Hazug, önkényes és kártékony – így jellemezték a kormány Stop, Soros! elnevezésű törvénycsomag tervezetét a tegnap csendes demonstrációval tiltakozó civil szervezetek. – Vissza kell vonni és meg kell semmisíteni. Ez nem kampányfogás a kormány részéről, hanem egy évekkel ezelőtt kezdődött eljárás része, amelynek célja a civil szféra megfélemlítése – fogalmazott Móra Veronika, az Ökotárs igazgatója. Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke szerint pedig a silány minőségű, jogilag értelmezhetetlen kategóriákat is tartalmazó törvénycsomag-tervezet a rossz emlékű listázást hozza vissza, ezért demokratikus országban ilyet nem lehet elfogadni.
Úgy látják, hogy rájuk nem illik az „illegális migrációt támogató szervezet” kategória, mert ők nem embercsempészettel foglalkoznak.
– Még nem találkoztam olyan legálisan működő civil szervezettel, amely illegális bevándorlást szervezne.
A jogszabály viszont felhatalmazná az állami hatóságokat, hogy így minősítsék őket – fogalmazott Zádori Zsolt, a Helsinki Bizottság sajtófőnöke.
Ellenben – hívták fel a figyelmet – a Stop, Soros! törvénycsomag-tervezet rejtett bombákat is tartalmaz. Ilyen például, hogy a közhasznúság fogalmát is módosítanák:
csak az lehet közhasznú szervezet, amelyik nem kap több támogatást külföldről, mint itthonról.
Ez azért fontos, mert a közhasznúság számos adókedvezménnyel (áfa, szja) jár. Ha pedig a törvény hatályba lépne, akkor a regisztrált civil szervezetek elesnének ezektől a forrásoktól. A felszólalók szerint a kormány csak azon szervezeteket tekintené közhasznúaknak, amelyek forrásaik többségét Magyarországról szerzik, pedig nem ez a mércéje annak, hogy mennyire dolgoznak az emberekért, a társadalomért.
– Az egész megint arra jó, hogy gyanús legyen olyan szervezetekkel dolgozni, amelyek külföldről is kapnak projektalapú vagy más jellegű támogatást – mondta a Hír TV-nek Iván Júlia, az Amnesty International magyarországi ideiglenes igazgatója.
Mivel még három hétig tart a törvénytervezet társadalmi vitája, ezért arra kérték az embereket, hogy írják meg nekik a civil munkájuk során szerzett élményeiket, amiket ők továbbítanak a kormánynak.