Szinte csak a véletlennek – na és az LMP sajtótájékoztatójának – köszönhetően tudtuk meg, hogy Franciaországban készülnek majd a Paks II.-t ellátó turbinák.
Pénteken a lapunk idézte az LMP-szóvivő bejelentését: Kanász-Nagy Máté arról beszélt, hogy az új blokkok turbináit az amerikai General Electric és a francia Alstom konzorciuma szállíthatja majd mintegy 250 milliárd forintért, a két cégről pedig kiderült, hogy kapcsolatban áll az orosz Roszatommal.
„Források egyértelműen mutatják, hogy ebből a 250 milliárd forintból a Roszatom is részesedni fog, a turbinát pedig gyaníthatóan Oroszországban állítják majd elő” – tette hozzá Kanász-Nagy, aki szerint a magyar vállalkozók nem kaptak lapot a több ezer milliárdos, orosz hitellel zajló beruházásban.
A GE Hungary ezután pontosítást kért, levelükből pedig kiderült, hogy az új paksi blokkokhoz tartozó „gőzturbinákat és a generátorokat a GE Nukleáris Technológia Kiválósági Központjában, Franciaországban, Belfortban tervezik és gyártják majd”.
A vállalat emellett hangsúlyozta, hogy a projekt során a GE teljes mértékben épít majd 1500 minősített hazai beszállítójának kapacitásaira. Korábban Kirill Komarov, a Roszatom üzletfejlesztésért felelős vezetője is arról nyilatkozott az MTI-nek, hogy a magyar beszállítók aránya túllépheti a 40 százalékot a bővítés során.
Más kérdés, hogy ezzel a projekttel szintén Mészáros Lőrinc járhat jól: a Hvg.hu írta meg, hogy a multimilliárdos gázszerelőnél beindult az atombiznisz, cége a Fejér-B.Á.L. Zrt. és a West Hungária Bau Kft építheti meg 835,6 millió forintért a püspökszilágyi radioaktívhulladék-tárolót.
A 2015-ben alapított Fejér-Bál már egy évvel később elnyerte az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. minősítését, ami azt jelenti, hogy Mészárosék építőipari cége kaphat megbízásokat az erőműben.