utasítások alapján indítsanak vádhatósági eljárásokat. A jogállami keretek felszámolásával a kormánypártok új sebességbe kapcsoltak a demokratikus intézményrendszerek totális politikai uralom alá vonása érdekében. Az LMP ezért a Társaság a Szabadságjogok (TASZ) szervezetéhez fordul annak érdekében, hogy számba vegye a lehetséges jogi megoldásokat” – fűzték hozzá.

Pénteken a Fővárosi Főügyészség szóvivője, Bagoly Bettina mondta el, hogy az ÁSZ jelzését az abban foglaltak alapján a Budapesti XI. és XXII. Kerületi Ügyészség feljelentésként értékelte, és „számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségszegés vétségének gyanúja miatt” pénteken nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen. A kerületi ügyészség a Nemzeti Nyomozó Irodát bízta meg a nyomozás lefolytatásával, amelynek határideje december 6., de indokolt esetben a határidő meghosszabbítható.

Az ÁSZ egyébként még kedden számolt be arról, hogy augusztus 10-én megkezdte volna a Jobbik gazdálkodási adatainak ellenőrzését, de a párt nem működött vele együtt, ezért az ügyészséghez fordul. A Jobbik később azonban cáfolta az együttműködés hiányáról szóló bejelentést: mint közleményében írta, „jelenleg is együttműködne az Állami Számvevőszékkel, ha azt politikai megrendelésre nem akadályoznák”. Volner János az ÁSZ fővárosi székháza előtt tartott keddi sajtótájékoztatóján egyebek mellett azt mondta: csak „büdös”, harmadik világbeli diktatúrákban kényszerítenek arra közintézményeket, hogy megpróbáljanak leszámolni az ellenzék vezető erejével.

Az ÁSZ eddig soha nem vizsgálta a pártok az évi működését, de most kivételt tettek a Jobbikkal. A 444.hu ennek okait firtató kérdésére válaszolva Horváth Bálint, az ÁSZ osztályvezető főtanácsosa elmondta, hogy valóban a 2015–16-os év vizsgálatával kezdtek, nemcsak a Jobbiknál, hanem másik hat pártnál is. A többi pártnál nem is volt semmi gondjuk, de a Jobbiknál már itt is huzavona volt. Aztán kaptak egy bejelentést, ami felhívta a figyelmüket a plakátos szerződésekre, ezért úgy döntöttek, hogy kiterjesztik a vizsgálatot 2017-re is – tette hozzá.

Erről értesítették a Jobbikot is, és ez volt a csütörtök délutáni levélben, amiben jelezték, hogy másnap 9-kor helyszíni ellenőrzést tartanak a Villányi úti irodában. Horváth szerint kockázatelemzést végeztek, és úgy ítélték meg, hogy indokolt a soron kívüli helyszíni ellenőrzés, és szerinte amúgy is elvárható, hogy egy közpénzekből működő párt folyamatosan ellenőrizhető legyen.

Azzal kapcsolatban, hogy ha valóban kíváncsiak lettek volna a szerződésekre, akkor miért nem vártak hétfőig vagy keddig, amikor a pénteken szabadságon lévő Schön Péter gazdasági igazgató ráért volna, azt mondta: „Ez nem egy randi”, a pártnak kell teljesíteni az adatszolgáltatást, nem a kapcsolattartónak. Miután 9-kor megjelentek a helyszínen, de az irodaház a munkaidő ellenére zárva volt, pénteken 10 óra után lezárták a vizsgálatot, a webes felületet is lezárták, ahová a párt küldhette volna a kért dokumentumokat. Ezért nem vették át a papírokat, amiket a jobbikosok kedden vittek el az ÁSZ-hoz, mert az törvénytelen lett volna. Úgy ítélték meg, hogy majd az ügyészség eldönti, hogy történt-e jogszabálysértés, és az ügyészség indokoltnak is látta a nyomozás elrendelését.

A kormányközeli Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója csütörtökön már arról beszélt az M1-en, hogy az ügyészség kérheti a Jobbik megszüntetését, ha a párt nem működik együtt az Állami Számvevőszékkel. Schiffer András a Lánchíd Rádiónak ezzel kapcsolatban péntek reggel úgy nyilatkozott: több szempontból hibás az Alapjogokért Központ nyilatkozata a Jobbik beszüntetésének lehetőségéről. Kifejtette: azt a jogszabályt, amire hivatkoznak, tavaly éppen a fideszes többség helyezte hatályon kívül. Schiffer András szerint a párt betiltásának felvetése példátlan a magyar politikatörténetben.

„Ez a Rubicon, 1989 óta egyetlen párt, a Fidesz sem merte átlépni a vörös vonalat, hogy ellenzéki pártokat szüntessenek be” – mondta Schiffer. Hozzátette, politikai szempontból talán nem racionális az a keménység, ahogy a kormánypárt fellép a Jobbikkal szemben, hiszen ezzel a választókban is tudatosítják, kit tartanak igazi kihívónak – „ha azonban Simicska Lajosról van szó (lapunk tulajdonosáról – a szerk.), a fideszes politikusoknál leesik a racionalitás ékszíja”, a vele folytatott élet-halál harcot pedig milliók szenvedik el.

Juhász Attila, a Political Capital szakmai vezetője lapunk kérdésére válaszolva közölte: a kormány állami intézményeket és hatóságokat használt pártpolitikai célokra, és ennek megfelelően ez az ügy nem pusztán kommunikációs trükk, hanem tényleges fenyegetés. Nem valószínű ugyanakkor, hogy végül feloszlatják a Jobbikot, egy ekkora támogatottsággal rendelkező párt esetében ugyanis – ráadásul néhány hónappal a választások előtt – ez nagy politikai kockázattal járna – fűzte hozzá. Mint mondta, kívülről egyelőre nem lehet megállapítani, hogy az Állami Számvevőszéknek vagy a Jobbiknak van igaza, az viszont biztos, hogy nem egyenlő a mérce. A Hír TV feljelentése után például – amelyben a Fidesz 2010-es kampányköltéseiről állították, hogy szabálytalan volt – nem indult vizsgálat.

Böcskei Balázs politológus úgy vélekedett, a kormány legfőbb célja a zavarkeltés, azaz hogy elhitesse a jobboldali érzelműekkel, a politika iránt kevésbé érdeklődőkkel, valamint a bizonytalanokkal, hogy a Jobbiknál átláthatósági problémák vannak. Ugyanez volt a cél akkor is, amikor a párt alapszervezeteinek feloszlásáról cikkezett a kormányközeli média, ezek a beszámolók azonban nem voltak elég hatásosak. Ha ugyanakkor több ilyen téma épül egymásra, akkor kialakulhat a szavazókban egy olyan érzés, hogy a Jobbik egy tisztázatlan párt, márpedig ez jelentősen roncsolja az esélyeiket – különösen az egyéni körzetekben. Az ugyanakkor szinte biztos, hogy a pártot végül nem oszlatják fel, ennek ugyanis a jogi követelményei sem állnak fenn – fűzte hozzá.

Ha komolyan gondolják, hogy feloszlatják a Jobbikot, az akár utcai zavargásokhoz is vezethet, és végül igaza lesz annak, aki forró őszt jósolt – kommentálta az ügyészségi nyomozás elrendelését Lövétei István alkotmányjogász. Úgy vélte, az ügy végkimenetele attól függ, hogy a kormány elég erősnek érzi-e magát a párt megszüntetéséhez, vagy – tartva a politikai következményektől – inkább hallgatólagos megállapodás születik a felek között és minden marad a régiben. Az alkotmányjogász szerint a törvény nem teszi lehetővé az egyéni felelősségre vonást, azaz a párt vezetőit feltehetően nem lehet bíróság elé citálni. – Elvben ugyanakkor megpróbálhatják perbe fogni őket költségvetési csalás gyanújával, ez azonban elhibázott taktika lenne a kormány részéről, hiszen könnyen mártírokká válhatnak a Jobbik vezetői – fogalmazott.

Az Állami Számvevőszék korábbi alelnöke szerint pedig szakmailag teljesen indokolatlan és szokatlan a volt fideszes Domokos László vezette számvevőszék eljárása. Nyikos László erről a Hír TV Newsroom című műsorában beszélt. Szerinte mindenáron hibát akar találni a Jobbik elszámolásában a szervezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.